Saturday, 18 July 2015
23 July 2021

«خبرهای بیست و نهم می ۲۰۱۱»

2011 May 29

لیگ قهرمانان اروپا،

«چهارمین قهرمانی آبی و اناری‌پوشان شهر بارسلون»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

تیم فوتبال بارسلونا موفق شد با ارایه یک بازی برتر با نتیجه سه بر یک از سد منچستریونایتد بگذرد و برای چهارمین بار قهرمان اروپا شود.

تیم فوتبال بارسلونای اسپانیا موفق شد در فینال لیگ قهرمانان باش‌گاه‌های اروپا در ورزش‌گاه ومبلی شهر لندن با نتیجه 3 بر یک از سد منچستریونایتد انگلستان بگذرد.

منچستریونایتد تنها در چند دقیقه ابتدایی نیمه اول صاحب توپ و میدان بود و چند خطر روی دروازه بارسا ایجاد کرد اما در عوض در باقی دقایق بازی بارسلونا کنترل جریان مسابقه را در اختیار داشت.

لازم به اشاره است «پپ گواردیولا» سرمربی تیم بارسلونا در سه قهرمانی اروپایی این تیم به عنوان مربی و بازیکن سهیم بوده است. او در سال 1992 با تیم بارسلونا به عنوان بازیکن قهرمان اروپا شد و در سال‌های 2009 و 2011 این عنوان را به عنوان مربی بارسا کسب کرد. قهرمانی سال 1992 بارسلونا و پپ گواردیولا در همین ورزش‌گاه ومبلی شهر لندن رقم خورد.

……………………………………………………….

پیش از پاسخ‌گویی به کمیته اخلاقی درباره پرداخت رشوه،

«کناره‌گیری بن‌همام از نامزدی ریاست فیفا»

خبر / رادیو کوچه

محمد بن‌همام، نامزد قطری ریاست فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، از رقابت برای کسب این عنوان کناره‌گیری کرده است. آقای بن‌همام که رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا است، یک روز پیش از پاسخ‌گویی به سوال‌های کمیته اخلاقی فیفا درباره پرداخت رشوه از نامزدی ریاست فیفا کناره‌گیری کرد.

به گفته آقای بن‌همام او نمی‌خواهد نام فیفا بیش‌تر از این آلوده شود.

آقای بن‌همام که ۶۲ سال سن دارد، قرار بود با سپ بلاتر، رییس کنونی فیفا بر سر تصدی این سمت رقابت کند.

آقای بلاتر هم قرار است به وسیله کمیته اخلاقی مورد سوال قرار گیرد.

انتخابات ریاست فیفا روز چهارشنبه برگزار خواهد شد و با کناره‌گیری محمد بن‌همام، آقای بلاتر تنها نامزد این سمت است.

آقای بن‌همام در بیانیه‌ای که شنبه صادر کرد، بر این نکته کرده است که نباید کناره‌گیری او از نامزدی ریاست فیفا را به تحقیقات صورت گرفته مربوط دانست و او مصمم است در برابر کمیته اخلاقی این فدراسیون از نام خود دفاع کند.

او هم‌چنین بر تعهد خود بر «ایجاد تغییر» در درون فیفا و «ایجاد دموکراسی» بیش‌تر در آن تاکید کرد.

محمد بن‌همام افزود: «رخ‌دادهای اخیر به من از نظر شخصی و حرفه‌ای ضربه زده و مایوسم کرده است.»

کمیته اخلاقی فیفا یک‌شنبه درباره اتهام‌های وارد شده به آقای بن‌همام رسیدگی خواهد کرد.

محمد بن‌همام و جک وارنر، معاون رییس فیفا به وسیله یکی دیگر از اعضای هیت اجرایی این فدراسیون متهم شده‌اند در ماه می به اعضای اتحادیه فوتبال کارائیب رشوه داده‌اند.

……………………………………………………….

با رای دادگاه تجدید‌نظر،

«تایید حکم حبس نورانی دانش‌جوی بهایی»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر حکم یک‌سال حبس تعزیری سما نورانی، دانش‌جوی اخراجی و محروم از تحصیل بهایی در دادگاه تجدید‌نظر تایید شده است.

بر اساس گزارش رسیده به رادیو کوچه، حکم یک سال حبس تعزیری سما نورانی دانش‌جوی محروم از تحصیل بهایی و یکی از  اعضای جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی که در تاریخ ۱۲ اسفند ۸۸ در شیراز بازداشت و به بند ۲ الف سپاه در زندان اوین منتقل شده بود در شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران تایید شد.

این فعال محروم تحصیل، در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۸۸ در شیراز بازداشت و به بند «۲ الف» سپاه در زندان اوین منتقل شده بود که در تاریخ ۶ اردی‌بهشت ۱۳۸۹ با تودیع وثیقه از بند «۲ الف» سپاه در زندان اوین آزاد شد.

سما نورانی، در مهرماه ۱۳۸۷ در رشته مهندسی پزشکی دانش‌گاه سهند تبریز پذیرفته شد اما پس از گذراندن سه ترم از این دانش‌گاه اخراج شد. اتهام این عضو جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده بود. سما نورانی اتهامات مذکور را رد کرده و اعلام داشته تمامی فعالیت‌های وی در راستای احقاق حقوق خود و دیگر محرومین از تحصیل و از راه‌های کاملن قانونی انجام پذیرفته است.

……………………………………………………….

ارایه شرح وظایف وزارت‌خانه جدید لج‌بازی است

«رد لایحه دولت در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی»

خبر / رادیو کوچه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یک‌شنبه در مجلس، که صحنه انتقادهای تعدادی از نمایندگان به دولت جمهوری اسلامی بود، به یک فوریت «لایحه شرح وظایف وزارت امور زیر بنایی» رای نداده‌اند.

به گزارش خبرآنلاین، نمایندگان منتقد، به این‌که دولت به جای فرستادن لایحه ادغام وزارت‌خانه‌ها، لایحه شرح وظایف وزارت‌خانه‌های جدید را به مجلس ارایه می‌کند، اعتراض کرده‌اند.

در جلسه امروز، احمد توکلی لایحه پیشنهادی دولت را «لجاجت با تفسیر شورای نگهبان و نظر رهبری در جلسه حل اختلاف» عنوان کرده است.

در پی تصمیم سه هفته پیش دولت محمود احمدی‌نژاد در ادغام تعدادی از وزارت‌خانه‌ها و تشکیل وزارت‌خانه‌های جدید، مجلس شورای اسلامی این اقدام را خلاف قانون دانست و خواستار تفسیر شورای نگهبان در این زمینه شد.

در واکنش به درخواست مجلس، شورای نگهبان در تفسیری بر لزوم تصویب ادغام وزارت‌خانه‌ها توسط مجلس تاکید کرد و آیت‌اله خامنه‌ای نیز این تفسیر را لازم‌الاجرا دانست.

……………………………………………………….

با گذشت بیش از یک‌هفته از شروع اعتصاب،

«وضعیت وخیم جسمی زندانیان اعتصاب‌کننده در رجایی‌شهر»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده، زندانیان سیاسی در حال اعتصاب غذا در زندان رجایی‌شهر کرج، در وضعیت نامناسب جسمانی به‌سر می‌برند.

تعدادی از زندانیان سیاسی سالن ۱۲ بند ۴ زندان رجایی‌شهر کرج که از روز یک‌شنبه اول خرداد ماه دست به اعتصاب غذا زده‌اند، در هفتمین روز اعتصاب غذا وضعیت جسمی وخیم دارند.

بنا بر گزارش تارنمای فعالین حقوق بشر و دموکراسی، این در حالی است که مسوولان هم‌چنان از رسیدگی به خواست‌های آن‌ها خوداری می‌کنند. کیوان صمیمی، مهدی محمودیان و عیسی سحر‌خیز از جمله زندانیانی سیاسی هستند که وضعیت آن‌ها حاد گزارش شده است.

هم چنین از وضعیت رسول بداقی، معلم زندانی که که در پنجمین روز اعتصاب غذا به سلول‌های انفرادی بند۱ منتقل شده است، هیچ‌گونه اطلاعی در دست نیست.

……………………………………………………….

با تغییر در مدیریت استان‌داری،

«تظاهرکنندگان علیه دولت، استان‌داری فارس را قفل زدند»

خبر / رادیو کوچه

در پی انتصاب سرپرست جدید برای استان‌داری فارس، عده‌ای از منتقدان این انتصاب در مقابل ساختمان استان‌داری دست به تحصن زده‌اند. بر اساس برخی گزارش‌های محلی تحصن‌کنندگان بر در استان‌داری قفل زده‌اند.

به گزارش فارس، تحصن‌کنندگان سرپرست جدید استان‌داری را وابسته به جریان آن‌چه اصول‌گرایان منتقد دولت دهم «انحرافی» می‌خوانند دانسته و اعلام کرده‌اند که تا برکناری وی به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

این واکنش در حالی رخ می‌دهد که روز گذشته خبرگزاری مهر گزارش کرده بود که درپی استعفای عبداله حسینی از سرپرستی استان‌داری فارس، سید‌فرهاد سجادی، معاون برنامه‌ریزی استان‌داری جای‌گزین وی شده است.

انتصاب آقای سجادی تنها چهار روز پس از آن صورت گرفت که آقای حسینی، از سوی وزارت کشور به عنوان سرپرست استان‌داری فارس معرفی شد.

……………………………………………………….

در یک انفجار در شمال افغانستان،

«کشته شدن دو فرمانده ارشد پلیس افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

در جریان یک انفجار انتحاری در ولایت تخار در شمال افغانستان، ژنرال داوود داوود، فرمانده پلیس حوزه شمال افغانستان و دست‌کم شش نفر دیگر کشته شده‌اند. شاه جهان نوری، فرمانده پلیس تخار و دو محافظ و دو سرباز آلمانی در میان کشته‌شدگان هستند.

عبدالجبار تقوا، والی تخار و ژنرال مارکوس کنایپ فرمانده آلمانی نیروهای ناتو در شمال افغانستان، نیز بر اثر این انفجار مجروح شده‌اند.

طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته‌اند.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان این حمله را محکوم کرده است.

ژنرال داوود داوود زمانی معاون وزیر کشور افغانستان در امور مبارزه با مواد مخدر نیز بود.

محل وقوع انفجار، مقر والی تخار بود و در زمان انفجار، ژنرال داوود داوود، فرمانده پلیس حوزه شمال، شاه جهان نوری، فرمانده پلیس تخار و هم‌چنین عبدالجبار تقوا، والی تخار در نشستی امنیتی در این ساختمان حضور داشتند.

چند تن از نیروهای غربی و افغان نیز در انفجار مجروح شده‌اند.

ژنرال داوود فرمانده نیروهای وزارت کشور در شمال افغانستان بود و بلندپایه ترین مقامی است که در تهاجم بهاری طالبان کشته شده است.

ولایت تخار افغانستان طی ماه جاری صحنه تظاهرات و اعتراض‌های بی‌سابقه‌ای بوده که در مواردی به خشونت کشیده شده است.

این خشونت‌ها پس از یک حمله نیروهای ناتو‌، آغاز شد. در جریان حمله ناتو به افرادی که ظن آن می‌‌‌رفت از پیکارجویان باشند، چهار نفر کشته شدند که دو نفر از آن‌ها زن بودند. ناتو کشته‌شدگان را وابسته به گروه طالبان می‌داند، اما تظاهرکنندگان و مقام‌های دولتی افغانستان گفته‌اند که آن‌ها غیرنظامی بوده‌اند.

در جریان این تظاهرات دست‌کم ۱۲ تن کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

……………………………………………………….

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی:

«تصور ما از حرف‌های آیت‌اله خامنه‌ای، پایان دولت دهم بود»

خبر / رادیو کوچه

محمدرضا باهنر، نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی،‌ در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به اختلاف آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی‌نژاد در مورد وزیر اطلاعات گفت: «برداشت ما این بود که آقا حاضر است خیلی هزینه‌ها داده شود و دولت دهم کارش را پایان دهد.»

وی در این خصوص اضافه کرد: «ولی دیدیم که آقا حاضر‌اند اتفاق غیرمعمول نیافتد و دولت فعلی به کارش ادامه دهد.»

به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا باهنر در مورد اتفاقات اخیر دولت و عدم پذیرش وزیر اطلاعات از سوی محمود احمدی‌نژاد گفت: «اتفاق نامیمون و نامبارکی بود و ده، پانزده روز هم طول کشید، ولی آقای رییس جمهور پذیرفتند که آقای مصلحی با حکم رهبری در وزارت اطلاعات باقی بمانند و آقای احمدی‌نژاد هم که کار را تا استعفا جلو برده بودند، در جمع‌بندی نهایی به این نتیجه رسیدند که در ریاست جمهوری باقی بمانند.»

محمود احمدی‌نژاد، که در اوایل اردی‌بهشت‌ماه و پس از ابقای وزیر اطلاعات توسط رهبر جمهوری اسلامی از حضور در محل کار خود و شرکت در جلسات هیت دولت خودداری کرده بود،  درباره دلایل خانه‌نشینی‌ ۱۰ روزه‌ خود گفته بود: «البته دورکاری و خانه‌نشینی چند روزه دلایلی دارد که این دلایل را در دل خود نگه می‌دارم چون بسیاری از حرف‌ها باید در دل انسان باقی بماند.»

آیت‌اله خامنه‌ای مداخله خود در موضوع ابقای وزیر اطلاعات را معلول غفلت دولت از «مصلحتی بزرگ» خوانده و در عین حال تصریح کرده بود که بنا ندارد در حوزه فعالیت‌های دولت دخالت کند.

اقدام محمود احمدی‌نژاد در خودداری از شرکت در جلسات کاری، نقطه عطف تازه‌ای در اختلافات میان اصول‌گرایان بود، چرا که بسیاری از چهره‌هایی که به تبعیت از آیت‌اله خامنه‌ای تا امروز به حمایت بی‌چون و چرا از دولت می‌پرداختند، در زمره منتقدان و مخالفان آن قرار گرفتند.

……………………………………………………….

در آستانه آغاز روابط تهران – قاهره،

«بازداشت یک دیپلمات ایرانی در مصر»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده از قاهره، سازمان امنیت مصر روز شنبه یک دیپلمات ایرانی را به اتهام جاسوسی در این کشور بازداشت کرده است. بر اساس این گزارش قاسم حسینی از دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در قاهره برای تحقیق در اختیار سازمان امنیت مصر قرار گرفت.

منابع دولتی در مصر اعلام کرده‌اند که متهم در مورد مصر و برخی کشورهای حوزه خلیج پارس اطلاعات جمع‌آوری می‌کرد.

به گزارش رویترز، دو منبع امنیتی در گفت‌وگویی بازداشت این دیپلمات را تایید کردند‌. منابع به جزییات اتهام وی نپرداختند اما تاکید کردند وی هفته گذشته بازداشت شد.

در همین حال وزارات خارجه مصر نیز اعلام کرده است که در حال حاضر اطلاعاتی در مورد این متهم در دست‌رس نیست.

روابط دیپلماتیک بین ایران و مصر پس از انقلاب سال 1980 به دلیل به رسیمت شناختن اسراییل توسط مصر قطع شده بود. هر چند که دو کشور در خاک یک‌دیگر سفارت‌خانه ندارند اما هر کدام نمایندگی‌هایی در تهران و قاهره دارند.

لازم به اشاره است پس از سقوط حسنی مبارک دو ناو ایرانی با موافقت شورای عالی نیروهای مسلح مصر از کانال سوئز عبور کردند. از سویی دیگر اسراییل این اقدام را تحریک‌آمیز خوانده بود. به گفته برخی تحلیل‌گران این بازداشت می‌تواند به آغاز مجدد روابط این دو کشور آسیب وارد کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,