Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
بیستم اردی‌بهشت- دهم می

«تقویم تاریخ بیستم اردی‌بهشت»

2011 May 10

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1940 میلادی- به دستور «آدولف هیتلر» ارتش آلمان نازی کشورهای بلژیک و هلند را تصرف کرد. ارتش آلمان نازی به سرعت به سوی مرزهای فرانسه و هلند پیش‌روی کرد. در آن زمان فقط 7 ماه از آغاز جنگ جهانی دوم سپری شده بود.

کشور بلژیک از آغاز جنگ اعلام بی‌طرفی کرده بود و مردم بلژیک تصور می‌کردند در پناه سیاست بی‌طرفی می‌توانند از بلایای این جنگ در امان بمانند. اما ارتش آلمان و نیروی زرهی آن به سرعت سراسر خاک بلژیک را تصرف کرده و به سوی مرزهای فرانسه پیش‌روی کردند.

در عین حال ارتش آلمان با هجوم همه جانبه کشور کوچک هلند را نیز اشغال کرد. «ویلهلمینا» ملکه هلند در  می 1940 به لندن پناهنده و روز بعد یعنی ارتش هلند تسلیم شد. «لئوپولد سوم» پادشاه بلژیک که کشورش را ترک نکرده بود‌، فرمان تسلیم ارتش بلژیک را در شب 27 می امضا کرد.

1994 میلادی- «نلسون ماندلا»‌ پس از پیروزی در انتخابات، با ادای سوگند، نخستین رییس‌ جمهوری سیاه‌پوست آفریقای جنوبی بود که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد. وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجسته‌ی مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود. او به خاطر دخالت در فعالیت‌های مقاومت مسلحانه مخفی محاکمه و زندانی شد. ماندلا به عنوان رییس‌ جمهوری از ماه می‌۱۹۹۴ تا ژوئن ۱۹۹۹، رهبری انتقال از فرمان‌روایی اقلیت و آپارتاید را بر عهده داشت، و به خاطر حمایت از صلح ملی و بین‌المللی تحسین بین‌المللی را به دست آورد.

ماندلا پس از دریافت جوایزی در طول چهار دهه، هم‌اکنون یک چهره سرشناس دولت‌مرد است که هم‌چنان در مورد مسایل مهم عقاید خود را ابراز می‌دارد.

1973 میلادی- جمهوری دموکراتیک عربی صحرا در شمال غربی آفریقا از قرن پانزدهم در دست پرتغالی‌ها بود. بعدها اسپانیا در این منطقه مسلط شد. در طی سال‏های بعد، مبارزات مردم صحرا، به فزونی گرایید و در سال 1973‌ گروهی از مبارزان با سابقه که تنها راه کسب آزادی و استقلال را قیام مسلحانه تشخیص داده بودند، جبهه خلق برای آزادی موسوم به «پولیساریو» (Polisario Front) را تاسیس کردند. این جبهه با استقبال مردم صحرا مواجه شد و فعالیت‏های آن علیه اسپانیا گسترش یافت تا جایی که نیروهای اسپانیایی در سال 1975، صحرای غربی را ترک کردند.

در اکتبر سال 1975 میلادی‌، دادگاه بین‌المللی لاهه با صدور حکمی حق مشروع ساکنان صحرای غربی برای اعلام خودمختاری این منطقه را به رسمیت شناخت . و در سال 1976‌، جبهه پولیساریو جمهوری دموکراتیک عربی صحرا را تاسیس کرد. در سال 1979 میلادی شورای امنیت سازمان ملل متحد اشغال صحرای غربی توسط مغرب که پس از خروج اسپانیایی‌ها صورت گرفته بود را محکوم کرد و جبهه پولیساریو را به عنوان نماینده قانونی مردم صحرا به رسمیت شناخت .

1902 میلادی- «دیوید سلزنیک» (David Selznick) فیلم‌ساز و تهیه‌کننده آمریکایی در یک خانواده یهودی زاده شد. او در دانش‌گاه کلمبیا تحصیل کرد. وی بیش‌تر به خاطر ساخت فیلم‌های «برباد رفته» و «ربکا» به شهرت رسید، که هر دوی این آثار جایزه «اسکار» را دریافت کردند.

2006 میلادی- در رای‌گیری، پارلمان ایتالیا «جیورجیو ناپولیتانو» (Giorgio Napolitano) 81 ساله به ریاست جمهوری ایتالیا انتخاب شد. وی یک سناتور کمونیست بود که از سوی «رومانو پرودی» (Romano Prodi) چپ‌گرا نامزد آن مقام شده بود. نخستین کار رییس جمهوری تازه امضای حکم نخست وزیری پرودی بود. ناپولیتانو از کمونیست‌های قدیمی ایتالیا است که این حزب پس از فروپاشی شوروی تغییر نام داده و به سوسیالیسم معتدل (سوسیال دمکراسی) متمایل شده است. ناپولیتانو در دولت‌های چپ‌گرای قبلی ایتالیا مقام دولتی داشت و از مخالفان استقرار نیروهای ایتالیا در عراق بود.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1361 خورشیدی- منطقه «شلمچه» توسط نیروهای ایران آزادشد.

1830 میلادی- «فرآنسوا ماری‌رائول» شیمی‌دان فرانسوی متولد شد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (فارسی و انگلیسی)

جام‌جم

راسخون

Iranian history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,