Saturday, 18 July 2015
14 May 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت استاد سعید نفیسی

«در نیمه‌ راه بهشت»

2009 November 13

سروش / رادیو کوچه
«از درس و کتاب، کار من راست نشد// شاگردی روزگار استادم کرد»
بیست و دوم آبان ماه مصادف با سال روز درگذشت استاد سعید نفیسی نویسنده، محقق، مترجم و شاعر ایرانی است. نفیسی از  اعضای پیوسته فرهنگستان ایران بود و در بسیاری از موسسات فرهنگی و دانشگاه‌های اروپایی و آسیایی در رشته تاریخ ادبیات، تاریخ تصوف و ملل و نحل و دروس دیگر تدریس نموده است.

20091113-nafisi-koocheh

سعید نفیسی فرزند علی اکبر ناظم الاطبا، در سال 1274 هجری شمسی در تهران متولد شد . نفیسی علوم ابتدایی را در تهران به پایان رسانید و برای ادامه‌ی تحصیل به اروپا رهسپار گردید. وی در سال 1297 به ایران بازگشت و در وزارت «فواید عامه» مشغول خدمت گردید و در این مدت به مشاغل چندی دست یافت. در سال 1308 شمسی از طرف وزارت فرهنگ به تدریس در دانشکده ی حقوق و ادبیات منصوب و مامور شد و سال‌ها در سمت استادی دانشگاه تهران به تدریس اشتغال داشت .
سعید نفیسی علاوه بر فعالیت‌های آموزشی در وزارت فواید عامه نیز فعالیت‌های فراوانی داشت.

او به مشاغل چندی هم چون ریاست فلاحت و مدیریت مدرسه تجارت نیزدست یافت.
هم‌چنین نفیسی از نخستین اعضای فرهنگستان ایران بود. سعید نفیسی فعالیت مطبوعاتی نیز داشته که از جمله می‌توان به مدیریت مجله «فلاحت و تجارت» در زمان اشتغال در وزارت فلاحت و تجارت و فواید عامه و در سال 1301سردبیری مجله ادبی«شرق»  اشاره کرد.
او هم چنین در سال 1340 شمسی در رادیو برنامه یادداشت های یک استاد را که راجع به شرح حال چند تن ازبزرگان علم و ادب بود ، به مدت دو سال اجرا کرد.
مقاله‌ها و کتاب‌های متعددی از سعید نفیسی برجای مانده و از آثار مفید او باید احوال و اشعار رودکی را نام برد.
استاد سعید نفیسی در تاریخ (۲۲ آبان ۱۳۴۵ خورشیدی) برابر با (۱۳ نوامبر ۱۹۶۶ میلادی) در بیمارستان شوروی تهران بر اثر بیماری آسم و قولنج درگذشت.
منبع

  • چهره‌ها

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: