Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
با حمایت 186هزارمترمربع داربست

«بزرگ‌ترین ساختمان ضد زلزله جهان»

2009 November 23

نارنجی
احتمالن تا صحبت از ساختمان‌های بزرگ می‌شود، ذهن همه شما به  دوبی و آسمان خراش‌های عظیم‌اش  معطوف می‌شود، یا اینکه به یاد چین و فرودگاه ویژه المپیک‌اش  می‌افتید؟ اما این بار را اشتباه کرده‌اید، چون قرار است به شهر استانبول در ترکیه برویم!

20091123-bigairport-koocheh
ترمینال جدید فرودگاه Sabiha Gökçen استانبول، بزرگ‌ترین ساختمان امن دنیا در برابر زلزله است. همانطور که در عکس بالا می‌بینید, این ساختمان با بیش از ۱۸۶ هزار متر مربع داربست حمایت می‌شود، هرچند که همه این مصالح بر روی یک اسکیت چرخدار زمین شناختی (گسل) بنا شده‌اند.
تمامی بار این بنا بر دوش ۳۰۰ isolator ای است که در آن به کار رفته است. این یاتاقان‌های عظیم به ساختمان امکان می‌دهند که در زمان زلزله با تاخیر و هم جهت با آن به حرکت درآید. اگر بدانید که استانبول در سال ۱۹۹۹ یکی از بدترین زلزله‌های ۳۰ سال گذشته را با قدرت ۷.۹ ریشتر از سر گذرانده است، آن گاه بهتر می توانید دلیل طراحی چنین بنای ضد لرزه‌ای توسط مهندسان ترک را درک کنید.
البته اگر هنگام یک زلزله بزرگ در این ساختمان باشید، مطمئنن از دیدن ساختمانی که از این سو به آن سو می‌رقصد، بیش از زمین لرزه در حال وقوع وحشت خواهید کرد. دیدن چنین صحنه‌ای برای من که واقعن باور نکردنی و خارق العاده است. احتمالن بعد از این اتفاق، حاضران بازمانده در این ساختمان را باید «قوی‌ترین افراد روی زمین» نامید!

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: