Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
به بهانه زادروز «احمدرضا احمدی»

«روزنگاشت/نهال جان گرفته ادبیات کودک»

2011 May 20

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

سی‌ام اردیبهشت برابر با زادروز «احمدرضا احمدی» شاعر ایرانی است. وی زاده سال 1319 است و حضور فعالش در عرصه شعر، ادبیات کودکان، دکلمه شعر و هنر سینما، از او چهره‌ای موثر در ادبیات و هنر معاصر ساخته است. در سال 1378 کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مراسم بزرگ‌داشت وی، تندیس «مداد پرنده» را به او اهدا کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اگر نمی‌خواهی بر تیره‌بختی من گواهی دهی

خواهش دارم روبه روی من نمان، عبور کن،

کوچه را طی کن و در انتهای کوچه محو شو،

همان‌گونه که آدم‌های خوشبخت محو می‌شوند.

«احمدرضا احمدی» در سی‌ام اردیبشهت سال ۱۳۱۹ خورشیدی در کرمان متولد شد. دوران کودکی را در زادگاهش گذراند و سپس با خانواده‌ خود برای زندگی به تهران رفتند و ادامه تحصیل  خود را در دوره دبیرستان در «دارالفنون» به پایان رساند.

آشنایی عمیق او با شعر و ادبیات کهن ایران و شعر نیما دست‌مایه‌ای شد تا حرکتی کاملن متفاوت را در شعر معاصر آغاز و پی‌ریزی کند. از بیست سالگی به طور جدی به سرودن شعر پرداخت. وی نخستین مجموعه شعرش را با عنوان «طرح» در سال ۱۳۴۰ منتشر کرد که توجه بسیاری از شاعران و منتقدان دهه چهل را جلب کرد.

احمدی در سال ۱۳۴۳ به هم‌راه نادر ابراهیمی، اسماعیل نوری علاء، مهرداد صمدی، محمدعلی سپانلو، بهرام بیضایی، اکبر رادی، جعفر کوش‌آبادی، مریم جزایری و جمیله دبیری گروه ادبی «طرفه» را با هدف دفاع از هنر «موج نو» تاسیس کرد که انتشار دو شماره مجله طرفه و تعدادی کتاب در زمینه شعر و داستان از فعالیت‌های این گروه است.

وی در سال ۱۳۴۵ دوره خدمت سربازی خود را به عنوان سپاهی دانش در روستای ماهونک کرمان آموزگاری کرد  و در مهر ماه سال ۱۳۴۹ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشغول به کار شد. او در کانون تا سال ۱۳۵۸ در سمت مدیر تولید موسیقی برای صفحه و نوار بود و از همان سال تا زمان بازنشستگی یعنی سال ۱۳۷۳ در بخش انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به ویراستاری مشغول بود.

تدوین ردیف موسیقی ایرانی، آوازهای محمدرضا شجریان، شعرخوانی و ضبط صدای شاعران مهم(با آثاری از نیما یوشیج، احمد شاملو، نادر نادرپور، فروغ فرخزاد، یداله رویایی و نصرت رحمانی) از جمله دیگر فعالیت‌های وی در کانون بوده است.

وی هم‌چنین آثاری در ادبیات کودک و نوجوان دارد. گفته شده: در سال ۱۳۷۸ سومین جایزه شعر خبرنگاران با مراسمی متفاوت و خصوصی در خانه احمدرضا احمدی برگزار شد. همان سال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مراسم بزرگ‌داشتی که برای احمدی برگزار کرده بود، تندیس «مداد پرنده» را به او اهدا کرد.

سال ۱۳۸۵ احمدی به عنوان شاعر برگزیده، پنجمین دوره اهدای جایزه شعر «بیژن جلالی» نیز انتخاب شد و در سال ۱۳۸۸ نامزد دریافت جایزه «هانس کریستین اندرسن» را به خود اختصاص داد.

حضور فعال وی در کارنامه‌ ادبی چهل و چندساله‌اش، در عرصه شعر، ادبیات کودکان، دکلمه شعر و هنر سینما، از او چهره‌ای موثر در ادبیات و هنر معاصر ساخته است. از احمد رضا احمدی بیش از هجده مجموعه شعر، پانزده کتاب برای کودکان، دکلمه و اشعار خودش، اشعار حافظ، نیما، سهراب سپهری و شاعران معاصر در کاست «یادگاری» منتشر شده است.

از نمونه آثار وی می‌توان به : «روزی برای تو خواهم گفت»، «چای در غروب جمعه روی میز سرد می‌شود»، «ساعت۱۰ صبح بود»، «هزار اقاقیا در چشمان تو هیچ بود»، «از نگاه تو زیر آسمان لاجوردی»،  «ویرانه‌های دل را به باد می‌سپارم»، «هزار پله به دریا مانده‌است»،  «من فقط سفیدی اسب را گریستم»، «وقت خوب مصائب»، «روزنامه شیشه‌ای» و «طرح» اشاره کرد.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aaEDjC9JbcM[/youtube]

احمدرضا احمدی در سال 1361 با «شهره حیدری» ازدواج کرد که حاصل این ازدواج فرزندی به نام «ماهور» است. وی که امروز هفتادو یک ساله شده است هم‌چنان به کار و فعالیت خود ادامه می‌دهد. در بیست‌و‌هشتم دی‌ماه 89 مراسم نکوداشت وی با عنوان «برای احمدرضا مدادرنگی بخریم» هم‌راه با تولد سیزده‌سالگی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در خانه‌ی هنرمندان برپا شد.

احمدی در مراسم بزرگ‌داشتش حضور نداشت، اما با صدایش هم‌راه حاضران در مراسم شد. این شاعر و نویسنده‌ پیش‌کسوت کودکان و نوجوانان در تماسی تلفنی گفت: «من به ادبیات کودک خدمت کوچکی کرده‌ام و این نهال تازه جان گرفته است.» او هم‌چنین با اشاره به این‌که تعداد پانزده کتابش هنوز به چاپ نرسیده است، افزود: «هر وقت کتابی از من منتشر شده، منتقدان محترم مرا تشییع جنازه کرده‌اند و ما هربار از گور فرار کرده‌ایم. آن‌ها گفته‌اند که ما در ماضی استمراری درجا می‌زنیم. امیدوارم اگر عمری باقی ماند، دیگر درجا نزنم و یا حداقل با کفش‌های نوتر این کار را بکنم!»

منبع‌ها:

ویکی پدیا

پل ادبی

بوم و بر ادبیات

زندگی‌نامه احمدرضا احمدی

برداشتی از مطلب مصطفا خلجی در رادیو کوچه

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,