Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
چهاردهم اردی‌بهشت - چهارم می

«تقویم تاریخ چهاردهم اردی‌بهشت»

2011 May 04

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1945 میلادی – روز انحلال «حزب نازی» آلمان در پی شکست این کشور از متفقان است. با انحلال حزب «ناسیونال سوسیالیست» آلمان مشهور به حزب نازی، دوران اقتدار و سلطه این حزب که از سال 1932  زمام امور آلمان را به‌دست گرفته بود، به پایان رسید. حزب نازی که در اکتبر سال 1920  ایجاد شده بود در سال 1933 دو میلیون عضو داشت و در سال‏های بعد 6 میلیون نفر را جذب خود کرد. این حزب قصد داشت با اتحاد ملل آلمانی زبان، آلمان مقتدری ایجاد کند که بتواند مرزهای خود را گسترش دهد. حزب نازی پس از شکست آلمان در جنگ جهانی دوم از هم پاشید و برای همیشه غیر قانونی اعلام شد.

1306 خورشیدی – روز تصویب قانون تاسیس «بانک ملی ایران» در مجلس شورای ملی است. در چنین روزی  قانونی از مجلس شورای ملی گذشت که به موجب آن، دولت، مامور تاسیس بانکی برای پیش‌رفت امور بازرگانی و کشاورزی و پیشه و هنر شد. سرمایه این بانک طبق قانون، 150 میلیون ریال پیش‏بینی شده بود که قرار شد از محل فروش جواهرات سلطنتی تامین شود. چون از این کار، سرمایه کافی به دست نیامد، به کمک دولت، مبلغ بیست میلیون ریال سرمایه مقدماتی به بانک داده شد. پس از تصویب این تصمیم در کمیسیون دارایی مجلس، بانک ملی ایران در 17 شهریور ماه 1307 به‌طور رسمی افتتاح شد.

1006 میلادی – زادروز «خواجه عبداله انصاری» ادیب، عارف و اندیش‌مند ایرانی است. او از ادبای معاصر خواجه «نظام‌الملک» و «ابوسعید ابوالخیر» بود. کتاب «اسرار، جزوه دل و جان و رساله‌های قلندرنامه، هفت‌حصار و محبت نامه» از جمله تالیفات او است. وی 83 سال عمر کرد و در شهر هرات درگذشت.

1807میلادی – در چنین روزی امضای عهدنامه «فین کن اشتاین» بین «ایران» و «فرانسه» صورت گرفت. به‌دنبال حملات قوای روسیه به مناطق شمالی ایران، دولت ایران برای دفع این حملات، ابتدا از انگلستان تقاضای کمک کرد. لیکن انگلیسی‏ها به‌علت اتحاد با روسیه بر ضد فرانسه، حاضر به هم‌کاری با ایران نشدند. ناچار دولت ایران از «ناپلئون بناپارت» امپراتور فرانسه درخواست کمک کرد و ناپلئون نیز که برای مقابله با انگلستان به یک متحد در منطقه نیاز داشت درخواست ایران را پذیرفت. از این رو بین طرفین، عهدنامه‏ای به‌نام فین کن اشتاین منعقد شد. به موجب این قرارداد، فرانسه تعهد کرد که با ارسال اسلحه و کارشناس نظامی، ایران را در باز پس‏گیری «گرجستان» و دیگر متصرفات روسیه در خاک ایران یاری کند. در برابر، ایران تعهد سپرد که تمامی روابط سیاسی و تجاری خود را با انگلستان قطع و به این کشور اعلان جنگ دهد و در جنگ فرانسه با انگلیس و روسیه، متحد فرانسه باشد. هم‏چنین اگر ناپلئون بخواهد از ایران به هند که مستعمره انگلیس بود، لشکرکشی کند، ایران امکانات خود را برای عبور سپاهیان فرانسه در اختیار آن‌ها قرار دهد. پس از انعقاد این پیمان، گروهی از مستشاران نظامی به فرمان‌دهی ژنرال گاردان به ایران آمدند تا به لشکریان ایران رسم جنگ‏های اروپایی بیاموزند. این معاهده دیری نپایید و ناپلئون بر خلاف قرار خود، پس از مدتی با روسیه طرح دوستی ریخت و مستشاران فرانسوی، ایران را ترک کردند.

570 میلادی – روزی که واقعه «عام‏الفیل» به وقوع پیوست. این واقعه از مهم‏ترین حادثه‌های تاریخی عرب و یکی از مبداهای تاریخ آن قوم است که به‌مناسبت لشکرکشی «ابرهه» با سپاه فیل به‌قصد ویران‌کردن خانه کعبه بدین نام خوانده می‌شود. به‌قول مورخان اسلامی، این حادثه در سال چهلم حکومت انوشیروان، برابر با چهارم ماه می سال 570 میلادی و مطابق با سال 216 تاریخ عرب بوده است.

—————————————

برخی از روی‌دادهای دیگر

1889 خورشیدی – کارخانه «بایر» آلمان چهارم ماه می «آسپرین» را که هر چند وقت یک‌بار برایش یک خاصیت تازه کشف می‌کنند به‌عنوان داروی‌ جدید به‌صورت پودر به بازار فرستاد.

1387 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «اسماعیل داورفر» بازیگر ایرانی است.

1799 میلادی – سال‌روز کشته‌شدن «تیپو صاحب» یکی از حاکمان محلی هند که در برابر استعمار انگلستان ایستادگی کرد، است. وی پسر «حیدرعلی» بود که پس از فوت پدرش حکم‌ران «میسور» هندوستان شده بود. تیپو که یک مسلمان بود مردی شجاع و در عین حال ادیب بود و شعر می‌گفت. وی به زبان پارسی و نیز زبان محلی خود اشعار فراوان گفته است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,