Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی:

«بین ایران و کشورهای عربی سوتفاهم پیش آمده است»

2011 April 09

خبر / رادیو کوچه

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز شنبه ۲۰ فروردین ضمن رد اتهاماتی که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس علیه ایران مطرح کرده‌اند، برای حل و فصل «سو‌تفاهم‌ها» از طریق گفت‌وگو اعلام آمادگی کرده است.

آقای صالحی در یک کنفرانس خبری در تهران اظهار داشت که ایران به اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر، از جمله بحرین پای‌بند بوده است و در کویت هم جاسوسی نکرده است.

او در عین حال ورود نیروهای عربستانی به بحرین برای کمک به سرکوب معترضان بحرینی را «اشتباهی بزرگ» خواند و گفت: «عربستان سعودی باید هر چه سریع‌تر خاک بحرین را ترک کند و تا مسایل پیچیده‌تر از این نشده، کشورهای منطقه با هم رای‌زنی کنند و اگر ابهامات، سو‌تفاهمات یا عدم اعتمادهایی هست، بنشینند و از طریق مجاری دیپلماتیک امور را حل و فصل کنند.»

آقای صالحی گفت که پس از به عهده گرفتن سمت وزارت امور خارجه، بهبود روابط با عربستان را به عنوان اولویت اصلی کار خود در نظر گرفته، اما پاسخ عربستان «غیرعقلانی و غیرحساب‌شده» بوده است.

دولت بحرین ایران را به تحریک شیعیان بحرینی علیه حکومت خاندان آل خلیفه متهم می‌کند و دولت کویت هم می‌گوید که سپاه پاسداران ایران هشت شبکه جاسوسی را در کویت اداره می‌کرده است.

بیشتر بخوانید:

«حمایت ایران از قیام‌های منطقه فرقه‌ای نیست»

«درخواست معترضان سوری از اصلاحات بیش‌تر است»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,