Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
مجله جاماندگان-‌سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق-‌قسمت شصت‌و‌ششم

«ما فقط دوباره به خط شدیم»

2011 April 17

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

ما با هم قهر بودیم، سال‌ها بود که به دور از هم گریسته بودیم، حنجره‌های‌مان به تنهایی و بی‌صدا نعره کشیده بود، ما از هم دل‌خور بودیم، اما … بهانه‌ای از جنس همان آزار ما را به آشتی فراخواند، چیزی برای تغییر نبود، ما فقط  دوباره به خط شدیم، همین، ما هنوز هم قهریم، ما هنوز هم از هم دل‌خوریم، اما… اگر روزی، یک روزی از هم گذشتیم، بی‌بهانه‌ای از پشت همان آزار، ما زنجیروار دیواری می‌سازیم تا به یاد داشته باشیم هنوز هم هم‌وطنیم و سوهان روح‌مان یکی‌ست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یک روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 88، سیستم پیامک کلیه اپراتورهای تلفن هم‌راه ایران قطع شد. در هنگام برگزاری انتخابات دهم در روز 22 خرداد، سردار احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران اعلام داشت که تجمع هواداران نامزدهای ریاست جمهوری در تمام کشور غیرقانونی است. پیش از گفته‌های رادان، معاون عملیات فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ، عصر همان روز اعلام کرد که مانوری به نام «مانور اقتدار» در میادین مختلف شهر تهران و با هدف «برقراری نظم و امنیت بیش‌تر در تهران بزرگ» آغاز شده ‌است.

پس از اعلام نتایج اولیه در روز 23 خرداد که نشان‌دهنده پیروزی احمدی‌نژاد با فاصله زیاد نسبت به میرحسین موسوی و سایر نامزدها بود، دو نامزد اصلاح‌طلب با استناد به شواهد کمیته صیانت از آرا و سایر شواهد، نسبت به آن اعتراض خود را نشان دادند. موسوی در واکنش به این نتایج طی نامه‌ای که خطاب به ملت ایران نوشته شده بود به این روند اعتراض کرد .

مهدی کروبی هم طی نامه مشابهی به این روند اعتراض نمود و نتایج اعلام‌شده انتخابات را «مضحک و شگفت» توصیف کرد. کروبی شیوه رای‌گیری و شمارش آرا را به شمارش آرای حسن مدرس تشبیه کرد و گفت: «حتا از شمارش رایی که آن مرحوم به خویش داده‌ بود، دریغ کردند» و اضافه کرد وضعیت موجود «در بیان و بیانیه نمی‌آید و باید فکری دیگری کرد.»

موسوی در پیام خود نتایج انتخابات را «بهت‌آور» خواند و در نامه‌ای اعتراضی به علی خامنه‌ای خواستار دخالت وی شد. لیکن خامنه‌ای در واکنش به این اعتراض‌ها با انتشار پیامی، نتایج شمارش آرا را تایید و اعلام کرد که محمود احمدی‌نژاد با 24 میلیون رای پیروز انتخابات است. پس از تایید نتایج توسط خامنه‌ای و اعلام نتایج توسط وزات کشور ایران میرحسین موسوی در نامه‌ای به علمای قم نوشت که تمامی راه‌ها برای احقاق حقوق مردم بسته شده، و از آن‌ها خواست تا به مسوولان تذکر دهند.

مهدی کروبی هم طی نامه مشابهی به این روند اعتراض نمود و نتایج اعلام‌شده انتخابات را «مضحک و شگفت» توصیف کرد. کروبی شیوه رای‌گیری و شمارش آرا را به شمارش آرای حسن مدرس تشبیه کرد و گفت: «حتا از شمارش رایی که آن مرحوم به خویش داده‌ بود، دریغ کردند» و اضافه کرد وضعیت موجود «در بیان و بیانیه نمی‌آید و باید فکری دیگری کرد.»

روز پس از انتخابات، تظاهراتی در خیابان‌ها و میادین مختلف تهران و مشهد، توسط معترضان به نتایج اعلام شده و حامیان میرحسین موسوی رقیب اصلی احمدی‌نژاد در انتخابات، به راه افتاد. این تظاهرات در مقابل ساختمان وزارت کشور ایران، خیابان‌های ولی‌عصر، زرتشت، فاطمی، میدان انقلاب، میدان ونک و چهارراه جهان کودک و سایر نقاط به درگیری شدید معترضان با نیروهای پلیس و لباس شخصی انجامید. خبرگزاری آسوشیتدپرس این درگیری‌ها را «جدی‌ترین ناآرامی یک دهه گذشته در تهران» خواند. خبرگزاری فرانسه نیز خبری از درگیری طرف‌داران میرحسین موسوی و پلیس ضدشورش در مناطق مرکزی شهر تهران منتشر کرد. هزاران تظاهرکننده با راه‌پیمایی در خیابان‌های مختلف تهران ضمن آتش زدن چندین اتوبوس و سطل‌های بزرگ زباله اقدام به راه‌بندان خیابان‌ها کرده و علیه محمود احمدی‌نژاد، شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

در پی بروز این ناآرامی‌ها در شام‌گاه شنبه تلفن‌های هم‌راه تمام شبکه‌های مخابراتی کشور قطع شد و ده‌ها تن از فعالان سیاسی و اصلاح‌طلب بازداشت شدند.

در روز 24 خرداد و دومین روز از اعتراضات، محمود احمدی‌نژاد جشن پیروزی‌ای در میدان ولی‌عصر به راه انداخت و در این جشن او مخالفان خود را خس و خاشاک خواند. با این حال بار دیگر در تهران بین مردم و پلیس درگیری‌هایی ایجاد شد که این درگیری‌ها در اطراف دانش‌گاه تهران نیز جریان داشت.

علاوه بر ایران در بسیاری از شهرهای دیگر جهان نیز اجتماعات اعتراضی برپا شد، شهرهایی مانند: لندن، کلن، برلین، پاریس، نیویورک، سیدنی، واشنگتن، لوس‌انجلس، ونکوور، مونترال و تورنتو در این روز مهدی کروبی اعلام کرد که به هیچ‌وجه از موضع خود کنار نخواهد کشید. سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز نتایج انتخابات را «کودتایی نرم علیه مردم‌سالاری» اعلام کرد. هم‌چنین در این روز یک سری حملات اینترنتی به وب‌سایت‌های محمود احمدی‌نژاد، فارس نیوز و علی خامنه‌ای نیز انجام شد که به از کار افتادن‌شان انجامید.

در بامداد روز 25 خرداد به کوی دانش‌گاه تهران و شیراز و برخی دانش‌گاه‌های دیگر ایران حمله شد و دانش‌جویان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و برخی نیز بازداشت شدند و خواب‌گاه دانش‌جویان تخریب شد. به گفته شاهدان عینی، دفتر تحکیم وحدت و برخی منابع دانش‌جویی در این حادثه چند نفر کشته و در حدود 60 دانش‌جو بازداشت شده و مورد شکنجه و آزار قرار گرفتند، اما مقامات رسمی خبر کشته شدن دانش‌جویان را تکذیب کردند.

بعد‌از‌ظهر روز 25 خرداد در خیابان آزادی تهران با افزون شدن لحظه به لحظه معترضان یک راه‌پیمایی میلیونی شکل گرفت که به بزرگ‌ترین راه‌پیمایی ضد دولتی پس از انقلاب 57 بدل شد. موسوی و خاتمی نیز در این راه‌پیمایی شرکت کردند و در آن سخن‌رانی کردند. این راه‌پیمایی در نهایت با درگیری‌ای که در کنار یک پای‌گاه بسیج در میدان آزادی رخ داد، به خشونت کشیده شد و یکی از نیروهای بسیج به سوی مردم آتش گشود. رادیو دولتی ایران کشته شدن 7 نفر را در این حادثه تایید کرد. هم‌زمان با تظاهرات در ایران، ایرانیان خارج از کشور نیز به تجمعات اعتراضی خود در فرانسه، انگلیس و کانادا ادامه دادند.

هرچند اعلام شد سفر احمدی‌نژاد به روسیه لغو شده است، نهایتن این سفر انجام شد. وزارت ارشاد دولت احمدی‌نژاد نیز در نامه‌ای به تمام دفاتر رسانه‌های خارجی مقیم ایران آنان را از نشر اخبار اعتراضات مردمی منع کرد.

این اعتراضات که در برنامه‌های بعدی پی‌گیری می‌شود، شاید نباید نشانه‌ای به سماجت مردم برای انتخاب آقای موسوی پنداشته شود، این شور عظیم می‌تواند «نه» بزرگی به آقای احمدی‌نژاد و وقاحت رهبری باشد، ما شاهد بودیم که برخورد غیر‌منطقی و بسیار خشن دولت نه تنها خشم و آشتی گروه‌های متفاوت مردم در برابر دشمن واحد را شکل نداد، بلکه فضای عصبیت آن‌ها از هم‌دیگر به نفع دولت عمل کرده و این باور را در حکومت تقویب نمود که با اعمال خشونت می‌تواند هم‌چنان کنترل اوضاع را در دست بگیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , ,