Saturday, 18 July 2015
24 September 2020
نوزدهم فروردین - هشتم آوریل

«تقویم تاریخ نوزدهم فروردین»

2011 April 08

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1821 میلادی – چنین روزی آغاز قتل‌عام «یونانیان» به دست «عثمانی‌ها» است که خشم اروپاییان را برانگیخت و به استقلال یونان انجامید. انتشار اخبار مربوط به این قتل‌عام در سایر کشورهای اروپایی چنان اروپاییان را برانگیخته بود که با هر وسیله که در اختیار داشتند به کمک یونانیان شتافتند. سرانجام قدرت‌های اروپایی که آمادگی قبلی هم داشتند بر اثر فشار مردم‌شان متفقن اقدام کردند و عثمانیان را پس از ده‌ها سال سلطه بر یونان از این کشور بیرون راندند. این اتحاد قدرت‌های اروپای بر ضد عثمانی نزدیک به یک قرن باعث کوچک‌شدن و سرانجام نابودی این امپراتوری شرقی‌ها شده بود که مورخان اروپایی عنوانش را «مسئله شرق» گذارده‌اند.

1973 میلادی – سال‌روز درگذشت «پابلو پیکاسو» نقاش، طراح صحنه، پیکرتراش، گراورساز و سرامیک‌کار اسپانیایی و یکی از برترین و تاثیرگذارترین هنرمندان سده ۲۰ میلادی است. او را بزرگ‌ترین نقاش نو‌آور معاصر جهان نام نهاده‌اند‌. او مکتب «کوبیسم» در نقاشی را وضع کرد و پس از او نگاه نقاشان به مسئله فرم و محتوا دگرگون شد‌. وی در ابتدا یک نقاش کلاسیک بود که مهم‌ترین آثار آن دوره وی تابلوهای «زن در لباس سپید» و «عشاق» نام دارد‌. پیکاسو  در سال‌های 1906 تا 1910 میلادی به هم‌راه «ژرژ براک» زمینه مکتب کوبیسم را فراهم کرد و نخستین کسی بود که کاغذهای چاپ شده  و سنجاق و میخ را با نقاشی‌هایش آمیخت. «گرنیکا» عنوان مهم‌ترین اثر اوست‌‌.

1865 میلادی – در چنین روزی پس از سقوط خط دفاعی رودخانه «اپاماتکس» ‌(Appomattox)‌، ژنرال «رابرت لی» فرمانده کل نیروهای کنفدراسیون آمریکا، دستور عقب‌نشینی نهایی نیروهای خود را صادر کرد‌. شهر «ریچموند» (ویرجینیا) پایتخت کنفدراسیون سه روز پیش از این سقوط کرده بود و رییس‌جمهوری فدراسیون، عازم دیدار از آن شهر شده بود. «لی» روز بعد از عقب‌نشینی نهایی تسلیم شد و جنگ داخلی آمریکا که جمع تلفات نظامیان از رقم ششصد هزار تجاوز کرده بود، پایان یافت.

1330 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «صادق هدایت» نویسنده، مترجم و روشن‌فکر ایرانی است. هدایت از پیش‌گامان داستان‌نویسی نوین ایران و یک روشن‌فکر برجسته بود. هرچند شهرت عام هدایت نویسندگی است، اما آثاری از نویسندگانی بزرگ را نظیر فرانتس کافکا و آنتون چخوف نیز ترجمه کرده‌است. برترین اثر وی رمان «بوف‌کور» است که آن را مشهورترین و درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایران دانسته‌اند. صادق هدایت در ۱۹ فروردین سال ۱۳۳۰ در پاریس خودکشی کرد. حجم آثار و مقالات نوشته شده درباره نوشته‌ها، نوع زندگی و خودکشی صادق هدایت بیان‌گر تاثیر ژرف او بر جریان روشن‌فکری ایران است.

1379 خورشیدی – در چنین روزی اجلاس «ایران» پس از انتخابات پارلمانی، قوه اصلاح در «جمهوری اسلامی ایران» در محل خانه فرهنگ‏های جهان برگزار شد. در این نشست تعدادی از عناصر داخلی شامل نمایندگان گروه‏های ملی مذهبی و مشخصن گروهک نهضت آزادی، خیزش زن سالارانه با گرایش فمینیستی، نویسندگان و خبرنگاران روزنامه‏های زنجیره‏ای و … شرکت داشتند. از آن‌جا که این جلسه بیش‌تر بازتابی سیاسی داشت و علاوه بر به وقوع پیوستن صحنه‏های زشت و مستهجن در آن، سخنرانان ایرانی به‌صورت‏های مختلف ارکان نظام اسلامی و اعتقادات دینی را زیر سوال برده بودند، به عنوان یک کنفرانس غیر علمی، ضد ارزشی و در مغایرت با اهداف و آرمان‏های اسلامی و ملی قلمداد شد.

——————————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1859 میلادی – زادروز «ادموند هوسرل» (Edmund Husserl) است. هوسرل سعی داشت مانند راسل برای فلسفه یک مبنای ریاضی پیدا کند. او پدیدارشناسی را ورای ایده‌آلیسم و مادی‌گرایی معرفی می‌کند. وی شیفته افلاطون، اشراق‌گرایی، جوهرگرایی و روح‌گرایی است.

1838 میلادی – کشتی «سیریوس» متعلق به دولت انگلستان سفر تاریخی خود را برای عبور از اقیانوس اطلس آغاز کرد. این نخستین بار بود که یک کشتی قصد عبور از پهنه یک اقیانوس را داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,