Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
احمد خاتمی:

«رای به احمدی‌نژاد در انتخابات، فقط به خاطر نظر رهبری»

2011 May 07

خبر / رادیو کوچه

حامیان آیت‌اله خامنه‌ای از جمله احمد خاتمی عضو خبرگان رهبری و کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران به شدت به رییس دولت به خاطر مخالفت با رهبر جمهوری اسلامی حمله کرده و وی را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

احمد خاتمی، عضو خبرگان رهبری، با اشاره به اختلاف محمود احمدی‌نژاد و آیت‌اله خامنه‌ای بر سر وزیر اطلاعات به صراحت گفته است که نظر رهبر جمهوری اسلامی رای آوردن محمود احمدی‌نژاد در انتخابات سال ۱۳۸۸ بوده و او به خاطر «تمکین» به نظر رهبری در دوران انتخابات تلاش کرد محمود احمدی‌نژاد رای بیاورد.

احمد خاتمی در مصاحبه با نشریه «شما» تصریح می‌کند: «بنده به زعم خودم سعی می‌کنم تمام حرکات سیاسی‌ام را در محدوده‌ای که مقام معظم رهبری تعیین می‌کنند، تنظیم کنم. اشهد بالله که بنده تلاشم در جهت رای به جناب احمدی‌نژاد فقط به خاطر تمکین از نظر مقام معظم رهبری بوده است و بس و فکر می‌کنم اکثریت آرا‌ ایشان از همین قبیل، یعنی آرا‌ کسانی بود که عاشق مقام معظم رهبری هستند. تحلیل ما هم تحلیل درستی بود. برداشت ما این بود که اگر جریان فتنه رای می‌آورد، مشکلات عدیده داشتیم.»

احمد خاتمی این پرسش را مطرح می‌کند که چرا احمدی‌نژاد با آن‌که شعار ولایت می‌دهد پس از مخالفت آیت‌اله خامنه‌ای با برکناری وزیر اطلاعات، ۱۰ روز در هیت دولت حاضر نشد و پس از آن هم که به کار برگشته سخنی از پذیرش نظر آیت‌‌اله خامنه‌ای بر لب نیاورده و در کنار او هم اسفندیار رحیم‌مشایی نشسته بود.

این عضو خبرگان رهبری می‌گوید احمدی‌نژاد «پس از ۱۰ روز به ریاست جمهوری تشریف بردند» و انتظار این بود که «بلافاصله نظر حکومتی» آیت‌اله خامنه‌ای در مورد ابقای وزیر اطلاعات را تمکین کنند که به گفته او این انتظار برآورده نشد.

محموداحمدی‌نژاد در حالی به هیت دولت بازگشت که حیدر مصلحی در این نشست حاضر نبود و خبرهای ضد و نقیضی هم از برگزاری جلسه چهارشنبه هیت دولت منتشر شده است؛ بر پایه این گزارش‌ها محمود احمدی‌نژاد روز چهارشنبه خواستار خروج حیدر مصلحی از جلسه شده و  مصلحی هم هیت دولت را ترک کرده بود.

وی تصریح می‌کند: «روحانیت در دور دوم ریاست جمهوری ایشان سنگ تمام گذاشت؟ کیست که نداند آیت‌اله مصباح یزدی از حامیان جدی و اهل پشت‌کار ایشان بود؟ الان آیت‌اله مصباح یزدی، آیت‌اله محمد یزدی، آیت‌اله جنتی، آیت‌اله علم‌الهدی و ائمه جمعه همه دارند یک‌پارچه فریاد می‌زنند مراقب جریان انحرافی باشید. وقتی آیت‌اله خزعلی، پیرمرد حدود ۸۵ ساله، احساس نگرانی می‌کند، جای تامل دارد و جناب رییس‌جمهوری حداقل باید این احتمال را بدهند که این جماعتی که از ایشان حمایت کردند، خیرخواه ایشان هستند.»

این عضو خبرگان رهبری تاکید می‌کند که با روی‌دادهای اخیر بارها اشخاص گوناگون به حامیان احمدی‌نژاد «سرکوفت» زده‌اند که این روزها را پیش‌بینی می‌کردند.

احمد خاتمی می‌گوید: «در طول این ده روز بارها و بارها به ما سرکوفت زدند که دیدید ما گفتیم رییس‌جمهوری با ولایت هم مسئله پیدا خواهد کرد؟ دیدید ما گفتیم که چنین و چنان است؟»

این عضو مجمع مدرسین قم، محمود احمدی‌نژاد را به «زاویه» داشتن با رهبر جمهوری اسلامی متهم کرده و نظر آیت‌اله خامنه‌‌ای درباره وزیر اطلاعات را حکم حکومتی دانسته که «نباید بر زمین بماند.»

روز جمعه امام جمعه موقت تهران کاظم صدیقی نیز به اختلاف محمود احمدی‌نژاد و آیت‌ا‌له خامنه‌ای اشاره کرد و در مورد وجوب اطاعت از رهبری گفت: «یکی از وزرای کابینه به من گفت ما معتقدیم اگر حضرت آقا همسر آقای رییس جمهور را طلاق بدهد، همسر رییس جمهور برایش حرام می‌‌شود و رییس جمهور نمی‌تواند به او دست بزند.»

کاظم صدیقی هم‌چنین هشدار داد اگر آیت‌اله خامنه‌ای حکمی دهد «نه تنها مردم مقید ما نماز شب و نماز جماعت‌خوان ما، بلکه داش‌های محله نیز با غیرت دینی به خودشان اجازه نمی‌دادند لحظه‌ای در اجرای فرمان آن بزرگوار تسامحی و تساهلی کنند.»

بیشتر بخوانید:

«بازگشت احمدی‌نژاد و غیبت مصلحی در جلسه هیت دولت»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,