Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
حضور 70 هزار نیروی پلیس در تفرج‍گاه‌های زمستانی

«گشت ارشاد در پیست اسکی »

2009 November 18

بعد از آن‍که چند روز پیش اعلام شد پلیس در مدارس حضوری جدی پیدا خواهد کرد، روز دوشنبه رئیس پلیس امنیت اخلاقی ناجا گفته‍است: «ده‌ها هزار پلیس در مکان‌هایی که مردم زمستان‌ها از آنجا به عنوان تفرج‍گاه استفاده می‌کنند، حضور پیدا خواهندکرد.»

در میان اماکنی که مد نظر اوست، پیست‌های اسکی یکی از مهم‌ترین آنهاست. این اقدام پلیس برای حضور در پیست‌های اسکی آخرین حرکت نیروی انتظامی در راستای تمرکززدایی از گشت‌های پلیس در سطح شهرها و جامعه است. شاید حضور نیرو‌های انتظامی به اندازه زمانی که گشت ارشاد تازه افتتاح شده بود، نباشد. اما به نظر می‌رسد با این تمرکززدایی، پلیس قصد دارد در تمامی فضاهایی که پیش از این خبری از حضورش نبود فعالیت خود را دنبال کند.
روشی که به نوعی می‌تواند این دوگانگی که روسای پلیس تاکید می‌کنند، طرح‌های پیشین را با قدرت دنبال می‌کنند از یکسو و بعضا حضور کمرنگ در سطح جامعه را حل‍کنند. نیروی انتظامی سعی دارد طرح و برنامه‌های مورد نظرش را در همه اماکنی که پیش از این نظارتی بر آنها نداشت، پیش ببرد.

20091118-soc-gashtepolice

اینکه پلیس قصد دارد در زمستان امسال در پیست‌های اسکی حضوری جدی داشته باشد، مربوط به امسال نیست. دو سال پیش یکی از فرماندهان پلیس در یک کنفرانس خبری از حضور خانم‌های پلیس در پیست‌های اسکی خبرداد. اتفاقی که هیچگاه به صورت یک طرح جدی و مدون رخ نداد. اما آنچه دیروز رئیس پلیس امنیت اخلاقی ناجا گفته است، از عزم جدی پلیس خبر می‌دهد. چنان که سردار احمد روزبهانی گفته است: «در فصل زمستان 70 هزار نیروی پلیس در پیست‌های اسکی و مکان‌هایی که شهروندان بیشتر از آنها استفاده می‌کنند، متمرکز می‌شوند.»

پلیس و مردم با هم گردش می‌کنند

هر چند در سطح شهر اینطور به نظر می‌رسد پلیس در قامت طرح‌های قدیمی مانند ارشاد یا همین امنیت حضور جدی ندارد اما رئیس پلیس امنیت اخلاقی ناجا با اشاره به ادامه طرح امنیت اجتماعی در فضاهای شهری گفت: طرح امنیت اجتماعی همچنان ادامه دارد.

سردار روزبهانی در ادامه به نکته جالبی اشاره کرده و می‌گوید: «نیروهای پلیس امنیت اخلاقی بنا به نیاز و متناسب با فصل گرما و سرما و حضور شهروندان در فضاهای شهری،برخی از ماموریت‌هایشان پررنگ‌تر می‌شود. در فصل تابستان استفاده شهروندان از پارک‌ها و حاشیه رودخانه و دریاچه‌هاست که نیروهای پلیس در این مکان‌ها برای ایجاد امنیت و فضای مناسب متمرکز می‌شوند. در حالی که در فصل زمستان 70 هزار نیروی پلیس در پیست‌های اسکی و مکان‌هایی که شهروندان بیشتر از آنها استفاده می‌کنند، متمرکز می‌شوند.»

گشت ارشاد جمع نمی‌شود


در زمان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری یکی از بحث‌هایی که میان کاندیداها در جریان بود «گشت ارشاد» بود. از زمانی که در چند سال گذشته پلیس، سر هر خیابان و میدان‌های بزرگ شهر حضوری جدی در جامعه پیدا کرده است، بارها مخالفان و موافقان چنین برنامه‌هایی بحث‌های جدی داشتند. طرح‌هایی که زیر عنوان‌هایی مانند «گشت ارشاد» یا «امنیت اجتماعی» اجرا می‌شدند اما رفته‌رفته از حضور آنها در نقاطی که در ماه‌های گذشته همیشه حاضر بوده‌اند، کم شده است اما رئیس پلیس امنیت اخلاقی از جدیت در پیگیری این طرح‌ها توسط نیروی انتظامی خبر می‌دهد و می‌گوید: «پلیس امنیت اخلاقی ماموریتش متوقف نمی‌شود بلکه بنا به زمان و مکان عملیاتش پررنگ‌تر می‌شود.»
اما همه فرماندهان نیروی انتظامی چنین عقیده‌ای ندارند. حدود یک‌ماه پیش فرمانده نیروی انتظامی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه همیشه می‌پرسند پس گشت‌های ارشاد چه شد؟ گفت: «باید بگوییم شرایط بسیار بهتر شده و شاید دیگر نیازی نیست به صورت قبل این گشت‌ها فعالیت کنند.»

این طرح در نقاط آلوده اجرا می‌شود

هر چند سردار اسماعیل احمدی‌مقدم تاکید می‌کند: «گشت‌های ارشاد تعطیل نشده‌اند اما خط‌مشی ناجا در این خصوص اصلاح و هدفمندتر شده و به سمت باندهای فساد رفته است.»
همین نظر را سردار احمدرضا رادان به شکلی دیگر مطرح می‌کند و با گفتن این جمله که این طرح بیشتر در نقاط آلوده اجرا می‌شود، به نوعی گفته‌های احمدی مقدم را تایید می‌کند.
اما سوال اینجاست با حضور غیرمتمرکز پلیس در نقاطی که پیش از آن کمتر سراغش رفته است، گشت‌های ارشاد یا امنیت اجتماعی برای همیشه جمع می‌شود یا خیر؟ پاسخ این سوال را سردار کارگر داده است. معاون اجتماعی ناجا چند روز پیش گفته بود: «برخورد با مفاسد اجتماعی از سوی نیروی انتظامی تشدید شده اما ممکن است در روش و ابزار تجدیدنظر شده باشد. »
این قسمت از حرف‌های سردار بهمن کارگر بیشتر جلب توجه می‌کند: «باتوجه به تغییر روش متخلفان، روش و ابزار برخورد با تخلف از سوی نیروی انتظامی نیز تغییر می‌کند ولی آنچه مسلم است برخورد با مفاسد اجتماعی و فعالیت گشت ارشاد به هیچ وجه متوقف نخواهد شد و با جدیت با متخلفان برخورد می‌کنیم.»

منبع: تهران امروز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: