Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
چهارم خرداد - بیست‌و‌پنجم می

«تقویم تاریخ چهارم خرداد»

2011 May 25

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1363 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «فریدون خرسند» طراح گرافیک ایرانی است. وی در سال 1345 موفق به اخذ دیپلم در رشته‏ى طبیعى و پس از طى خدمت نظام براى ادامه‏ى تحصیل راهى «انگلستان» و در سال 1356 موفق به دریافت درجه لیسانس در رشته‏ى طراحى گرافیک شد. خرسند در طول مدت تحصیل، از سوى دانش‌گاه مربوطه جایزه‏ها و بورس‏هاى متعددى را دریافت کرد. او هم‌چنین علاوه بر اخذ لیسانس در رشته‏ى طراحى گرافیک، موفق به دریافت دیپلم از انجمن طراحان و هنرمندان صنعتى انگلستان و لیسانس طراحى تبلیغاتى نیز شد و در طول تحصیل به فعالیت‏هاى حرفه‏اى هم اشتغال داشت که از این دوره آثار زیادى در دست است. خرسند در اوایل سال 1357 به ایران مراجعت کرد و در موسسه‏ى چاپ و نشر «دانش نو» مشغول به کار شد و پس از انقلاب اسلامى در مرکز هنرهاى تجسمى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى به کار طراحى پرداخت و تا پایان عمر در این مرکز ماند. آثارى را بر جا گذارد که از آن جمله مى‏توان به پوسترهاى «دومین سال‌گرد انقلاب اسلامى»، «مدرسه‏ى فیضیه» و «سال‌گرد سیزده آبان» اشاره کرد.

2008 میلادی – در چنین روزی «کاوشگر فینیکس» ( Phoenix spacecraft) در ساعت ۲۳:۳۱ جهانی با سرعتی برابر ۲۱٬۰۰۰ کیلومتر بر ساعت وارد اتمسفر مریخ شد. با استفاده از چتر نجات و موتورهای ترمز، تنها در طول هفت‌دقیقه سرعت خود را به ۸ کیلومتر در ساعت کاهش داد، و در ساعت ۲۳:۳۸ جهانی طبق برنامه در منطقه از پیش تعیین شده در منطقه قطب شمال سیاره مریخ فرود آمد. به‌خاطر فاصله ۶۸۰ میلیون کیلومتری مریخ تا زمین، دانش‌مندان در مرکز کنترل پرواز حدود ۱۵ دقیقه برای رسیدن سیگنال‌های فینیکس از سیاره سرخ به زمین منتظر ماندند. دریافت سیگنال‌ها حاکی از فرود موفقیت‌آمیز و صحت کارکرد سامانه‌های مخابراتی فضاپیما بود.

1033 سال پیش – سال‌روز درگذشت «بدیع‌الزمان همدانی»‌، از نام‌دارترین ادیبان عربی‌نویس ایرانی قرن چهارم است. او مبتکر مقامه‌ نویسی‌، است و در این فن‌، در زبان‌های عربی و فارسی و ترکی و عبری و… مقلّدان بسیار داشته است. وی در نظم و نثر عربی از تبحر خاصی بهره داشت‌ و در بدیهه‌سرایی بسیار توانا بود‌. ازجمله آثار این شاعر و نویسنده ایرانی‌، می‌توان به دیوان اشعار و «رسائل بدیع‌الزمان» اشاره کرد.

1360 میلادی – در این‌روز «خلیج گینه» کشف شد. این خلیج توسط دریانوردان فرانسوی که از منطقه «دیپ» در شمال این کشور بودند، کشف و نفوذ فرانسه در این قاره بنا نهاده شد. فرانسویان به تدریج بر سرزمینی که بعدها، گینه نامیده شد، تسلط یافتند. استعمارگران فرانسه تا نیمه دوم قرن بیستم در این منطقه به‌صورت مستقیم حضور داشتند. خلیج گینه در غرب قاره آفریقا و در اقیانوس اطلس واقع شده است.

1387 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «فریدون جم»، تیمسار ارتش‌بد ارتش ایران و از چهره‌های تحصیل‌کرده و نزدیک به حکومت «رضا‌شاه» و «محمدرضا شاه پهلوی» بود. او دانش‌کده افسری «سن سیر» در پاریس و دوره دانش‌کده افسری تهران را گذرانید. فریدون جم درجات خود را در ارتش پیمود و با درجه سرتیپی، فرمانده دانش‌کده افسری شد. پس از آن درجه سرلشگری و بعد از آن سپهبدی گرفت. مدتی معاونت ارتش غرب با او بود و چندی فرماندهی ارتش شرق را تصدی می‌کرد. سرانجام به قایم‌مقامی ستاد بزرگ «ارتشتاران» رسید و بعد از ارتشبد «بهرام آریانا» با درجه ارتش‌بدی رییس ستاد شد. چند سال در راس ستاد قرار داشت تا به‌طور ناگهانی از ریاست ستاد برکنار و با سمت سفیر به «مادرید» رفت. فریدون جم در ۱۳۵۷ توسط دولت «بختیار» چند‌بار برای عضویت در هیت دولت دعوت شد و مذاکراتی را نیز با شاه انجام داد اما به‌دلیل نداشتن اختیارات کافی در وزارت دفاع، حاضر به پذیرش این پست نشد. او هم‌چنین بیانیه بی‌طرفی ارتش در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ را از لحاظ حقوقی خلاف موازین می‌دانست. وی از مقاماتی در دوران سلطنت پهلوی بود که پس از انقلاب نیز خوش‌نام باقی ماند. او در سال‌های پس از انقلاب از جهت گیری‌های سیاسی پرهیز کرد اما در دوران جنگ به حمایت از نیروهای مسلح ایران پرداخت.

——————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1949 میلادی – در چنین روزی ارتش سرخ چین «شانگ‌های» یکی از مهم‌ترین شهرهای چین را به اشغال خود درآورد.

1300 خورشیدی – سلطان «احمدشاه قاجار» در این‌روز در پی یک مشاجره لفظی کوتاه با «سید ضیاالدین طباطبایی‌یزدی» نخست‌وزیر وقت، وی را از این سمت برکنار کرد. در روزهای پیش از این برکناری، جماعتی در میدان بهارستان بر ضد سیاست‌های داخلی دولت سیدضیا دست به تظاهرات زده و خواستار برکناری‌اش شده بودند که شاه وقت از این فرصت استفاده کرده، وی را به کاخ گلستان احضار و به او پیشنهاد داد که کناره‌گیری کند. سیدضیا نپذیرفت و میان آن دو مشاجره لفظی روی داد که شاه وقت بی‌درنگ حکم برکناری وی را نوشت و امضا کرد.

1938 میلادی – زادروز «ریموند کارور» نویسنده داستان‌های کوتاه و شاعر آمریکایی است. او یکی از نویسندگان مطرح قرن بیستم و هم‌چنین یکی از کسانی شمرده می‌شود که موجب تجدید حیات داستان کوتاه در دهه ۱۹۸۰ شده‌اند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,