Saturday, 18 July 2015
29 May 2020
مجله جاماندگان-‌سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق-‌قسمت هشتاد

«آیت‌اله صانعی، الگوی حرکت پاندولی»

2011 May 01

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

«آیت‌اله‌یوسف صانعی» که در سن 22 سالگی به اجتهاد دست یافته و اکنون یکی از معدود مراجع اصلاح‌طلب است، یکی از مصادیق الگوهای عجیب برای سیر غیرعادی و ناگهانی اندیشه است، او که بین سال‌های 61 تا 64 دادستان کل کشور بود و عضو شورای نگه‌بان، نکات ظریف و جالبی را در کارنامه دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این آیت‌اله دگر‌اندیش که فتاوی جدیدی در امور زنان دارد، در اوایل انقلاب در صدا و سیما رساله روح‌اله خمینی را آموزش می‌داد و پس از کناره‌گیری از کلیه مناصب حکومتی به قم رفته و درس خارج خود را ادامه داد. برای اولین بار رساله توضیح‌المسائل‌اش را در سال 72 چاپ کرد.

دیدگاه‌های متفاوت صانعی نسبت به زنان به این شرح است :

عدم شرطیت مردبودن در مرجعیت دینی

عدم شرطیت مردبودن در کلیه مناصب حکومتی

عدم شرطیت مردبودن در قضاوت

تساوی زن و مرد در قصاص نفس و اطراف

تساوی دیه زن و مرد در دیه‌ی نفس و اطراف

زن، در صورتی که شوهرش وارث دیگری نداشته باشد، تمام اموال شوهر را ارث می‌برد.

ارث بردن زن از همه اموال شوهر «از عین منقولات و از قیمت غیرمنقولات»

عدم حرمت خروج زن از منزل بدون اجازه شوهر، در مواردی که خلاف شئون مرد و یا خلاف حق استماع مرد نباشد.

عدم نیاز به اذن شوهر در نذری که در مورد خود زن بوده و یا در مال خود مستقل باشد، در صورتی که خلاف حق استمتاع مرد نباشد.

طلاق در دست مرد است، ولی اگر زن مهریه‌ی خود را ببخشد و درخواست طلاق نماید، بر مرد واجب است که او را طلاق دهد.

مادر هم مانند پدر در قتل فرزند قصاص نمی‌شود، مگر آن‌که مرگ به علت اغراض شخصی باشد که در آن صورت، حکم پدر و مادر یک‌سان بوده و هر کدام به دلیل اغراض شخصی دست به قتل فرزند بزند، باید قصاص شود.

او که اکنون نسبت به احمدی‌نژاد که مورد تایید رهبر ایران است می‌گوید: «در مجلس در مقابل قرآن به خدا سوگند می‌خورند، این هم کفاره داره هم حنثش معصیت کبیره است. اون وقت چطور روز از نو روزی از نو؟ این از حروم‌زادگی‌شه دروغ می‌گه! والا امام زمان رو می‌بینه.»

با نبود پدر، مادر بر طفل و اموال او ولایت دارد و بر پدربزرگ مقدم است.

ازدواج موقت مختص به شرایط خاص می‌باشد نه به عنوان عدل ازدواج دایم.

او که اکنون مدعی‌ست: «بنده بعد از حضرت امام انسانی را پاک‌تر از آقای مهندس موسوی نمی‌شناسم»، بعد از رحلت آقای خمینی، در سخن‌رانی خود در حرم حضرت معصومه و به مناسبت شب هفتم وفات آقای خمینی این‌گونه گفت:

«من به عنوان یک مسئله شرعی می‌گویم که تخلف از فرمان آیت‌اله خامنه‌ای گناه و معصیتی است بزرگ و رد بر او، رد بر امام صادق و رد بر امام صادق رد بر رسول‌الله و رد بر رسول‌الله، رد بر الله و موجب خروج از ولایت‌الله و و ورود به ولایت شیطان است و طبق روایت عمر ابن حنظله در باب ولایت فقیه رد بر او در حد شرک به الله است و… تایید ایشان یک واجب الهی است نه یک مستحب… مسئله یک امر جزیی نیست و عدم تایید ترک واجب است و ترک واجب موجب معصیت و خروج از عدالت است.»

او که اکنون نسبت به احمدی‌نژاد که مورد تایید رهبر ایران است می‌گوید: «در مجلس در مقابل قرآن به خدا سوگند می‌خورند، این هم کفاره داره هم حنثش معصیت کبیره است. اون وقت چطور روز از نو روزی از نو؟ این از حروم‌زادگی‌شه دروغ می‌گه! والا امام زمان رو می‌بینه.»

او گفته‌: «روزی که مثلن برای خودش جشن پیروزی گرفته بود هم، در ملا عام به حرام‌زادگی‌اش اعتراف کرد. مگر آن‌جا نگفت من سیدم و شال سبز بر گردن انداخت. پدر شناسنامه‌ایش سید بود مگر؟»،

که همین گفته موجب شد توسط دو سایت رجانیوز و روزنامه ایران، دو رسانه حامی دولت مورد بی‌حرمتی قرار بگیرد و با الفاظی مانند، «بی‌شرم»،«هتاک» «کینه‌ورز »،«گناه‌کار» و «فاسق» خطاب شده و مستوجب حد و 74 ضربه شلاق دانسته شود، کسی است که طی سالیان پس از پیروزی انقلاب به داشتن تندترین مواضع و رادیکال‌ترین برخوردها مشهور بود و پس از خروج از گردونه قدرت کاملن متساهل شد و به جرات می‌توان الگوی حرکت پاندولی در عرصه سیاسی پس از انقلاب را، آیت‌اله «یوسف صانعی» عنوان کرد.

دوگانه «صانعی – خلخالی» مسوولیت اصلی برخورد قضایی با همه افراد و جریان‌هایی که در آن سال‌ها در دایره معارضان سیاسی، فکری، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نظام قرار می‌گرفتند، بر عهده داشتند.

آن‌چه در پی می‌آید یک نمونه ساده از بیانیه‌های عادی و آشکار صانعی با لحنی تند و زننده، در زمان تصدی مسوولیت دادستانی کل کشور «سال 1364» در خصوص بدحجابی و آرایش خانم‌ها و نیز راه‌اندازی مراکز فساد است، به ادبیات مورد استفاده آیت‌اله توجه کنید:

بسم ‌الله ‌الرحمن الرحیم

با توجه به این‌که بیش از 6 سال است که از استقرار و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد قوانین مصوبه مجلس شورای اسلامی که برای کلیه ساکنین ایران لازم‌الاتباع است در همه زمینه‌ها از طرق مختلف منتشر و ابلاغ گردیده و در اطراف آن ارشاد و هدایت در حد گسترده به عمل آمده بنابراین از این جهت دیگر برای هیچ‌کس عذر و بهانه‌ای برای تعطیل و توقف قانون مسموع نمی‌باشد و قانون جمهوری اسلامی که ثمره خون هزاران شهید و معلول است باید با قاطعیت بالاخص در جهت قطع ریشه‌های عوامل فساد و فحشا و منکرات اجرا شود. دیگر ملت شهید داده و مسوولان جمهوری اسلامی ایران تاب تحمل حرکات زشت و کثیف این افراد را ندارند و بیش از این نمی‌توانند تماشاگر اعمال این از خدا بی‌خبران باشند. در زمانی که جوانان ما در جبهه‌ها برای دفاع از حریم مقدس اسلام و تثبیت قوانین و ارزش‌های اسلامی چون گل پرپر شده در خون خود می‌غلتند و معلولان ما در بیمارستان‌ها از فرط درد و رنج به خود می‌پیچند و در حالی که ملت ما در زیر آتش بمب و موشک دشمنان بعثی به خاک و خون کشیده شده‌اند این عده فاسد و تفاله‌های باقی‌مانده از رژیم طاغوت که هنوز هم طوق اسارت و بندگی اجانب را به گردن دارند غافل از همه‌جا با اشاعه فحشا و ترویج اعتماد و تشکیل پارتی‌های شبانه در خانه‌های فساد به عیاشی و پای‌کوبی سر می‌برند و یا عده‌ای دلقک با لباس‌های نامناسب و خلاف عفت عمومی و یا چون زنان هرجایی با آرایش شرم‌آور در مجامع اسلامی ظاهر و مقدسات یک مملکت اسلامی را بازی‌چه گرفته و خون جوانان ما را پای‌مال می‌کنند.

بنا به مراتب دادستانی کل کشور به عنوان اتمام حجت بار دیگر به خلاف‌کاران و قانون‌شکنان اخطار می‌کند در صورتی که برای خود آبرو و حیثیت قائل می‌باشند رعایت کامل قوانین لازم‌الاجرا مملکت را بنمایند در غیر این‌صورت در صورت اعمال کیفر و مجازات باید بدانند در واقع خود آنان هستند که مسوول عواقب اعمال خلاف قانون خود می‌باشند و حق ندارند گناه عمل خویش را به گردن مجریان قانون بگذارند.

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,