Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
یک مقام دیپلماتیک کشورهای عربی:

«احتمال تعطیلی سفارت‌خانه‌های ایران در حوزه خلیج پارس»

2011 April 10

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در منابع مطبوعاتی کویت، این کشور چهار دیپلمات ایرانی دیگر را به اتهام ارتباط با شبکه‌های جاسوسی وابسته به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی اخراج می‌کند.

به گزارش العربیه، این تحول در حالی رخ می‌دهد که پیش از این دولت کویت از سه دیپلمات ایرانی به همین اتهام خواسته بود خاک خود را ترک کنند. مقام‌های کویتی هفته گذشته از کشف و ضبط هشت شبکه جاسوسی وابسته به سپاه پاسدارن جمهوری اسلامی خبر دادند.

به نقل از روزنامه السیاسیه چاپ کویت، وزارت امور خارجه این کشور به کاردار سفارت جمهوری اسلامی ابلاغ کرد چهار دیپلمات دیگر به دلیل ارتباط با فعالیت‌های جاسوسی باید هرچه سریع‌تر خاک کویت را ترک کنند.

دو هفته پیش دستگاه قضایی کویت سه تن از اعضای یک شبکه جاسوسی که گفته می‌شود به جمع‌آوری اطلاعات از پای‌گاه‌های نظامی کویتی و خارجی می‌پرداخت به اعدام محکوم کرد.

این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود به نقل از یک مقام بلند‌پایه دیپلماتیک خلیج پارس نوشت که گام بعدی شورای هم‌کاری در صورت ادامه دخالت‌ها و تهدیدهای ایران، قطع روابط دیپلماسی، اقتصادی و نفتی با این کشور است.

بر این پایه تمام سفارت‌خانه‌های ایران در شش کشور عضو شورای هم‌کاری بسته می‌شوند و هزاران ایرانی که در این کشورها مشغول به کار هستند، اخراج خواهند شد. این اقدام به این دلیل است که به گفته این منبع دیپلماتیک، در میان ایرانیان مقیم در کشورهای خلیج پارس تعداد زیادی جاسوس و خبرچین وجود دارد.

این مقام بلند‌پایه افزوده است که هسته‌های حزب‌اله لبنان به عنوان ابزار سپاه پاسداران نقش شایانی در فعالیت‌های مخالف با امنیت ملی کشورهای خلیج پارس ایفا می‌کنند.

از سوی دیگر خالد سلیمان الجاراله مدیرکل وزارت امور خارجه کویت به سفرای پنج کشور عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد پنج‌شنبه خبر داد که کشورش از این پس در تمام قطع‌نامه‌ها جه در شورای امنیت و چه در مجمع عمومی سازمان ملل علیه ایران رای خواهد داد.

جاراله هم‌چنین گفته است بحث قطع روابط کشورهای عضو شورای هم‌کاری با ایران در سطح بالا در حال بررسی است.

بیشتر بخوانید:

«بین ایران و کشورهای عربی سوتفاهم پیش آمده است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,