Saturday, 18 July 2015
25 October 2021

«هم‌سلولی احسان فتاحیان در یک قدمی اعدام»

2009 November 14

شیرکوه معارفی یکی از فعالان سیاسی و مدنی کرد است که در سال گذشته در شهرستان سقز دستگیر و بعد ار مدتها بازجویی در دادگاه به اتهام محاربه و اقدام علیه امنیت ملی به  اعدام محکوم شد.
خلیل بهرامیان وکیل شیرکوه معارفی در گفت و گویی با رادیو کوچه ضمن تایید خبر انتقال شیرکوه به سلول انفرادی اجرای احکام اعلام کرد این حکم بر خلاف تمامی موازین قانونی است و تا لغو شدن آن از فعالیت باز نخواهد ایستاد.
بهرامیان هم چنین از تمامی رسانه‌ها و فعالان حقوق بشر خواست در این روزهای حساس، با اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی در مقابل اجرای این‌گونه احکام بی‌تفاوت نبوده و موضع گیری کنند.
در این خصوص از سوی رادیو کوچه گفت‌گویی با خلیل بهرامیان انجام شد که در ذیل می‌آید.
شنیده شده که قرار است موکل شما یعنی آقای شیرکوه معارفی را فردا اعدام کنند. آیا این صحت دارد؟
اول باید بگویم که من وکیل رسمی ایشان نیستم اما به دلیل این‌که پدر ایشان ماه گذشته به من مراجعه کرد و قضیه را برای من تعریف کرد و از آن‌جا که بنده عضو کمیته مبارزه با حکم اعدام هستم قرار شد که از ایشان دفاع کنم. امروز صبح مطلع شدم که ایشان را به بند انفرادی بردند و احتمال اعدام ایشان هست چون حکم صادر شده و این خطر وجود دارد.
اتهام اصلی شیرکوه معارفی چیست؟
متهم به محاربه و اقدام علیه امنیت ملی است.
درست است که ایشان هم‌سلولی احسان فتاحیان بود که ایشان نیز چند روز پیش اعدام شد؟
بله کاملن درست است.
یعنی در واقع ایشان عضو حزب کوموله بودند و با همان اتهام قرار است اعدام شوند؟
نه آقای فتاحیان و نه ایشان هیچ‌کدام عضو حزب کوموله نبودند. این‌ها فقط هوادار این حزب بودند.
آیا برای این حکم دادگاه تجدیدنظر تشکیل شده و درخواست تجدیدنظر داده شده و آیا هیچ راهی برای لغو حکم نیست؟ژ
من با شخصی که در مرحله اجرای احکام وکالت ایشان را قبول کرد صحبت کردم. ایشان آقای شیخی هستند. ایشان از مدارک و مستنداتی صحبت به میان آوردند و حتا اظهار داشتند بدون هیچ مقاومتی آقای معارفی تسلیم می شود و محاربه‌ای صورت نمی‌گیرد. استباط من این است که جریان تندرویی در کردستان هست و در مقام انتقام‌جویی برآمده که آرامش موجود در کردستان را برهم بزند و این به صلاح کشور ایران نیست.
آیا مخالفت با جمهوری اسلامی از مصادیق محاربه است؟
محاربه یک لغت عربی است که از حرب به معنای جنگ می‌آید. یعنی کسی که جنگ را علیه جمهوری اسلامی ِ آغاز کرده است. صرف داشتن اسلحه محاربه نیست و فقط استفاده ا سلاح گرم علیه جمهوری اسلامی محاربه است. به نظر من آقایان قضات تندروی می‌کنند و این صحیح نیست.
به نظر بنده آقای لاریجانی رییس قوه قضاییه اگر می‌‌خواهند کاری انجام دهند باید دست قضات کم‌تجربه را از این‌گونه پرونده‌ها کوتاه نمایند. مطابق با اصل ۱۶۸ قانون اساسی دادگاه در حضور هیات منصفه و با قضات عادل و عالم تشکیل شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: