Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
به بهانه زادروز «محمدعلی کشاورز»

«روزنگاشت/خیلی، خیلی پشیمانم، به‌واقع پشیمانم»

2011 April 15

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست ‌و ششم فروردین برابر است با زادروز «محمدعلی کشاورز» بازیگر سینما و تاتر ایران. او متولد سال 1309 است.‌ وی فعالیت هنری خود را از سال 1339 در تاتر آغاز کرد. کشاورز نخستین بار در سال ۱۳۴۳ با فیلم «شب قوزی» ساخته «فرخ غفاری» بازیگری سینما را تجربه کرد و تاکنون در ده‌ها نمایش، فیلم و سریال بازی کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«محمدعلی کشاورز» در بیست و ششم فروردین سال 1309 در شهر «اصفهان» به دنیا آمد. در سال 1335 وارد هنرستان هنرپیشگی شد و در 1350 در رشته هنرپیشگی و کارگردانی تاتر از دانش‌کده هنرهای دراماتیک فارغ التحصیل شد. کشاورز از بازیگران شاخص تاتر زنده تلویزیونی در اواخر دهه سی و اوایل دهه چهل بود، بازیگری را از دوره هنرستان آغاز کرد و در بهترین نمایش‌های دهه چهل در «تالار سنگلج» به روی صحنه رفت.

پست‌خانه، اشباح، کمدی طبیب اجباری، فرشته برف، مردی که مرده بود و خود نمی‌دانست، نمایش کمدی موزیکال سیاه زنگی، مرد فرنگی، دایره زنگی، افول، سیاوش در باد، بختک، لبخند باشکوه آقای گیل، بازی استریندبرگ، میرزا کمال‌الدین، زمین شیطان، از پا نیفتاده‌ها و آدم خوابش می‌گیرد، از جمله نمایش‌هایی است که کشاورز در آن بازی کرده است.

او در سال ۱۳۴۷ به تلویزیون رفت و کارگردانی هنری قسمت‌هایی از سریال «خانه قمر خانم» را به عهده گرفت. کشاورز در سریال‌های تلویزیونی زیادی به ایفای نقش پرداخته که از معروف‌ترین و به یاد ماندنی‌ترین آن‌ها می‌توان به دایی‌جان ناپلئون، هزاردستان، سربداران، سلطان و شبان، گرگ‌ها خاکستری رنگ‌اند و پدرسالار اشاره کرد.

محمدعلی کشاورز برای نخستین بار در سال ۱۳۴۳ با فیلم «شب قوزی» ساخته «فرخ غفاری» بازیگری سینما را نیز تجربه کرد و تاکنون در چهل و هفت فیلم سینمایی ایفای نقش کرده است. از جمله کارهای او: رگبار، خشت و آینه، برزخی‌ها، کمال‌الملک، مردی که موش شد، کفش‌های میرزا نوروز، مادر، جست وجو در جزیره، ناصرالدین شاه آکتور سینما، دل‌شدگان، آقای بخش‌دار، زیر درختان زیتون، روز واقعه و کمیته مجازات را می‌توان نام برد.

او برای بازی در فیلم «مادر» ساخته «علی حاتمی» نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازی‌گر نقش اول مرد شد . به گزارش خبرآنلاین، محمد‌علی کشاورز، بازی‌گر محبوب و پیش‌کسوت سینما، تاتر و تلویزیون ایران با بیان این‌که با دوستان قدیمی خود از جمله «علی نصیریان»، «عزت‌اله انتظامی»، «داود رشیدی» و «اسماعیل شنگله» در ارتباط است و گفته: «نه تلویزیون دارد، نه ماهواره و نه موبایل و این روزها بیش‌تر وقتش را مطالعه می‌کند.»

محمدعلی کشاورز را مدت‌هاست در کار جدیدی نمی‌بینیم نه در سینما و نه در تلویزیون. خودش دلیل این غیبت طولانی را نبود فیلم‌نامه خوب ذکر می‌کند‌‌. این‌بازی‌گر پیش‌کسوت در گفت‌وگویی،  نقش «شعبان بی‌مخ» در سریال هزاردستان را برترین کار دوران بازی‌گری خود ذکر می‌کند. او در کتاب «اکسیر نقش» که آن را به دخترش تقدیم کرده، تمام ناگفته‌هایم را در ارتباط با نقش‌هایش بازگو کرده است. ‌

کشاورز با انتقاد از برخی تهیه‌کننده‌های بدون مطالعه که همه چیز را در پول می‌بینند، این نکته را هم گفته که ما در ایران داستان‌نویس داریم اما درام‌نویس و سناریونویس نداریم و برای این‌که این مسایل حل شود باید تاتر را تقویت کرد. وی در پاسخ به پرسشی که پشیمان نیستند که حرفه بازی‌گری را انتخاب کردید؟ گفت: خیلی، خیلی پشیمانم، به‌واقع پشیمانم.

محمدعلی کشاورز در مصاحبه‌ای در سال گذشته درگذشت حمیده خیرآبادی را ضایعه‌ای دردناک دانست‌ و گفته بود: «سکوت رسانه ملی در خصوص اطلاع‌رسانی و پوشش خبری درگذشت مادرسینمای ایران، بیان‌گر این مطلب است که هنر در ایران هیچ ارزشی ندارد.»

وی گفت: «متاسفانه هنرمندان ما تا زمانی که پا به سن می‌گذارند به جای کرامت، احترام و توجه، مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند. مگر ما از آنان چه می‌خواهیم، اندکی محبت و توجه به پاس زحمات چندین ساله‌شان آیا خواسته بزرگی است؟»

این بازی‌گر پیش‌کسوت عرصه بازیگری،در پایان افزود: «آیا جز سکوت در برابر این کم‌لطفی بزرگ، راه دیگری وجود دارد. اشک، دیدگانم را پرمی‌کند وقتی یاد تنهایی خیرآبادی در وطنش می‌افتم در حالی‌که حتا مردم تاجیکستان به واسطه فیلم پربیننده «پدرسالار» او را می‌شناسد به نظر من با عرض تاسف هنر در ایران هیچ ارزش و جای‌گاه موجهی ندارد و قدم گذاشتن در راه هنر کاری است بس بیهوده.»

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

سایت خبرآنلاین

تابناک

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , ,