Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
مقامات ارشد جمهوری اسلامی:

«آمریکا در مورد حقوق بشر حرف نزند»

2011 April 10

خبر / رادیو کوچه

مقامات ارشد جمهوری اسلامی با رد گزارش وزارت امور خارجه آمریکا در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران و هم‌‌چنین موارد نقض آن در این کشور اظهار داشتند که دولت آمریکا در حمایت از حقوق بشر صادق نیست و نباید در این مورد اظهارنظر کند.

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی روز شنبه ۲۰ فروردین عنوان کرد که اگر مقامات آمریکایی به واقع به دنبال حمایت از حقوق بشر هستند، باید جورج بوش، رییس جمهوری پیشین آمریکا را محاکمه کنند.

او گفت: «اگر بنا است کسانی که علیه بشریت قیام کرده‌اند محاکمه شوند، اول باید روسای جمهوری آمریکا پی‌در‌پی محاکمه شوند.»

او نیروهای آمریکایی را متهم کرد که در عراق یک میلیون نفر را کشته‌اند.

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز در یک کنفرانس مطبوعاتی در این خصوص اعلام کرد: «وضعیت حقوق بشر ما روشن است و عمل‌کرد آمریکا در افغانستان، عراق و پاکستان هم روشن است. آمریکا بدون اجازه هر جا را می‌خواهد بمباران می‌کند، هر کاری می‌خواهد می‌کند و مردم بی‌گناه را می‌کشد.»

آقای صالحی هم‌چنین به عملیات نظامی جاری در لیبی اشاره کرد و گفت این که نیروهای غربی می‌گویند غیرنظامیان را به اشتباه کشته‌اند، با توجه به تکنولوژی ماهواره‌های جاسوسی آن‌ها، حرف درستی نیست.

او گفت: «حرف آمریکا در مورد حقوق بشر مسموع نیست، کسی که خودش گرفتار این مسئله است، نمی‌تواند دیگران را زیر سوال ببرد. اول مشکل خود را در ابعاد حقوق بشری حل کنند، بعد در مورد دیگران اظهارنظر کنند.»

این در حالی است که وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود از وضعیت حقوق بشر در جهان، در بخش مربوط به افغانستان از جمله به کشته شدن غیرنظامیان در جریان جنگ اشاره کرده و نوشته بود که مسوولیت ۱۶ درصد از مجموع تلفات غیرنظامیان در افغانستان به عهده نیروهای دولتی این کشور و نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا است.

بیشتر بخوانید:

«ایران از نقض‌کنندگان جدی حقوق بشر است»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. مسعود
    1

    زنی به مردی تهمت زناکاری زد، مرد به او گفت: “تو از من زناکارتری!” هر دو را به اضی بردند، قاضی حکم کرد که زن را آزاد کنند و به مرد صد ضربه شلاق بزنند. داوران از قاضی پرسیدند: “این چه حکم عجیب بود که دادی؟” قاضی پاسخ داد: ” آن مرد، تنها وه آن زن تهمت زد، ولی خود با زابان خود به گناه زناکار بودنش اقرار کرد