Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
بن بست تازه در بحران سیاسی یمن،

«خودداری مجدد رییس‌جمهوری یمن از امضای طرح کناره‌گیری»

2011 May 23

خبر / رادیو کوچه

علی عبداله صالح، رییس جمهوری یمن از امضای یک طرح آشتی ملی با مخالفان که قرار بود به بحران سیاسی در کشورش خاتمه دهد خودداری کرده است. هم‌زمان، سازمان شورای هم‌کاری خلیج پارس تلاش‌های دیپلماتیک خود در این خصوص را متوقف کرده است.

تلویزیون دولتی یمن اعلام کرده که علی عبداله صالح این طرح را فقط در حضور رهبران مخالفان امضا خواهد کرد. رهبران مخالفان دولت طرح پیشنهادی کشورهای عرب را روز شنبه امضا کرده بودند.

براساس این طرح، رییس جمهوری یمن طی ۳۰ روز کناره‌گیری و حکومت را به معاونش منتقل خواهد کرد و در ازای آن تحت تعقیب قرار نخواهد گرفت.

شورای هم‌کاری خلیج پارس متشکل از کشورهای عرب این منطقه طی اعلامیه گفته است که اقدام‌های خود برای حل بحران یمن را به علت «عدم وجود شرایط مناسب» به حالت تعلیق در می‌آورد.

دیپلمات‌های آمریکایی، اروپایی و عرب که برای آشتی ملی در یمن تلاش می‌کنند روز یک‌شنبه ناچار شدند که سفارت امارات متحده عربی در صنعا، پایتخت یمن را با هلیکوپتر ترک کنند زیرا این ساختمان به محاصره حامیان مسلح آقای صالح در آمده بود.

علی عبداله صالح ماه گذشته نیز در آخرین لحظات از امضای این طرح خودداری کرده بود.

ماه گذشته علی عبداله صالح می‌خواست طرح آشتی را به عنوان رهبرحزب حاکم و نه رییس جمهوری امضا کند ولی ائتلاف مخالفان آن را رد کرد.

رهبران جوانان مخالف علی عبداله صالح، ائتلاف مخالفان دولت را متهم می‌کنند که قول خود مبنی بر مجازات علی عبداله صالح را زیر پا گذاشته است.

لازم به اشاره است از آغاز تظاهرات ضد دولتی در ماه ژانویه تاکنون بیش از ۱۳۰ نفر به دست نیروهای امنیتی یمن کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«رییس جمهوری یمن طرح کناره‌گیری را پذیرفت»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,