Saturday, 18 July 2015
24 September 2020

«خبرهای هشتم آوریل ۲۰۱۱»

2011 April 08

فرمانده مخالفان مسلح لیبی عنوان کرد:

«عذرخواهی ناتو از حمله به مخالفان مسلح قذافی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

فرمانده مخالفان مسلح لیبی در اظهار نظری عنوان کرد ناتو از حمله اشتباهی به ستون تانک‌های نیروهای مخالف معمر قذافی در شهر شرقی اجدابیا عذرخواهی کرده است.

ژنرال عبدالفتاح یونس اظهار داشت این حمله مرگ‌بار هوایی در حالی رخ داد که به ناتو هشدار داده شده بود که ستونی از تانک‌ها بسوی خط مقدم جبهه اعزام شده است.

از سویی دیگر ناتو بدون آن‌که جزییات بیش‌تری بدهد تنها عنوان کرد در حال بررسی این ادعا است.

مخالفان مسلح سرهنگ قذافی می‌گویند چهار نفر در جریان این حمله کشته شدند، اما پزشکان محلی این تعداد را دست‌کم 13 نفر اعلام کرده‌اند.

ژنرال یونس گفت: «ما مایلیم جوابی درباره آنچه اتفاق افتاد بگیریم. ما خواهان توضیحی عاقلانه و قانع‌کننده هستیم.»

او گفت که چنین اشتباهاتی نباید تکرار شود و خواستار هماهنگی بیش‌تر در آینده شد.

لازم به اشاره است این سومین حادثه‌ای است که در روزهای اخیر در جریان عملیات نیروهای بین‌المللی برای حفاظت از غیر‌نظامیان در لیبی رخ می‌دهد.

……………………………………………………………..

سرپرست نخست وزیری لبنان:

«هیچ کشور عربی نمی‌پذیرد تحت‌الحمایه ایران باشد»

خبر / رادیو کوچه

سعد حریری سرپرست نخست وزیری لبنان روز پنج‌شنبه، جمهوری اسلامی را به دخالت در امور کشورهای عربی متهم و تاکید کرد نه لبنان و نه بحرین به کشورهای تحت‌الحمایه ایران تبدیل نخواهند شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی لبنان، سعد حریری که دولت اودر ژانویه گذشته با خروج وزرای هم‌پیمان حزب‌اله سقوط کرد عنوان کرد که دخالت‌های ایرانی یکی از بزرگ‌ترین چالش های کشورهای عربی است.

پیش از آن کشورهای عربی خلیج پارس نیز ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده بودند.

حریری که در جمع حاضران در کنفرانس تجاری سعودی- لبنانی در بیروت سخن می گفت، اظهار داشت: «لبنان و بسیاری از کشورهای عربی در خلیج پارس و غیر از خلیج پارس، از نظر سیاسی، اقتصادی و امنیتی، از دخالت‌های بی‌حد و حصر ایران رنج می‌برند.»

او افزود که سیاست‌های ایران دیگر مورد پذیرش نیست و ربودن تدریجی جامعه‌های عربی تحت هر شعاری که باشد، نه به سود ایران است نه به سود روابط عربی-ایرانی. ما در لبنان نمی‌پذیریم که کشوری تحت‌الحمایه ایران باشیم هم‌چنان که راضی نیسیتم که برادرانمان در بحرین یا کویت یا هر کشوردیگر، تحت‌الحمایه ایران باشند.

……………………………………………………………..

رییس مجلس شورای اسلامی:

«حمایت ایران از قیام‌های منطقه فرقه‌ای نیست»

خبر / رادیو کوچه

رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتقادات سران کشورهای عربی، گرایش‌های فرقه‌ای مقامات جمهوری اسلامی در حمایت از اعتراضات منطقه‌ای را رد کرده و از «ملزوماتی» برای برقراری رابطه سیاسی با مصر سخن گفته است.

به گزارش رادیو دولتی ایران، روز جمعه، 19 فروردین، علی لاریجانی، که به حوزه انتخابیه خود در قم سفر کرده، در دیدار با برخی از روحانیون ساکن این شهر در شام‌گاه پنج‌شنبه، از حمایت آنان از اعتراضات مردم بحرین علیه حکومت این کشور تشکر کرده است.

آقای لاریجانی در سخنان خود با رد این نظر که حمایت جمهوری اسلامی از برخی اعتراضات منطقه‌ای جنبه فرقه‌ای دارد، گفت: «ایران از قیام‌های مردم مصر، تونس و یمن حمایت کرد در حالی‌که اکثریت مسلمانان این کشورها اهل تسنن هستند، بنابراین، موضوع ایران بحث فرقه‌ای نیست بلکه از منظر انسانی به مسایل نگاه می‌کند.»

وی افزود: «مردم بحرین شیعه هستند اما مسلمانند و نباید به خاطر شیعه بودن، تحت ظلم قرار گیرند.»

این در حالی است که مقامات و رسانه‌های دولتی در جمهوری اسلامی اعتراضات عمومی علیه رهبران برکنار شده مصر و تونس و رهبران کنونی یمن، بحرین و لیبی را حاصل تاثیر‌پذیری مردم این کشورها از انقلاب اسلامی در ایران و مخالفت آنان با غرب دانسته و از این اعتراضات حمایت کرده‌اند از سویی دیگر تظاهرات ضد حکومتی در سوریه را به دخالت خارجی نسبت داده‌اند.

اکثریت مردم سوریه سنی هستند اما رهبری این کشور در دست شیعیان است هر چند مقامات سوری نظام سیاسی این کشور را سکولار می‌دانند و مخالفان نیز بر غیرمذهبی بودن خواست خود تاکید داشته‌اند.

آقای لاریجانی در اشاره‌ای تلویحی به اقدام عربستان سعودی و امارات عربی متحده در اعزام نیرو به بحرین و اتهام دخالت ایران، گفت که برخی مقامات کشورهای عربی می‌خواهند قیام‌های منطقه‌ای را به عاملی برای تفرقه‌افکنی تبدیل کنند و گفت: «مگر با حضور نظامی سایر کشورها در بحرین، اوضاع آرام‌تر شد، بلکه بغض مردم آن کشور را بیش‌تر کرد.»

رییس مجلس شورای اسلامی هم‌چنین با اشاره به اظهارات اخیر وزیر خارجه مصر در مورد تمایل به بهبود روابط با جمهوری اسلامی، آن را «گامی مثبت و برخاسته از انقلاب مصر» توصیف کرد و گفت که برقراری روابط «ملازماتی دارد که باید شرایط از طرف مصر انجام شود تا ایران نیز قدم بردارد.»

علی لاریجانی در مورد «این ملازمات» که در ظاهر شامل خواست‌های طرف ایرانی است، توضیحی نداد اما در روزهای اخیر، برخی گزارش‌های تایید نشده حکایت از آن داشته که دولت مصر برای برقراری روابط با ایران خواستار اقداماتی از جمله حذف نام قاتل محمد انور‌السادات، رییس جمهوری اسبق این کشور، از یکی از خیابان‌های تهران است.

رییس مجلس در عین حال، اظهارات اخیر وزیرخارجه و رییس مجلس اردن در مورد تلاش ایران برای بهره‌برداری از تحولا منطقه را مردود دانست و گفت که مردم این کشورها «برای تامین حقوق اولیه در رابطه با دموکراسی و تعیین سرنوشت به دست خودشان» دست به اعتراض زده‌اند.

آقای لاریجانی دولت هایی را که برای مقابله با تظاهرات مردم به خشونت متوسل می‌شوند محکوم کرد و گفت: «کسی که در حاکمیت است نباید علیه ملت خود سلاح به کار برد و از این رو، جمهوری اسلامی از مردم بحرین، تونس، لیبی، یمن و مصر دفاع می‌کند.»

از اواسط ماه مارس و پس از اقدامات ماموران امنیتی بحرین در متفرق کردن معترضانی که برای چند هفته در یکی از میدان‌های پایتخت بحرین تجمع کرده بودند، در ایران تظاهراتی علیه رهبران بحرین سازمان یافته و مقامات و نهادهای حکومتی و مذهبی جمهوری اسلامی، اقدامات دولت بحرین را هدف انتقاد قرار داده‌اند.

از جمله، در تهران در برابر سفارت‌خانه‌های بحرین و عربستان سعودی، که هم‌راه با امارات عربی متحده نیروهایی به بحرین اعزام کرده، تظاهراتی برگزار شده است و روز جمعه پس از نماز این روز نیز، به سوی این دو محل راه‌پیمایی می‌شود.

هم‌زمان، رسانه‌های عمومی در ایران نیز گزارش‌هایی را در مورد برخورد خشونت‌آمیز ماموران بحرینی با معترضان و تلاش برای مقابله با مخالفان منتشر کرده و از جمله روز جمعه، خبرگزاری فارس نوشت که رژیم بحرین برای ارعاب معترضان، صفحه‌ای را در شبکه‌های اجتماعی اینترنت به راه انداخته و از مردم خواسته است مخالفان را شناسایی و به نهادهای امنیتی معرفی کنند.

در مقابل، دولت‌های بحرین و برخی دیگر از کشورهای عربی و غربی، ایران را متهم کرده‌اند که با شماری از رهبران شیعه بحرین در ارتباط بوده و با توجه به این‌که اکثر شهروندان بحرینی شیعی مذهب هستند، در نظر داشته است از تظاهرات مردم آن کشور به نفع خود بهره‌برداری کند.

……………………………………………………………..

با بی‌نتیجه‌ماندن مذاکرات کاهش بودجه آمریکا،

«24 ساعت زمان تا تعطیل نشدن دولت آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

مذاکرات باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، و رهبران کنگره سر کاهش بودجه شام‌گاه پنج‌شنبه بدون دست‌یابی به توافقی به پایان رسیده است. این چهارمین دور مذاکرات باراک اوباما و رهبران کنگره در ۴۸ ساعت گذشته بود.

این در حالی است که تنها ۲۴ ساعت فرصت جهت «تعطیل نشدن» بخشی از فعالیت‌های دولت زمان باقی است.

باراک اوباما به هم‌راه جان بینر، رییس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان و هری رید، رهبر اکثریت دمکرات در سنا پس از پایان مذاکرات شام‌گاه پنج‌شنبه اعلام کردند که اختلافات را به موارد مشخصی تقلیل داده‌اند و قرار است دست‌یاران آن‌ها مذاکرات را در طول شب ادامه دهند.

باراک اوباما با حضور در اتاق کنفرانس مطبوعاتی کاخ سفید گفت: «ما امروز پیش‌رفت‌هایی به دست آوردیم.»

وی اضافه کرد: چند مسئله «سخت» مورد اختلاف باقی مانده است.

دولت باراک اوباما هشدار داده است در صورتی که نمایندگان کنگره آمریکا نتوانند تا نیمه شب جمعه بر سر متن نهایی بودجه مصوب به توافق برسند، بخش‌هایی از فعالیت دولت آمریکا فلج خواهد شد.

به گزارش سی‌ان‌ان، در صورتی که  بر سر بودجه توافق حاصل نشود نزدیک به هشت‌صد هزار کارمند دولت، بدون ‌حقوق خواهند ماند.

مبنای اصلی اختلاف بر سر بودجه در خصوص میزان کاهش هزینه‌ها است. جمهوری‌خواهان که هم اکنون اکثریت مجلس نمایندگان را در اختیار دارند، خواهان کاهش حدود ۶۶ میلیارد دلار از بودجه هستند، این در حالی است که دمکرات‌ها و باراک اوباما فقط با ۳۳ میلیارد دلار صرفه‌جویی در بودجه موافقند.

……………………………………………………………..

صبح روز پنج‌شنبه روی داد،

«اعدام سه نفر در زندان مرکزی ارومیه»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز پنج شنبه، ۱۸ فروردین‌ماه ۱۳۹۰، ۳ نفر از زندانیان عادی در محوطه زندان مرکزی شهر ارومیه به دستور مراجع قضایی و پس از ارجای حکم آن‌ها به دایره اجرای احکام و تایید آن، اعدام این سه نفر اجرا شده است.

به گزارش آژانس خبری موکریان، مسعود شمس‌نژاد وکیل یکی از اعدام‌شدگان ضمن تایید این خبر اظهار داشت: «توحید معصومی دجین، خالد اسماعیلی و مسعود قوی‌پنجه از جمله افرادی هستند که از سوی مراجع قضایی به اعدام محکوم و سحرگاه امروز (پنج‌شنبه)حکم آن‌ها اجرا شد.»

وی در ادامه افزود: «اتهام افراد اعدام شده از سوی مراجع قضایی جرایم مربوط به مواد مخدر عنوان شده است.»

شایان ذکر است بعد از ظهر روز چهارشنبه چهار زندانی عادی محکوم به اعدام به دستور مسوولان زندان ارومیه به قرنطینه این زندان جهت اجرای حکم منتقل شده بودند.

……………………………………………………………..

هشدار سونامی بعد از زلزله‌ای تازه در ژاپن،

«وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۷٫۴ در ژاپن»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، در شمال شرق ژاپن در پی وقوع زلزله‌ای با قدرت هفت و چهار دهم در مقیاس ریشتر، نسبت به وقوع سونامی هشدار داده شده است. با اعلام تلویزیون ژاپن پیش بینی شده که سونامی امواجی به بلندی یک متر ایجاد کند.

سازمان‌های امدادی در ژاپن هم‌چنین اعلام کرده‌اند که زلزله اخیر در این کشور، مرگ ۴ نفر و زخمی شدن بیش از یک‌صد نفر را به دنبال داشته است.

این در حالی است که از کسانی که در منطقه هشدار زندگی می‌کنند خواسته شده تا به مناطق مرتفع بروند.

وقوع قوی‌ترین زلزله ثبت شده در تاریخ ژاپن در نزدیکی سواحل شمال شرقی این کشور در ماه گذشته باعث بروز یک سونامی سهمگین در این کشور شد.

زلزله ماه گذشته در ژاپن از نظر قدرت، پنجمین زلزله سهمگینی است که از سال ۱۹۰۰ در جهان گزارش شده است.

……………………………………………………………..

سازمان یونسکو اعلام کرد:

«زیدآبادی برنده جایزه جهانی آزادی مطبوعات»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، بر اساس اعلام سازمان بین‌المللی یونسکو، جایزه جهانی آزادی مطبوعات ٢٠١١ به احمد زیدآبادی، دبیرکل سازمان ادوار تحکیم وحدت و روزنامه‌نگار ایرانی و محبوس در زندان اهدا خواهد شد.

به گزارش سازمان گزارش‌گران بدون‌مرز، رییس هیت داوران دینا سانگور در این باره اعلام کرد‌: «اهدای این جایزه به احمد زیدآبادی ارج‌گذاری به شجاعت استثنایی، مقاوت و تعهد این روزنامه‌نگار در جهت آزادی بیان، دمکراسی و حقوق بشر، تساهل و انسانیت است. اهدای این جایزه ورای شخصیت احمد زیدآبادی جایزه به بسیاری از روزنامه‌نگاران ایرانی است که هم اکنون در زندان به‌سر می‌برند.»

ایرنا بوکوا مدیرکل یونسکو با تایید تصمیم هیت داوران خواهان آزادی این روزنامه‌نگار شد. «احمد زیدآبادی در همه مدت فعالیتیش همواره و شجاعانه از آزادی مطبوعات و آزادی بیان‌، حق بنیادین بشر که پایه‌ی دیگر آزادی‌ها مدنی و عنصر کلیدی برای جوامع باز و روامدار است دفاع کرده است. در پیوند با روز جهانی آزادی مطبوعات (٣ می -١٣ اردیبهشت) و با توجه به نگرانی‌های اعلام شده از سوی هیت داوران در‌باره وضعیت سلامت وی، من از مقامات ایران خواهان آزادی احمد زیدابادی هستم.»

جایزه جهانی آزادی مطبوعات سازمان یونسکو و گیامورو کانو در سال ١٩٩٧ از سوی کمیته اجرایی یونسکو تاسیس و هر سال در روز جهانی آزادی مطبوعات (٣ می -١٣ اردیبهشت) به یک فرد یا سازمان و نهاد که از آزادی مطبوعات دفاع کرده و به ویژه در این راه خطر کرده است، اهدا می‌شود.

احمد زیدآبادی در تاریخ ٢۴ خرداد ١٣٨٨ بازداشت شد. در آذر ماه ١٣٨٩ وی از سوی شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال زندان و تبعید در گناباد ممنوعیت دایم از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی محکوم شد. این رای در دی ماه همان سال از سوی دادگاه تجدید نظر تایید شد. احمد زید آبادی برنده جایزه قلم طلایی ٢٠١٠ موسسه جهانی مطبوعات نیز است.

……………………………………………………………..

مجاهدین خلق:

«در کرج مجتمع ساخت قطعات سانتریفیوژ وجود دارد»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، سازمان مجاهدین خلق ایران در اظهار نظری در یک کنفرانس خبری در واشنگتن عنوان کرد یک مجتمع صنعتی را در کرج شناسایی کرده است که در آن قطعات سانتریفیوژ تولید می‌شود.

علیرضا جعفرزاده از سخن‌گویان این سازمان مخالف جمهوری اسلامی اظهار داشت که مجتمع «تابا» برای چهار سال‌و‌نیم مشغول تولید «جدار آلومینیومی، مغناطیس، پمپ‌های ملکولی، لوله‌های کامپوزیت و پایه سانتریفیوژ بوده است.»

سازمان مجاهدین خلق که مدعی شده این سایت توسط جاسوسان آن شناسایی شده، تعدادی عکس هوایی از این تاسیسات صنعتی ارایه کرد اما هیچ سندی در تایید این ادعا ارایه نکرده است.

این سازمان گفت که ایران قطعات ساخت «ده ها هزار سانتریفیوژ» که در غنی‌سازی اورانیوم به‌کار می‌رود را در آن‌جا تولید کرده است.

این در حالی است که اعضای این گروه اظهار داشته با پذیرفتن «خطرات جدی» اطلاعاتی درباره عملیات مجتمع تابا جمع آوری کرده‌اند.

سونا صمصامی و علیرضا جعفرزاده هم‌چنین جزییاتی درباره سه انبار فولادی در این مجتمع ارایه و نام‌های چندین نفر که گفتند مدیران ارشد و دانش‌مندان این مرکز هستند را اعلام کردند.

هم‌چنین مارک تونر، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت که او گزارش سازمان مجاهدین خلق را دریافت کرده است.

وی افزود: «ما همواره نگرانی‌هایی درباره این نوع اطلاعات داریم.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی از سال 2008 خواستار دسترسی به کارخانه های سانتریفیوژسازی ایران بوده که موفق به این کار نشده است.

از سویی دیگر دیوید آلبرایت رییس موسسه علوم و امنیت بین‌المللی گفت که نمی‌تواند تایید کند که در مجتمع تابا قطعات سانتریفیوژ ساخته می‌شود اما آن را مردود هم ندانست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,