Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
بیست‌و‌چهارم اردی‌بهشت- چهاردهم می

«تقویم تاریخ بیست‌و‌چهارم اردی‌بهشت»

2011 May 14

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1610 میلادی- «هانری چهارم» (معروف به «هانری کبیر») پادشاه وقت فرانسه که فرمان «نانت» را با هدف پایان دادن به اختلافات مذهبی و جنگ‌های ناشی از آن امضا‌ کرده بود، به دست یک کاتولیک به نام «فرانسوا راویلاک» (François Ravaillac) کشته شد. هانری چهارم با امضای منشور «نانت» در فرانسه آزادی مذهب اعلام کرده بود و اتباع فرانسه (اکثریت کاتولیک) مجبور به تحمل مذاهب اقلیت شده بودند. جنگ‌های مذهبی قرن هفدهم اروپا که هانری چهارم با امضای فرمان نانت تا حدی به آن‌ها پایان داد به اروپا و به ویژه فرانسه آسیب فراوان وارد کرده بودند.

1948 میلادی- پایان قیومیت انگلیس بر فلسطین و اعلام موجودیت اسراییل در چنین روزی رخ داد. دولت انگلیس پس از جنگ جهانی اول، طی قرارداد «سایکس – پیکو» (Sykes–Picot) قیمومیت فلسطین را به عهده گرفت. در نوامبر ۱۹۴۷ میلادی، سازمان ملل متحد، طرح تقسیم فلسطین به دو کشور اسراییل و فلسطین و اداره شهر اورشلیم، به صورت بین‌المللی را تصویب کرد. این طرح موافقت سران اسراییل را در پی داشت اما فلسطینیان و دولت‌های عرب منطقه، آن را رد کردند. در نتیجه از تاریخ ۳۰ نوامبر ۱۹۴۷ تا ۱۴ می ۱۹۴۸، میان شبه‌نظامیان فلسطینی و یهودی، نبردهایی در گرفت. در نهایت، با پایان قیمومیت بریتانیا بر فلسطین، «دولت اسراییل» با صدور منشور استقلال، اعلام موجودیت کرد. یک روز پس از اعلام استقلال، تمامی همسایگان عرب به‌طور هم‌زمان به اسراییل حمله کردند که متحمل شکست شدند. از آن پس، مجموعه‌ای از درگیری‌های نظامی بین نیروهای اسراییلی و کشورهای عرب رخ داده است.

1955 میلادی- پیمان «ورشو» نام یک پیمان نظامی است که از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۹۱ برقرار بود. این پیمان در چنین روزی به امضای هشت کشور آلبانی، آلمان شرقی، بلغارستان، چکسلواکی، شوروی، رومانی، لهستان و مجارستان رسید و در جنگ سرد رقیب پیمان ناتو محسوب می‌شد.

اعضا‌ پیمان ورشو متعهد شدند تا در صورت بروز حمله به یک یا چند کشور عضو، به دفاع از آن‌ها بپردازند. هم‌چنین طبق این قرارداد روابط بین امضا‌‌کنندگان قرارداد مستلزم عدم دخالت در امور داخلی و احترام به استقلال و حاکمیت ملی آن‌ها بود. اندکی بعد، با دخالت شوروی در انقلاب مجارستان در سال ۱۹۵۶ و چکسلواکی در ۱۹۶۸، قانون عدم دخالت نقض شد. در هر دو مورد شوروی ادعا کرد که از او دعوت شده است و بنابراین رسمن این قانون نقض شده محسوب نشد.

پس از سال ۱۹۸۹، حکومت‌های جدید اروپای مرکزی و شرقی تمایلی به پشتیبانی از پیمان ورشو نداشتند. در ژانویه ۱۹۹۱ کشورهای چکسلواکی، لهستان و مجارستان اعلام کردند از این پیمان کناره‌گیری خواهند کرد. در فوریه ۱۹۹۱، بلغارستان نیز به آن‌ها پیوست. سرانجام پیمان ورشو در دیداری در شهر پراگ در سال ۱۹۹۱ رسمن منحل شد.

1334خورشیدی- «پرویز مشکاتیان» آهنگ‌ساز، موسیقی‌دان، نوازنده سرشناس سنتور، استاد دانش‌گاه و پژوهش‌گر نامی ایران در نیشابور زاده شد. مشکاتیان از سال ۱۳۵۶، هم‌کاری با رادیو را زیر نظر «هوشنگ ابتهاج» آغاز کرد. موسسه «چاووش» را با هم‌کاری هنرمندان گروه «عارف» و «شیدا» تشکیل داد. سپس با هم‌کاری «شهرام ناظری»، تصنیف «مرا عاشق» را بر روی شعر «مولانا» ساخت. از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۶۷ با «محمدرضا شجریان» هم‌کاری داشت. او هم‌چنین کارهای بسیار پرباری با نوازندگانی چون «حسین علیزاده» (سرپرست گروه عارف و گروه شیدا) و «محمدرضا لطفی» (سرپرست گروه شیدا) دارد. از آثار مشکاتیان، کتاب‌های فراوانی منتشر شده است. از این کتاب‌ها می‌توان به اثرهای «بیست قطعه برای سنتور»، «گل آیین»، «گل آوا»، «مجموعه تصانیف»، «بیداد»، «لاله بهار» اشاره کرد.

پرویز مشکاتیان در ۳۰ شهریور سال ۱۳۸۸ در منزلش در تهران و در سن ۵۴ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1363 خورشیدی- «حبیب یغمایی» محقق، نویسنده و شاعر معاصر درگذشت.

1175 میلادی- نخستین مایه آبله را «ادوارد جنر» پزشک انگلیسی به بازوی بیماری هشت ساله تزریق کرد و ایمن‌سازی یا همان واکسیناسیون را بنیاد نهاد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (فارسی و انگلیسی)

راسخون

Iranian history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,