Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
به مناسبت روز جهانی دیابت

«دیابت، پیشگیری و آموزش»‌

2009 November 14

سروش / رادیو کوچه
بیست و سوم آبان ماه برابر با ۱۴ نوامبر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی دیابت شناخته شده است.   این تاریخ روز تولد «دکترفردریک بانتینگ» است که با همکاری«دکترچارلز بست» موفق به کشف انسولین شد. هر سال در این روز و روزهای قبل و بعد از آن، فعالیت‌های جهانی برای دیابت انجام می‌شود.

Print
دیابت کلمه‌ای است با ریشه‌ی  یونانی، که از نظر ریشه کلمه شامل دو بخش dia به معنی میان و خلال، و betes از ریشه‌ی bainein به معنای عبور تشکیل شده است. این لفظ در پزشکی برای مجموعه‌ای از بیماری‌ها به کار می‌رود که وجه اشتراک آن‌ها در پر ادراری بیمار می‌باشد.
دیابت یک بیماری است که در آن بدن دچار کمبود انسولین است یا انسولین تولیدی را به درستی مصرف نمی‌کند .انسولین یک هورمون است که برای تبدیل شکر ونشاسته ودیگر غذاها به انرژی مورد نیاز فعالیت‌های روزانه در سلول‌های بدن ضروری ومورد نیاز است.
عوامل به وجود آورنده دیابت همواره به صورت یک راز بوده وهنوز هم به طور کامل شناخته نشده‌است البته عوامل ژنتیکی و چاقی وتحرکات کم و ورزش نکردن نقش مهمی در ابتلای فرد به دیابت دارند.

هر ۱۰ ثانیه یک نفر در جهان به دلیل عدم آگاهی از دیابت و روش کنترل آن، جان خود را از دست می‌دهد.

در حال حاضر در آمریکا حدود ۲۳٫۶ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند که از این میان تنها حدود ۱۷٫۹ میلیون نفر دیابت انها توسط پزشکان تشخیص داده شده وحدود ۵٫۷ ملیون نفر هنوز از بیماری خود اطلاعی ندارند.
بر اساس اعلام سازمان‌‌ملل شعار امسال روز جهانی دیابت «دیابت، پیشگیری و آموزش»‌ اعلام شده است . برنامه پیشگیری و آموزش سال 2009 شروع شده و تا سال 2013 درکشورهای مختلف جهان ادامه دارد .
گفته می‌شود  که از هر ۲۰ ایرانی یک نفر به دیابت مبتلاست و نیمی از این تعداد نمی‌دانند که دیابت دارند. هر ۱۰ ثانیه یک نفر در جهان به دلیل عدم آگاهی از دیابت و روش کنترل آن، جان خود را از دست می‌دهد. هر ۳۰ ثانیه یک نفر در جهان به علت عدم آگاهی از دیابت و روش کنترل آن، پای خود را از دست می‌دهد.
بنا به گفته مدیر عامل انجمن دیابت ایران در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد دیابتی‌های ایران موجود نیست اما تخمین زده می‌شود که بین سه تا چهار میلیون نفر از ایرانیان به دیابت مبتلا باشند و سه میلیون نفر نیز در مرحله پیش دیابت قرار دارند.
در صورتی‌که قند خون فرد مساوی یا بالای 126 میلی گرم در دسی لیتر باشد به بیماری دیابت مبتلا است . قند خون طبیعی افراد ، در وضعیت سلامت زیر 100 میلی گرم در دسی لیتر است .
هم‌چنین اگر قند خون افراد بین 100 تا 126 میلی گرم در دسی لیتر باشد این افراد نیز در مرحله پیش دیابت قرار دارند.
برای اعلام تصویب روز جهانی دیابت  از سوی سازمان ملل و نیز برای تاکید بر مبارزه برای پیشگیری از دیابت، استفاده از یک دایره به عنوان نشان«همه با هم برای دیابت»، تصویب  شد. دایره یک نماد ساده است که به راحتی می‌توان آن را پذیرفت و استفاده کرد. در تمام فرهنگ‌ها دایره، نشانه زندگی و سلامتی است و معنی این نماد نیز این است که فشارهای سخت و شدید، نتیجه مثبت دارد.
رنگ آبی، تجسم آسمان است که همه ملت‌ها را متحد می‌کند (رنگ پرچم سازمان ملل نیز آبی است).

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: