Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
در پی دستگیری مجدد محمد‌علی طاهری

«فرادرمانی جرمی دیگر برای شهروند ایرانی»

2011 May 17

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

این روزها شهروندان ایرانی به نظر می‌رسد هر روز از حداقل‌های حقوق قانونی که به آن‌ها داده شده است محروم‌تر می‌شوند و  بیش‌‌تر فاصله می‌گیرند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یکی از رسم‌هایی که در دست‌گاه‌های امنیتی در ایران مسبوق به سابقه است اعتراف‌های طولانی و همه‌جانبه از متهم‌های دستگیر شده و یا اعلام جرایم سنگینی است که حتا ممکن است بنابر تجربه به مخیله متهم نیز نرسد. از این باب باید گفت «دست‌گاه‌های امنیتی» چرا سازمان‌های موازی امنیتی مختلف در این کشور فعال هستند که در کسوت‌های متفاوت و مرجع‌های مختلف کار مشابه انجام می‌دهند.

این بار نیز در خبر‌ها آمد که: «محمد‌علی طاهری بنیان‌گذار «طب‌های مکمل ایرانی فرا‌درمانی و سایمنتولوژی» به اتهام ارتداد برای سومین بار توسط اطلاعات سپاه پاس‌داران بازداشت شد.»

او پیش از این هم در سال هشتاد و نه -فروردین ماه- نزدیک به هفتاد روز در انفرادی بند دو الف سپاه به سر برده بود که با گذاردن وثیقه یک میلیارد ریالی آزاد شده بود.

اما این بار به نظر می‌رسد جرایم منتسب به وی سنگین‌تر از گذشته است. این بنیان‌گذار شیوه‌ای از درمان موسوم به «طب مکمل» اینک با اتهام‌های براندازی و اقدام علیه امنیت کشور، عضویت در سازمان چریک‌های فدایی خلق، رهبری «فرقه» عرفان کیهانی، توهین به مقدسات، هم‌کاری با رژیم سابق، کسب مال نامشروع، توهین به پیامبر اکرم و توهین به ائمه روبه‌رو است. اتهاماتی که برخی از سایت‌ها و وبلاگ‌های مخالف وی دلیلی برای «ارتداد» قلمداد کرده‌اند که این خود از نظر دینی در فقه شیعه به تعبیر برخی از بنیاد‌گرایان باعث «مهدور‌الدم» بودن فرد می‌تواند باشد. بند دو از ماده 295 قانون مجازات اسلامی تاکید دارد که فردی که مهدورالدم تشخیص داده شود توسط هر مرد مسلمانی می‌تواند کشته شود و دیه‌ای نیز بر فرد مسلمان قاتل فرض نیست.

این در حالی است که با بازجویی از نزدیک به یک صد تن از نزدیکان آقای طاهری و جمع‌آوری مدارک و اسناد و هم‌چنین رایانه وی از منزلش بررسی این پرونده هم‌چنان ادامه دارد. محمد‌علی طاهری پیش از آن نیز از روزهای پایانی سال هشتاد و نه با صدور حکم دادسرای امنیت شعبه اوین ممنوع خروج بوده است.

موضوع فعالیت این گروه با توجه به داشتن مجوز اولیه از سوی وزارت کشور به عنوان یک گروه غیر‌دولتی و هم‌چنین عدم تخلف قانونی از سوی آن‌ها و در نظر گرفتن آزادی‌های مصرع در قانون اساسی و جزایی کشور به نظر می‌رسد از منظر دیگری برای دست‌گاه امنیتی سپاه مورد حساسیت واقع شده است.

برخی علاقه‌مندان به این شیوه درمانی، گسترش و فراگیر شدن آن را موجب تشویش حاکمیت در ایران می‌دانند و برخی دیگر عدم شناخت کافی را باعث برخورد با این جریان قلمداد می‌کنند. به نظر برخی از طرف‌داران این شیوه: «طب مکمل ایرانی، «فرادرمانی» شیوه‌ای شناخته شده در دنیای امروز است که پنجره‌ای نوین و تازه به ایجاد آرامش ذهنی و روانی انسان‌ها باز کرده است و موفقیت بی‌نظیر آن باعث فراگیری آن در بسیاری از کشورهای دنیا شده است. این جریان صرفن بهداشتی چند سالی است که به همت محمد‌علی طاهری در ایران راه افتاده است و هواخواهان و طرف‌داران بسیاری نیز پیدا کرده است.»

اینک در یک تضاد برخی از علمای شیعه فعالیت این گروه را مباح دانسته و برخی دیگر نیز غیر‌شرعی خواننده‌اند. پس از دستگیری محمد‌علی طاهری و بازجویی و تهدید برخی از نزدیکانش، جامعه‌ی فرادرمان‌گران و سایمنتولوژیست‌های ایران با ارسال نامه‌ای به دبیر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تقاضای توجه به این روی‌داد را کرده‌اند. در بخشی از این نامه آمده است:

«از آن‌جا که به خطر افتادن امنیت اجتماعی و مصونیت جانی جامعه‌ی وسیع فرادرمان‌گران در ایران، از موارد آشکار و حیرت‌انگیز نقض حقوق بشر به شمار می‌آید و اقدام قانونی و حقوقی در قبال آن از وظایف شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است، تقاضا می‌شود یک آدرس ایمیل مطمئن برای فرادرمان‌گران در ایران اختصاص یابد تا ضمن تخمین ایشان، مدعای این درخواست مستند‌تر گردد.»

فعالیت برخی از احزاب و گروه‌های سیاسی پیش‌تر در ایران غیر‌قانونی اعلام شده بود و دامنه جلوگیری از فعالیت‌ها به گروه‌های غیر‌سیاسی نیز کشیده شد. درویش‌های نعمت‌الهی که صرف فعالیت محدود دینی دارند، سایر اقلیت‌ها و اینک نیز فعالان سازمان‌های غیر‌دولتی با اتهام‌هایی نظیر ارتداد و یا مشابه آن مواجه هستند در حالی که بر اساس قوانین جاری در ایران هر‌کسی حق دارد نظر و ایده و اعتقاد خودش را داشته باشد و احدی حق تعدی به وی را ندارد.

در خصوص دستگیری، اتهام‌های وارده و دلیل‌های برخورد با گروه علاقه‌مند به طب مکمل و محمد‌علی طاهری با یکی از معلم‌های نزدیک به آقای طاهری به گفت‌و‌گو نشستم. در اصطلاح این گروه این افراد «مستر» خوانده می‌شوند. آن‌چه در پی می‌آید حاصل این گفت‌و‌گو است:

خواهشمندم به عنوان یکی از شاگردان آقای طاهری توضیح دهید دقیقن علت دستگیری ایشان چیست؟

اطلاع دقیقی از این موضوع نداریم اما می‌دانیم که در سال‌های اخیر محدودیت‌هایی برای موسسه ایجاد شده و فعالیت‌ها از تاریخ دهم آبان سال 89 تقریبن متوقف شده و ایشان حدود دو بار دستگیر شده و در رابطه با فرادرمانی و سایمنتولوژی صحبت کردند. از طرفی دیگر اهدای نشان‌های لیاقتی به ایشان، در این قضیه بی‌تاثیر نبوده و شاید می‌خواهند بدانند جریان چیست. اما متاسفانه این مورد به مسایل سیاسی هم ربط داده می‌شود در صورتی که موضوع اصلن سیاسی نیست و ایشان هیچ‌گونه فعالیت سیاسی نداشتند. زمانی که در کلاس‌ها و یا در بحث درمان‌ها بودیم، هم خود ایشان و هم ما به عنوان شاگردان او هیچ‌وقت وارد محدوده سیاسی نشدیم. اما موضوع اصلی این است که چرا ادامه پیدا می‌کند و آیا این‌ها با عقاید مذهبی مطابقت دارد و چقدر بحث مسایل علمی در پشت آن است؟

آن‌چه طرح شده نقش‌داشتن در ترور و یا مسایل سیاسی دیگر است. فکر می‌کنید پایه و اساس مواردی که طرح می‌شود در کجا است؟

من مطمئنم که آقای طاهری و شاگردان او چنین افرادی نیستند. اگر توضیح کوچکی در مورد فرادرمانی بدهم شاید مشخص شود وقتی کسی خدامحور است هیچ‌وقت در بحث ترور و چنین موضوعاتی وارد نمی‌شود. به ما یاد دادند که هر آدمی در هر لحظه می‌تواند متحول شود پس نمی‌توانیم بگوییم آدم بدی وجود دارد. آدم‌ها در بعد واقعیت کارهای خلاف قانون ممکن است انجام دهند، اما از آن‌جایی که هر کسی می‌تواند تغییر پیدا کند و فقط خداوند است که درون هر‌کس را می‌داند، ما اجازه قضاوت در مورد آدم‌ها را نداریم. موضوع قانون فرق می‌کند و بر اساس چارچوب‌هایی که دارد جلو می‌رود اما کسی که دید عرفانی دارد نمی‌تواند این‌طور نگاه کند.

هر‌جایی که بعد از معرفی ایشان کار را انجام دادند و تجربه کردند، نتیجه‌های فوق‌العاده خوبی گرفتند و تاثیرات خوبی روی مسایل جسمی و روحی-روانی داشته است اما متاسفانه این‌ها متوقف شده چرا که خواستند همه ما فعالیت‌های‌مان را متوقف کنیم تا تحقیقات‌شان به نتیجه برسد

بحث اصلی فرادرمانی که ماهیت کاملن عرفانی دارد و شاخه‌ای از طب مکمل است، ماهیت خدامحوری دارد و فقط بر اساس عشق است، می‌شود با ارتباط با خدا تغییراتی در نگاه به زندگی و آدم‌ها را به وجود آورد. بنابراین ترور یک دروغی بیش نیست و نمی‌دانم چرا این را به آقای طاهری و این مکتب نسبت دادند. کسی که می‌گوید: «حتا اگر کسی به تو بدی کرد جوابش را با خوبی بده»، چطور ممکن است این کار را انجام دهد؟

قبلن هم آقای طاهری دستگیر شده بود. توضیح دهید با چه اتهام و چند بار دستگیر شدند؟

از سال 89 فعالیت‌ها متوقف شد و ایشان را خواستند که چند روز او را نگه داشتند و آزاد شدند. حدود دو سال پیش ایشان را طولانی‌تر نگه داشتند. اما دلایل اتهاماتش را نمی‌دانیم. در ابتدا بحث این بود که این کلاس‌ها بیش از حد در حال توسعه است و معتقدند این صحبت‌ها واهی و تخیلی است. ولی واقعیت این است که در طب کل‌نگر بحث علمی هم وجود دارد و همه‌چیز براین اساس است به علاوه بحث عرفانی و کیفی وجود افراد. فرادرمانی و سایمنتولوژی که هر دو بر اساس علم است می‌گوید، هر‌گاه بین شعور کل و شعور جز ارتباط برقرار شود، شعور ذهن قادر است عضو مشکل‌دار را ترمیم و بازسازی کند. وقتی سایمنتولوژی در رابطه با بیماری‌ها و اختلالات روان‌پزشکی صحبت می‌کند، چون هیچ دارویی تجویز نمی‌شود شاید فکر می‌کنند تخیل است، اما اکثر دوستان مجموعه ما تحصیل‌کرده هستند و قشر زیادی پزشک داریم و گروه‌های تحقیقاتی خیلی مفصلی داشتیم که راجع به مسایل تحقیق می‌کردند و الان هم کلی نشان و دکترای افتخار گرفتند. آقای نظری حدود 24 نظریه را اعلام کردند و تحقیقاتی به صورت فردی و گروهی انجام می‌شد اکثر کشورها و پزشکان آن را تایید کردند.

نشان‌هایی به ایشان داده شده‌ است: اهدای نشان لیاقت علمی و پژوهشی از اروپا که مربوط به بروکسل بلژیک است، نشان طلایی نبوغ از جشن‌واره مخترعین اروپا، جام زرین نشانه شایستگی علمی از بلژیک، مدال طلا از رومانی، دکترای افتخاری طب مکمل و گواهی‌نامه بین‌المللی از روسیه، دکترای افتخاری طب مکمل از دانش‌گاه طب سنتی ارمنستان و دکترای افتخاری از دانش‌گاه اکو‌ انرژی آذربایجان.

هر‌جایی که بعد از معرفی ایشان کار را انجام دادند و تجربه کردند، نتیجه‌های فوق‌العاده خوبی گرفتند و تاثیرات خوبی روی مسایل جسمی و روحی-روانی داشته است اما متاسفانه این‌ها متوقف شده چرا که خواستند همه ما فعالیت‌های‌مان را متوقف کنیم تا تحقیقات‌شان به نتیجه برسد.

آیا خطری که در حال حاضر آقای طاهری را تهدید می‌کند دیگر دوستان شما را نیز تهدید کرده به جز آقای طاهری فرد دیگری هم دستگیر شده است؟

بله دوستان دیگر هم در این رابطه دستگیر شدند و از آن‌ها هم خواستند که فعالیت‌های‌شان را محدود کنند البته فعالیت ما فقط علمی‌ست و می‌توان گفت الان تقریبن همه کلاس‌ها تعطیل است. منتظر هستیم تا ببینیم چه اجازه‌ای به ما می‌دهند.

در قالب چه چیزی و چه مجوزی این مجموعه فعال بوده است؟

قبلن از طریق وزارت کشور ایشان مجوزی داشتند که این مجوز در کلاس‌ها هم بود و فعالیت می‌کردند. اما بعدن گفتند این مجوز باطل شده و شما اجازه فعالیت ندارید که ایشان هم تعطیل کردند و فقط اجازه تحقیقات به ایشان داده شد. گروهی پزشک و فرادرمانی روی گیاه و همه اجزا و از طرفی هم سایمنتولوژی روی افرادی که مشکلات روحی روانی داشتند کار می‌کند. بسیاری از پزشکان هم که این دوره را گذرانده بودند به بیماران خود علاوه بر روش درمانی‌شان این روش درمانی را نیز پیشنهاد می‌دادند که بعد از کسب اجازه روی بیماران‌شان کار می‌کردند که نتیجه‌ها عالی بود و همه این پزشکان که روز اول به عنوان تحقیق به آن نگاه می‌کردند، بعدن به باور عجیبی رسیده بودند.

ما دو کتاب داریم با نام «انسان از منظر دیگر» و «عرفان کیهانی» و مجلاتی که از طریق دانش‌گاه تهران منتشر شده بود و دیگر مجلات که فعلن همه جمع شده است.

آیا اطلاعاتی از وضعیت آقای طاهری دارید؟ آیا ایشان وکیل دارند و آیا در اختیار اطلاعات سپاه هستند یا خیر؟

هیچ اطلاعات به بیرون درز نکرده و نمی‌دانیم. فقط ایشان وکیلی دارند که صحبت می‌کنند و می‌گویند در ارتباط با خبرنگارها تاکید کنید که این مسئله نباید سیاسی شود چرا‌که روند تغییر می‌کند. حدود پانزده روز است که ایشان بازداشت شدند شنیدیم که اعتصاب غذا کرده و خبر خاصی نداریم.

فرادرمانی قدمت سی ساله دارد و در سه دهه که در تهران و شهرهای ایران فعالیت کرده، منجر به درمان بسیاری از بیماری‌های لاعلاج شده و حتا تاثیر مثبتی در نگاه به زندگی و کیفیت زندگی افراد داشته است. فرادرمانی شاخه‌ای از طب مکمل است که عرفانی‌ست و محور اصلی آن خدا محوری است و براساس پیوند شعوری استوار بوده و می‌گوید هرگاه بین شعور جز و شعور کل ارتباط برقرار شود ذهن قادر به اصلاح، ترمیم و بازسازی خواهد شد. فرد وقتی به این شبکه اتصال پیدا می‌کند بعد از دریافت حالت‌هایی بیماریش درمان خواهد شد. تاثیر زیادی روی بیماری‌های جسم و روان دارد که باعث شده خیلی از پزشکان و محققان دنبال آن بروند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱۱ Comments


 1. مهرداد
  1

  واکنش‌های حکومت که غیر منطقی است ولی این نوع فعالیت ها با ویترین علم می‌خواهند نوعی شارلاتانیزم پزشکی را به خورد مردم بدهند. یه چیزی تو مایه‌های علی اکبری…. متاسفانه در جوامعی که علم خوب شناخته شده نیست اینجور امور شبه علم که عوارض زیادی برای جامعه دارد زیاد به چشم می‌خورد… وای به حال جامعه ما


  1. SIMIN
   2

   DOOSTE AZIZ, MOSHKELE ASLIYE MAMLEKAT VA MARDOM IN NIST KE ELM TOOSH PISHRAF NAKARDE , MOSHKELE ASLI INE KE HAME MARDOM MA BEDOONE INKE RAJE BE MASALE IY AGHAHI VA MOTALEE DASHTE BASHAND NAZAR MIDAN VA RAD MIKONAN


  2. محمد
   3

   دوست گرامی
   شما که نام شارلاتان را به روی محققی مثل محمد علی طاهری مگذارید ، آیا میدانید که ایشان درجه افتخار آفیسر را بابت پایه گذاری فرادرمانی و سایمنتولوژی از کاخ سلطنتی بلژیک گرفته اند؟
   حرف شما یعنی اینکه کاخ سلطنتی و تمام مجامع علمی دیگری که به ایشان نشان افتخار و لیاقت اعطاکرده اند ، تشخیص ندادند که ایشان شارلاتان هستند؟؟ و فقط شما تشخیص میدهید؟
   خجالت بکشید و قبل از اینکه دهان را برای توهین و حرفهای بی ربط باز کنید ، سری به سایت ایشان بزنید و نظریه ایشان را مطالعه کنید
   بعد از آن با هزاران پزشک و متخصصی که بر روی نظریات ایشان مشغول تحقیق هستند صحبت کنید و بعد خودتان هم امتحان کنید ، آنوقت میتوانید منصفانه نظر بدهید نه اینکه اسم امور شبیه علم را به فرادرمانی بدهید ، لطفا قبل از اینکه دهانتان را باز کنید فکر کنید

  3. 4

   dooste aziz , shoma aval dar morede sharlatanizme ishan tahghigh konid va bedoone taasob va monsefaneh va ba moraje-e be vojdane khodetoon ghezavat konid ke aya be kar bordane lafze sharlatan baraye kasi ke tooye donya medal haye eftekhar kasb kardand va tohin be afrade tahsil karde va pezeshkani ke ba faradarmany kar mikonand , kare dorosti hast ya kheir?


 2. nooshin
  5

  دوست عزیز اتفاقا جوایزی که این آقا گرفتن بیشتر از کشورهایست که علم توشون شناخته شدس به امید اینکه بیشتر در بار این روش مطالعه بکنید


 3. Azita
  6

  دوستِ خوبم. استاد طاهری ۶ دکترای افتخاری و جوایز و مدال‌های بسیاری گرفتند. نه فقط از جوامع شرقی‌ بلکه حتا از اتحادیه اروپا. از شهردار بروکسل نشان افیسری دریافت کردند که حتا از نشان شوالیه هم بالاتر هست. اگر هیچ پایه و توجیه علمی‌ در مطلب مطرح شده نمیدیدند بی‌ شک این نشان‌ها رو به ایشون نمی‌دادند. لطف کنید و در مورد فرادرمانی بیشتر مطالع کنید. نه از وب سایت‌های دولت ایران بلکه از یک منبع معتبر


 4. علی اصحابی
  7

  جهت مطالعه مجلات فرادرمانی وگزارش های معتبر پزشکی و همچنین جوایزی که استاد محمد علی طاهری کسب کردند ، لطفابه لینک زیر مراجعه نمایید:
  http://www.mataheri.com/


 5. farideh tavassoli
  8

  be omide roozi keh bedone taasob va pishdavari va ba motaleh va tahghigh be nazariate jadid bengarim.


 6. محمد
  9

  سلام خسته نباشید این چیزهایی که جمهوری اسلامی به این اقا چسبونده صددر صد یر انسانیه ولی مساله اینهاین اقا یه کلاهبرداره واقعیه///همجین روشهای درمانی وجود نداره بنده روی این مسایل مطالعه کردم لطفا اگر اطلاعاتی ندارین الکی هم طرفداری نکنین/مسالهی علمی ربطی به مسایل شرعی نداره یا سیاسی لطفا علم رو به کثافت الوده نکنید


 7. محمد
  10

  ضمنا واسه ی دوستانی مینویسم که دارن میگن کار ایشون علمیه و به سایت های معتبر مراجعه کنید سایت های معتبر دانشگاه هایی مثل مک گیل/یو سی ال ای /ییل و خیلی دانشگاه های دیگه رو در باره ی این موضوعات و بگردین نه تنها تایید نمیکنن بلکه ردش میکنن حتی کنفرانسی برگذار شد که میتونید دانلودش کنید با نام dilution or delusionرقیق سازی یا توهم که همیو پاتی رو به گند کشید توصیه من به دوستان ایرانی اینه که بفهمن هر چیز در اینترنت صحیح نیست و علم نه ربطی به دین داره نه به ماورا پس هر چرندی رو نگذارین با نام علم بهتون قالب کنن/از همین ساده لوحی های ماست که رییس جمهورمون میگه دانش اموزی توی زیرزمین خونش ……حرفهایی که ما میخندیم ولی باید گریه کرد به حال مردمی که اینقدر از علم دورن و به خرافات نزدیک
  ….


 8. افشین
  11

  من شش ماه پیش با عرفان حلقه آشنا شدم و الان اواخر ترم ۳ و دوره تشعشع دفاعی هستم که متاسفانه فعلا تعطیل شده زمانی که این دوره رسیدم اتفاقات زیادی در زندگی ام افتاده بود و به جایی رسیدم که نه علم و نه هیچ مکتب فکری دیگری جواب سئوالات مرا قادر نبود بدهد
  ولی از جلسه اول این دوره ها یک به یک سئوالات من در حال پاسخگویی و حداقل برای خودم این مکتب عرفانی را کامل ترین و انسان شمول ترین دیدم
  از زمانی هم که لایه محافظ برای فرادرمانی اختیار کردم بیماران زیادی در ارتباط با این شبکه شعور کیهانی درمان شدند و روز به روز ایمان راسخ تری پیدا کردم که این جریان کیهانی هست و شفا دهنده اصلی خداست و ما بدون این که بخواهیم از این راه مطرح بشیم فقط سعی در آگاه سازی مردم و ایجاد این اگاهی ها داریم و هر کس شفا پیدا کرد اگر خواست از ما تشکر کنه فقظ گفتیم که بگو خدا رو شکر چون ما اصلا کاره های نبودیم فقط یک اتصال دهنده بودیم و قطعا این خوان نعمت خداوندی چنان بسیط و گسترده است که کسی نمی تونه منکر اون بشه
  حداقل این اگاهی رو پیدا کردیم که به سمت کمال برویم و آگاهی کسب کنیم چرا که بعد از مرگ زمینی جسم نیستیم و یک کالبد ذهنی که به راه خود یا ادامه خواهد داد یا بدون داشتن آگاهی و به خاطر وابستگی های زمینی در اینجا باقی مانده و در یک برزخ زندگی خواهد کرد و تبدیل به ضد کمال خواهد شد و در اختیار شبکه منفی قرار خواهد گرفت من حتی حضور غیرارگانیک را لمس و باور کردم و حلقه هایی که این غیرارگانیک ها رو از وجود و محیط ما دور خواهد کرد
  سلسله موی دوست حلقه دام بلاست
  هر که در این حقله نیست فارغ از این ماجراست