Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
در آستانه روز 15 آوریل، روز خشم اهواز،

«درگیری‌های شدید در اهواز با ماموران امنیتی»

2011 April 15

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، تشکل اهوازی «حزم» از مخالفان دولت جمهوری اسلامی در تماسی با یک شبکه خبری اعلام کرد که درگیری‌های پراکنده‌ای میان جوانان منطقه صیاحی که خود را برای بزرگ‌داشت روز خشم اهواز در روز 15 آوریل آماده می‌کنند، در یکی از اتوبان‌های اهواز روی داده است.

تشکل اهوازی «حزم» در تماس با «العربیه.نت» گزارش داد درگیری هنگامی آغاز شد که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به منطقه قبلیه عرب «السواری» یورش بردند. این درگیری به کشته شدن دو جوان اهوازی و زخمی‌شدن شماری از نیروهای امنیتی انجامید.

از سویی گروه‌های حقوق بشری اهوازی اعلام کردند که شمار دستگیر‌شدگان به 150 نفر رسید که 30 تن از آن‌ها زن هستند.

در آخرین تحولات اهواز، یک جوان در محله کوت عبد‌اله در اثر خفگی با گاز اشک‌آور جان سپرد.

هم‌چنین مقام‌های استانی با اقدام به قطع خطوط اینترنت، برق و آب در محله ملاشیه وضعیت فوق‌العاده در آن اعلام کردند. نیروهای بسیج اقدام به مصادره ماهواره و کیس‌های کامپیوتر ساکنان محله‌هایی کرد که احتمال درگیری در آن‌ها می‌رود.

شیخ جاسم السعیدی نماینده سلفی در پارلمان کویت از جامعه جهانی خواست که از مردم اهواز در تظاهرات احتمالی روز جمعه برابر نیروهای امنیتی دفاع کند. او هم‌چنین از مقام‌های ایرانی خواست به حقوق بشر مورد قبول در عرصه بین‌الملل احترام بگذارند.

السعیدی تاکید کرد که مقام‌های جمهوری اسلامی باید پاسخ‌گوی میلیون‌ها اهوازی که از همه‌گونه تبعیض نژادی و دینی رنج می‌برند و از کم‌ترین حقوق خود به عنوان شهروند محروم هستند، باشند.

هم‌چنین لازم به اشاره است در چند روز اخیر دولت‌های عربی حوزه خلیج پارس، ایران را متهم به نقش داشتن در درگیری‌های اخیر بحرین کرده، برخی نیز اشاره دارند که این واکنش‌ها می‌تواند عکس‌العمل متقابل از سوی دولت‌های عربی در مناطق عرب نشین ایران باشد.

لازم به ذکر است در روزهای اخیر برخی فعالان عرب اهوازی توسط ماموران امنیتی بازداشت و روانه زندان شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«بازداشت دو تن از فعالان عرب اهوازی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۵ Comments


 1. رودک
  1

  شما اگر کسی را در اهواز دارید اکنون زنگ بزنید همچین خبری نیست. این عربها زندگی عشیره ای دارند و همیشه در حال جنگ با هم هستند از موضوعات ناموسی گرفته تا مساعل مادی. و بسیار هم جو گیر هستند.با تحریک یا حتا یک تلفن میتوان انها را بر انگیخت. در دوستی و دشمنی تابع جو هستند. و اگر فامیلی از کویت زنگ بزند که چه نشستید که ایرانیها جاسوسی کویت را کردند. اینها بدون هیج فکری حاضرند همه فارسها را بکشند.غافل از اینکه اینها خود شیعه هستند وهیچ عرب سنی پشت عرب شیعه نیست.


  1. مهدی
   2

   واقعا نژادپرستانه ترین و خفت بارترین کامنتی که دیدهام کامنت قبلی است .
   در ابتدا این که من پیگیر اخبار نیستم و این خبر را تصادفی در بالاترین دیدم . ولی در پاسخ به این دوست عزیز باید عرض کنم .که درآغاز چشمها را باید شست جور دیگر باید دید . در این شهر انسانها و گروه های پر قدرت زیادی مانند شما هستند . به ایرانیان عرب نژاد به دیده انسان نگاه نمی کنند و آنهارا برده می پندارنند . من ۲۴ سال در این شهر زندگی کردم و تا مغز استخوان فشارهای نژادی ،توهین ها و فحاشی
   این گونه به ایرانیان عرب نژاد را تحمل کردم . در شهر محل زندگی خود ما حیوان ،جنایتکار ، متجاوز به ناموس ، هرزه ، نامیده می شویم .
   بله ای انسان معتقد به انسانیت ،ببین که چگونه ملتی را جنایتکار می نامی

   “اینها بدون هیج فکری حاضرند همه فارسها را بکشند”

   من در محافل دانشگاهی نیز بودم . استادان دانشگاه شهر اهواز که نماینده نخبگان جامعه هستند هم از این نژادپرستی مستثنی نیستند .

   اگر واقعا به ایران علاقمندیم .به شعار بنیادین جنبش سبز ” ایران برای همه ایرانیان” ” اعتقاد قلبی داشته باشیم


   1. رودک
    3

    من میخواستم چند کلمه در باره این عربهای بقول عبادی سنی بنویسم اولن شما هم میدانید که حتا یک نفر هم سنی در بین عربها نیست. چتد سالی است به همت سعودیها وهابیگری در بین جوانان عرب مد شده و انها روسری قرمز میپوشند و بر این باورند که بافت جمعیتی خوزستان باید عوض شود تا انها بتوانند اعلام استقلال کنند. و اینها بیشتر در اهواز و شادگان هستند و شهرها را با نام عربی مینامند و از عربهای دیگر در خرمشهر هم دل خوشی ندارند و انها از اینکه شهرهای ابادان وماشهر و بهبهان و شوشتر شوش دزفول هندیجان امیدیه رامشیر اندیمشک ایزه مسجدسلیمان رامهرمز باغملک بیشتر یا کاملن عجم هستند ناراحتند و به علت بیکاری بسیاری از مردم ازربایجان یا مرکزی به اهواز امده اند را برنامه میدانند.به این اعتراض دارند و گرنه این دولت از خدا میخاهد زبان عربی رسمی بشود و نوروز نابود


 2. bid
  4

  شما بفرمایید چه دلیلی دارد؟جز اینکه زبان مادریشان ۳۳ سال است نه تنها برای خودشان بلکه به زور برای ۷۰ میلیون ایرانی از مقطع اول راهنمایی تا پایان متوسطه تدریس میشود؟جز اینکه من غیر عرب زبان برای قبولی در کنکور دانشگاه باید زبان و ادبیات عربی امتحان بدهم ؟جز اینکه ثبت احوال در نامگذاری اسامی ایرانی فرزندانمان مشکل ایجاد میکند و در مقابل ترویج اسامی عربی میکند و مشوق این نامگذاریهاست؟جز اینکه مبدا تاریخ کشورمان عربیست و بیشتر مناسبت های تعطیلات تقویم رسمیمان مناسبت های عربی اسلامیست؟عید قربان و عید فطر و بعثت رسول و …. آیا به ایرانیان اجازه برگزاری آیین های ایرانی چون جشن سده یا مهرگان در مقیاس وسیع داده میشود؟با مراسم ایرانی چهارشنبه سوری چه برخوردی دارند و با عاشورا و تاسوعا و دهه های فاطمیه و عسگریه و… چه رفتاری؟جز اینکه نیمی از مسئولین فعلی کشورمان زاده و یا بزرگ شده عراقند؟چه حق و حقوق تضییع شده ای؟خجالت بکشید شرم کنید حیا کنید.اعراب با اینکه در خود استان خوزستان هم یک اقلیت هستند هیچ بهانه ای برای تضییع حقوقشان وجود ندارد تنها شاید بتوان فقر مادی را عنوان کرد که این مورد هم برای همه هست و مخصوص به اعراب نیست.در ثانی گروه تروریستی تجزیه طلب و سلفی الاهواز مواجب بگیر مستقیم آل سعود جنایتکار در همین اهواز بمب گذاری کردند و در چند عملیات تروریستی شهروندان عرب و غیر عرب اهواز را ناجوانمردانه کشته اند دقیقا مانند آن ملعون به درک رفته تروریست شما عبد المالک ریگی حیوان که به سزای جنایت های کثیفش رسید.شما دشمنان ایران برای دشمنی و آدمکشی دنبال ب… + –
  بهانه اید تضییع حقوق و این مزخرفات بهانه است.خاک بر سر شیرین عبادی که معلوم نیست برای خود شیرینی چه کسانی به دفاع از این حرکت احمقانه دست زده.حیف جایزه نوبل که حرام این آدم احساساتی و غیر حرفه ای شد.خانم نامحترم آن جایزه با اینکه شما کار چندانی در زمینه صلح نکرده اید به شما داده شد تا صدا و نماد ملت ایران باشید نه شریک دشمنانش و صدا و تریبون تروریست ها و آدمکشان دشمن انسانیت و ایرانیت خانم برنده جایزه صلح!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 3. بابک
  5

  همه ما انسان هستیم و همه هم باید از حقوق وازادی برابری برخوردار باشند. امیدوارم روزی براذران عرب ما در ایران با ازادیو برابری وصلح وصفا زندگی کنند وبیش از این مورد ظلم وستم واقع نشوند. یاشاسین انسانیت و دموکراسی..