Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
روان به سلامت- قسمت ششم

«توهم و هذیانات دکتر روان پاک»

2011 May 21

علی انجیدنی / رادیو کوچه

با سلام خدمت آقای دکتر روان‌پاک برنامه دیگری از روان به سلامت را در خدمت شما آغاز می‌کنیم. لطفن در مورد توهم و هذیان و انواع آن برای شنوندگان ما توضیح بفرمایید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


سلام عزیزم‌. شما چرا این‌قدر به انواع علاقه داری‌؟ هر چیزی رو دوست داری انواعش رو ببینی. می‌خوای این‌جا فقط انواع‌شناسی یاد بدم.

حتمن این‌جا هم مثل وسواس اعتقاد دارید که توهم و هذیان انواع نداره و فقط یه جور است.

نه عزیزم . این‌جا من به انواع اعتقاد دارم . به روح هم اعتقاد دارم. می‌خواستم کمی سر به سرت بذارم گلم. بله. توهم یعنی خیال دروغ که می‌تونه شنیداری‌، دیداری‌، لمس کردنی یا هر مدل ناجورتری باشه.

آفرین آقای دکتر. چه عجب امروز تعریف شما با تعاریف بقیه دکترها هم‌خوانی داشت. تعریف هذیان چیه؟

یعنی چی هم‌خوانی داشت؟ من غلط بکنم مثل بقیه دکترها فکر کنم و حرف بزنم. شما به بقیه صحبت گوش کن تا فرق رو بفهمی. هذیان هم یعنی عقیده اشتباه که آن هم درجات و انواعی دارد.

به جون شما بقیه دکترها هم همین تعریف‌ها رو می‌کنند. مطمئنید امروز حالتون خوبه. باورم نمی‌شه.

به جون خودت. چرا جون من رو واسه این موضوعات مزخرف وسط می‌کشی؟ به من چه اونا تعریف‌های من رو به نام خودشون قالب می‌کنند. اگه گذاشتی دو دقیقه پشت سرهم حرف‌هام رو بزنم.

من شرمنده‌ام بفرمایید. تا حالتون خوبه ادامه بدید.

ممکنه اون دکترهای احمق همین کلمات رو به‌کار ببرند ولی مثلن می‌گن طرف توهم زده. خوب این حرف یعنی چی؟ مگه توهم کتکه که زدنی باشه. خیال دروغ را بزنه؟ من می‌گم اینا الکی مدرک گرفتند شما باور نمی‌کنی؟ توهم به آدم القا می‌شه. باز من میام و مثال دکتر روان‌پاک رو می‌زنم‌. اومدن گفتند که دکتر روان‌پاک توهم زده یعنی فکر می‌کنه کارش خیلی درسته‌، طرف‌دار زیاد داره. یه سوت بزنه همه می‌ریزن تو خیابون. خوب عزیزان من این بی‌چاره که از اول این‌جوری نبوده‌. یه کار کوچولو انجام داد شما گفتید به به عجب شاه‌کاری. یه کار دیگه کرد شما گفتین معجزه است به خدا. خوب خانم جان. سه نفر به شما بگن‌: وای چقدر خوشگلی. شما به جنیفر لوپز سلام هم نمی‌کنی!! دروغ می‌گم ؟ چرا حرف نمی‌زنی؟ می‌ترسی؟

هرچی شما بفرمایید

حالا این خیال دروغ در دکتر ما القا می‌شه و اون هم سعی می‌کنه همین دروغ رو به بقیه القا کنه و یک زنجیره توهم ایجاد می‌شه. این‌جاست که می‌رسیم به این نکته که چرا اسم این مرض شده توهم. این از اول تو‌هم بوده که معنی زنجیر‌وار و در هم رفتن رو می‌ده بعد باز طبق معمول زیادی استعمالش کردند شده توهم.

شما رو هر کار بکنند دوباره همون نظریات مختص خودتون رو وارد بحث می‌کنید. من رو باش فکر می‌کردم امروز دیگه حالتون خوبه و یک بحث کاملن علمی رو خواهیم داشت.

تا بمیرد هر که نتواند دید منحصر به‌فرد بودن دکتر روان‌پاک را.

در مورد هذیان چه می‌گویید؟ این عقاید اشتباه چه آسیبی به فرد و خانواده‌اش می‌زند؟

خوب می‌رسیم به هذیان. طرف دچار یک عقیده اشتباه شده که به خودش آسیبی نمی‌زنه‌. باز دکتر روان‌پاک رو مثال می‌زنم. اومده به جن اعتقاد پیدا کرده و فکر کرده که جن‌ها در زیر‌دست‌ها و بالا‌دستی‌هاش نفوذ کرده‌اند. پس می‌ره جن‌گیر استخدام می‌کنه تا جن‌هاشون رو در بیاره. بقیه گیر می‌دن که جن در خودت نفوذ کرده و دعوا می‌شه. کسی که به دکتر روان‌پاک ما کاری نداره. بالا‌دستی‌ها هم که همیشه دست بالا رو دارن. زیر‌دست‌ها هم که از اول بدبخت بودند. می‌مونه اون جن‌گیر فلک‌زده که میافته تو دردسر‌. نتیجه می‌گیریم که هذیان به فرد و اطرافیانش کاری نداره فقط اون وسط مسطی‌ها هستند که آسیب می‌بینند.

خوب شد حداقل با اسم هذیان نتونستید بازی کنید و یه چیزی بسازید. اگه اجازه بدین بریم سراغ تلفن‌های شنونده‌های عزیزمان.

مگه من مرض دارم چیزی از خودم بسازم‌. این حرف‌هایی که من می‌زنم حاصل ده‌ها سال تلاش و پژوهشه. اینا همش پایه و اساس علمی داره. الان من در بالاترین رده‌های علمی دنیا…

شنونده عزیز بفرمایید

شنونده اول: سلام دکتر روان‌پاک. شما در هر برنامه مثال‌های‌تان را از فردی هم‌نام خودتان می‌زنید. منظور خودتون هستید؟

دکتر: عزیز من.چرا باید خودم رو مثال بزنم‌؟ این مثال من ایهام داره. یعنی یه معنای نزدیک به ذهن داره و یه معنای نزدیک‌تر. حالا شما هر کدومش رو دوست داشتی بردار برای خودت.

شنونده اول: آهان. پس شما منظورتون از دکتر روان‌پاک همون رییس….

دکتر: عزیزم اگه من می‌خواستم اسم واقعی کسی رو بیارم که نام مستعار براش درست نمی‌کردم. شما می‌شه بی‌خیال این دکتر ما بشی. مگه فک و فامیلش هستی این‌قدر گیر دادی بهش. مشکل خودت رو بگو.

شنونده اول: من مشکلی ندارم. من برادر این دکتر روان‌پاک فرضی شما هستم. می‌خواستم بگم…

دکتر: آقا من مخلصم. آقا من چاکرم. آقا من غلامم. من فدای صدای شما بشم….

آقای دکتر چرا این‌قدر دست و پاتون رو گم کردین؟ شاید توهم زده یا هذیان داره.

شنونده اول: خودتون توهم  و هذیان دارید. من برادر واقعی ایشان هستم.

بچه‌های اتاق فرمان میگن تماس از شماره‌ای در خارج از کشوره . مطمئن هستیم که ایشان مثل برادر فرضی‌شان متوهم شده‌اند.

شنونده اول: یعنی نمی‌شه من با اهل و عیال فرار کرده باشیم به خارج. دکتر که ما رو به یه بنده خدای تازه از راه رسیده فروخت. ما هم دیدیم با این اوضاعی که داره پیش می‌ره فردا پس‌فردا دکتر رو می‌گیرن یا …

دکتر: بعله. بگذریم. این کلمه متوهم خیلی آدم رو یاد متاهل می‌اندازه‌. راستی خانم مجری شما متاهلید؟

آقای دکتر می‌شه سووال‌های خصوصی رو بذارید بعدن بپرسید. بریم سراغ شنونده دوم.

شنونده دوم: من خدای شما هستم. پروردگار جهان و جهانیان. جناب دکتر، می‌خواستم بگویم که خود را آماده سفر کنید. پرونده شما رو اخیرن برای فرشته مرگ ارسال نموده‌ام. به امید دیدار.

نمی‌دونم چرا امروز همه شنونده‌های ما توهم و هذیان‌های عجیب و غریب دارند؟

من نمی‌دونم هذیان داری یا نداری؟ نمی‌دونم متوهمی یا متاهلی؟ نمی‌دونم پدر و مادر داری یا بی‌کس و کاری؟ نمی‌دونم خدایی یا کدخدایی؟ به فلان جای فلان کس‌ات خندیدی که پرونده من رو به فرشته مرگ دادی. من تا خود خدا رو خاک نکنم از جام تکون نمی‌خورم

حالا چرا شما این‌قدر بهتون بر می‌خوره و ناراحت می‌شین. یه مریض یه چیزی گفت. حالا شما بفرمایید شیوه درمان توهم و هذیان را توضیح بدین.

توهم و هذیان که درمان نداره خانم محترم. فرضن شما دچار توهم مقام و منصب شده‌ای. فکر می‌کنی رییس جمهوری هستی و کارت خیلی درسته. خوب چیکارت کنیم‌. تا برکنار نکنند که کاریت نمی‌شه کرد.

ببخشید مثلن این شنونده قبلی ما که فکر می‌کرد خدا هست رو باید چی‌کار کنیم‌؟ اون رو که نمی‌شه برکنار کرد.

اون که راه‌حلش ساده‌تره. به همه می‌گیم به خدا اعتقاد نداشته باشند‌. خودش از بی‌کاری دق می‌کنه می‌میره.

واقعن دست گلتون درد نکنه با این راه‌حل‌های عالی و بی‌نظیرتون. در همین جا بخشی دیگر از برنامه روان به سلامت را به پایان می‌بریم. تا قسمت بعد خدا نگه‌دار

مگه من نگفتم تا اطلاع ثانوی خدا رو کنار بذارین

باشه، چرا می‌زنی؟ تا بعد بدرود

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,