Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
نوزدهم اردی‌بهشت - نهم می

«تقویم تاریخ نوزدهم اردی‌بهشت»

2011 May 09

رادیو کوچه

1977 میلادی – سال‌روز درگذشت «جیمز جونز» (James Jones) ‏نویسنده آمریکایی است. آثار او به دوره جنگ جهانی دوم و تاثیر آن بر جامعه آمریکا می‌پردازد. او با رمان «از این‌جا تا ابدیت» به شهرت رسید و به‌خاطر این رمان در سال ۱۹۵۲ برنده جایزه ملی کتاب آمریکا شد. در سال ۱۹۵۳ فیلمی از روی این رمان با شرکت «برت لنکستر» و «فرانک سیناترا» ساخته شد. از جمله آثار وی میتوان به «برخی دوان دوان آمدند»، «خط نازک سرخ» و… اشاره کرد.

1367 خورشیدی – با شکایت ایران علیه عراق مبنی بر بمباران شیمیایی عراق علیه مردم کشورمان، کارشناسان سازمان ملل پس از بازدید از مناطق دو طرف، گزارش خود را مبنی بر استفاده از سلاح‏های شیمیایی علیه نظامیان و غیر نظامیان ایرانی و هم‌چنین نظامیان عراقی به دبیر کل تسلیم کردند. دبیرکل، این گزارش را به ضمیمه نامه‏ای، به شورای امنیت تقدیم نمود که در نتیجه، قطع‌نامه 612 صادر شد. در این قطع‌نامه بدون آن که از کشوری خاص به‌عنوان استفاده‌کننده سلاح‏های شیمیایی یاد شود، کاربرد این سلاح‏ها محکوم شد. هم‌چنین در این قطع‌نامه از تمامی کشورها درخواست شد که با رعایت تعهدات بی‏طرفی، از صدور عوامل شیمیایی به طرف‏های مخاصمه خودداری کنند.

1389 خورشیدی – سال‌روز اعدام «فرزاد کمانگر» فعال حقوق بشر، فعال محیط زیست، روزنامه‌نگار، و معلم کرد ایرانی است که به اتهام عضویت و هم‌کاری با «پژاک» به اعدام محکوم شد. او به پاس فعالیت‌هایش، به‌صورت افتخاری گزارش‌گر ویژه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز بود. یونسکو در گزارش خود درمورد فشارها علیه فضاهای آموزشی، به‌موضوع اعدام فرزاد کمانگر اشاره کرد. اتحادیه اروپا حکم اعدام او را محکوم و سازمان دیده‌بان حقوق بشر از او به‌عنوان یک معلم یاد کرده است.

1325 خورشیدی – روز تخلیه کامل ایران از نیروهای شوروی سابق پس از پایان جنگ جهانی دوم، است. پس از پایان جنگ جهانی دوم، ایران به شورای امنیت شکایت کرد که روسیه بر خلاف پیمان سه جانبه، ایران را تخلیه نکرده است و در امور داخلی کشور دخالت می‏نماید. شوروی انتظار این شکایت را نداشت و درخواست تاخیر در رسیدگی کرد. اما نمایندگان ایران، انگلستان و آمریکا با تعویق جلسه شورای امنیت درباره تصمیم در این موضوع مخالف بودند. شوروی نمی‏خواست موضوع ایران جنجالی بین‏المللی علیه آن کشور باشد، بنابراین سفیر شوروی در ایران کوشش زیادی برای توافق با مقامات ایرانی انجام داد. در نهایت موافقت‌نامه‏ای در مورد تخلیه ایران، نفت شمال و آذربایجان به امضا طرفین رسید، تا این‌که سرانجام در روز چنین روزی، تخلیه کامل ایران انجام گرفت.

1378 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «ذبیح‌اله صفا» ادیب، تاریخ‌نگار و شخصیت برجسته ادبی در ایران معاصر است. وی تحصیلات خود را در دانش‌سرای عالی و دانشکده ادبیات ادامه و در رشته‌های ادبیات و تعلیم و تربیت لیسانس گرفت و سپس به تحصیل در دوره دکتری پرداخت تا آن‌که در سال ۱۳۲۱ با پذیرش رساله او با عنوان «حماسه‌سرایی در ایران» به درجه دکتری نایل شد. پس از طی کلیه مدارج دانش گاهی در سال ۱۳۴۰ به بالاترین رتبه استادی (رتبه ده) رسید. طی سال‌های ۱۳۴۱ و ۱۳۴۲ با سمت استاد مهمان در دانش‌گاه «هامبورگ» به تدریس پرداخت. در بازگشت از آلمان به مدیریت گروه زبان و ادبیات فارسی و سپس ریاست دانش‌کده ادبیات دانش‌گاه «تهران» انتخاب شد و تا سال ۱۳۴۷ این سمت‌ها را به عهده داشت. از تالیفات مشهور او «تاریخ ادبیات در ایران» و «حماسه‌سرایی در ایران» است.

—————————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1306 خورشیدی – در چنین روزی قانون «کاپیتولاسیون» یعنی تسلیم و در اصطلاح قضایی به‌مفهوم قضاوت کنسولی که در دوره قاجار به‌عنوان امتیاز به اتباع پاره‌ای از دول اعطا شده بود، لغو شد. کاپیتالاسیون از دهه 1340 به‌صورت محدود در مورد پاره‌ای از اتباع آمریکا در ایران به‌رغم مخالفت‌ها و اعتراض‌های فراوان بار دیگر به‌اجرا درآمده بود.

1960 میلادی – اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا، قرص ضدبارداری خوراکی را جهت مصرف، مورد تایید قرار داد.

1805 میلادی – سال‌روز درگذشت «فردریک شیلر» مورخ، فیلسوف، نویسنده، نمایش‌نامه‌نگار و شاعر آلمانی است. شیلر تاریخ جنگ‌های سی‌ساله اروپا را که پر از پند و اندرز است در نوامبر 1793 منتشر کرد، کتابی‌که گفته شده است کمک بسیار به اتحاد فعلی اروپاییان کرده است.

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,