Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
در حاشیه برگزاری نمایشگاه عکسی از این هنرمند در دوبی

«عکس‌های۱۰۰ هزار دلاری‌کیارستمی»

2009 November 19

تهران‌امروز

در نمایشگاه عکس دو نفره «عباس کیارستمی»، «پرویز تناولی» که در دوبی برپا شده 13 عکس از عباس کیارستمی به نمایش گذاشته شده‌است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از برگزارکنندگان این نمایشگاه گزارش کرده است که در روز افتتاحیه بالاترین قیمتی که برای خرید یکی از عکس‌های کیارستمی پرداخت شده حدود 100 هزار دلار بوده‌است.

یکی از عکس های کیارستمی

یکی از عکس های کیارستمی

این عکس سیاه و سفید که تصویری از یک چمنزار بسیار وسیع با کوه‌های پوشیده از برف در پشتش است بخشی از «مجموعه برف، باران و جاده» کیارستمی است که 35 سال پیش در جاده دریای خزر گرفته شده است.

قرار است تا چند روز دیگر تعدادی از عکس‌های کیارستمی در نمایشگاه عکس «قرن 19، عصر مدرن و معاصر» موزه لوور پاریس به نمایش گذاشته ‌شوند.‏

بنا به این گزارش، کیارستمی درحالی که در کنار یکی از عکس‌هایش ایستاده‌ بود، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفته است: «وقتی این عکس‌ها را می‌انداختم اصلن فکر نمی‌کردم عکاس شوم، چه برسد به اینکه یک عکاس حرفه‌ای بشوم.»

20091119-cul-kiarostami

وی هم‌چنین در گفت‌و‌گو با نشریه «نشنال» امارات می‌گوید: «بیشتر این عکس‌ها را زمانی گرفتم که به‌دنبال پیدا ‌کردن لوکیشن برای ساخت فیلم‌هایم بودم. من این روند را مدیون ناآگاهی‌ام از دوربین، لنز و فیلتر می‌دانم. وقتی عکاسی می‌کنم به‌خاطر نداشتن این فن و آگاهی، فقط عکس می‌گیرم و بدون آن‌که از فیلتر استفاده کنم، واقعن نمی‌دانم که عکس چه از آب درخواهد آمد. طبیعتی که من به‌تصویر می‌کشم، دقیقن آن چیزی که یک عکاس حرفه‌ای می‌گیرد، نیست. به‌ویژه در رابطه با صحنه‌های برفی که به‌نظر من این عکس‌ها بسیار شبیه تصاویر آب‌رنگ در آثار هنری ژاپن است.» عباس کیارستمی در ادامه می‌گوید: «در ایران، قصاب‌ها، سبزی‌فروش‌ها و فرش‌فروش‌ها نیز در زندگی روزمره‌شان از شعر استفاده می‌کنند. ما نیز به‌عنوان هنرمند اگر در آثارمان از شعر استفاده نکنیم به فرهنگ و تاریخ‌مان ضربه زده‌ایم و من بعضی وقت‌ها سری به دنیای شعر می‌زنم و اشعاری می‌نویسم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: