Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
تماشاخانه 28

«تازه های دنیای تصویر»

2009 November 23

مجید بهشتی/ رادیو کوچه

majid@radiokoocheh.com

اخباری از جهان سینما و آخرین تولیدات در این حوزه در این شماره از تماشاخانه به اطلاع علاقه مندان می رسد.

  • فیلم‌برداری «طبقه سوم» به پله آخر رسید

فیلم‌برداری فیلم سینمایی «طبقه سوم» ساخته بیژن میرباقری به آخرین پله آخر رسید و آخرین پلان‌های آن در برخی خیابان‌های تهران در حال انجام است.

براساس این گزارش، با فیلم‌برداری آخرین پلان‌های باقی‌مانده، این گروه به کار خود پایان می‌دهند.

بخش سینک صدا و آمادگی تصویر پایان یافته و ظرف یکی‌، دو روز آینده لابراتوار، نسخه فیلم را تحویل خواهد داد تا تدوین نهایی توسط «سعید شاهسواری» شروع شود.

«مهناز افشار»، «پگاه آهنگرانی»، «مهرداد ضیایی» و «پاشا رستمی» بازیگران این فیلم هستند.

پگاه آهنگرانی و مهناز افشار در فیلم سینمایی طبقه سوم

پگاه آهنگرانی و مهناز افشار در فیلم سینمایی طبقه سوم

براساس این گزارش، این فیلم که برای حضور در جشنواره فیلم فجر آماده می‌شود، روز 27 مهرماه در تهران کلید خورد.

«طبقه سوم» از موضوعی اجتماعی برخوردار است که فیلم‌نامه آن را میرباقری در سال 85 نوشته‌ و در آن به معضلات جوانان پرداخته است.

بنابر این گزارش، مرتضی‌پور صمدی(فیلمبرداری)، کیوان جهانشاهی(آهنگساز)، فاضل ژیان(طراح صحنه و لباس)، علیرضا بزدوده(دستیار کارگردان و برنامه‌ریز)، سعید شاهسواری (تدوین‌گر) و محمدحسین شهباززاده (مدیر تولید) با «طبقه سوم» هم‌کاری می‌کنند و تهیه‌کنندگی آن را علیرضا قاسم‌خان و ناجی هنر برعهده دارند.

میرباقری پیش از این فیلم‌های «دوزخ، برزخ، بهشت»، «روز بر می‌آید» و «ما همه خوبیم» را کارگردانی کرده‌است.

  • فیلم‌برداری «عروس غریبه» در نطنز از نیمه گذشت

فیلم‌برداری فیلم سینمایی «عروس غریبه» به کارگردانی «محمد سلیمانی» و به تهیه کنندگی «مهدی کریمی» در نطنز از نیمه گذشت و گروه در لوکیشن اصلی فیلم منزل «سارک» (سفیه آقاجانی) در نطنز مستقر شدند. در این لوکیشن حمیرا ریاضی، سفیه آقاجانی، شاه‌علی سرخانی ، مژگان غلامی و بازیگران کودک فیلم ایلیا قهرمانی و ترلان پروانه حضور دارند.

«عروس غریبه» به صورت دیجیتال فیلمبرداری می‌شود و محمدعلی سیگارودی مدیریت فیلمبرداری فیلم را برعهده دارد. طبق برنامه‌ریزی انجام شده با توجه به شرایط آب و هوایی حدود 15 روز فیلم‌برداری در نطنز به طول خواهد انجامید.

فیلم «عروس غریبه» داستان ناهید مادری نا امید از درمان کودک روانی‌اش توسط همسر روانپزشک است. او به یک دعانویس رجوع می‌کند.کودک تسخیرشده درمان می‌شود پس از آن در می‌یابیم که کودک و دعانویس تمهیدی بوده از سوی همسر او برای درمان بیماری روانی ناهید که دارای دو شخصیت است.

نمایی از فیلم عروس غریبه

نمایی از فیلم عروس غریبه

تعدادی از عواملی که در این فیلم هم‌کاری دارند، عبارتنداز:

نویسنده و کارگردان: محمد سلیمانی/ تهیه‌کننده: مهدی کریمی/ مدیر فیلم‌برداری: محمدعلی سیگارودی/ صدابردار: مجید هاشم پور/ طراح گریم: اکبر محمدصالحی/ طراح صحنه و لباس: شهرام قدیری/ مدیر تولید: مهدی مهابادی/ دستیار اول کارگردان :علیرضا صالحی/ دستیار دوم کارگردان: اشکان سپهر/منشی صحنه: مرضیه آذری/ عکاس: محمدحسن ناحی/ بازیگران: حمیرا ریاضی، شاه‌علی سرخانی، مژگان غلامی، ترلان پروانه، ایلیا قهرمانی.

«عروس غریبه» اولین تجربه «محمد سلیمانی» در مقام کارگردانی است.

او پیش از این فیلم‌نامه‌های فرش باد، ملودی ایرانی، مو طلایی و هزار توی جنگ را به رشته تحریر درآورده‌است.

«عروس غریبه» محصول شرکت «وراهنر» است.

  • اسپانیایی‌ها فیلم «بوچ کسیدی» را می‌سازند

شرکت اسپانیایی فیلم‌سازی «آرکادبا موشن پیکچرز» بخشی از زندگی «پوچ کسیدی» شورشی سرشناس غرب را به صورت یک فیلم سینمایی تولید می‌کند.

این فیلم که «بلک تورن» نام دارد، در ماه مارس در یکی از شهرهای اسپانیا جلوی دوربین می‌رود.

«میتو گیل» کارگردانی فیلم را به عهده دارد و قصد دارد با ساخت این فیلم، روایتی تازه از پوچ کسیدی را تعریف کند.

قصه فیلم در سال 1910 اتفاق می‌افتد و «سام شپارد»، «استفن ریا» ‌و «ادواردو نوربه‌گا» ‌در آن نقش‌های اصلی را بازی خواهند کرد.

با آن که فیلم محصول کشور اسپانیا است، ولی به زبان انگلیسی تولید خواهد شد.

سام شپارد در «بلک تورن» نقش کاراکتر پوچ کسیدی را به عهده دارد و قصه زندگی او را پانزده سال پس از درگیری سخت او با پلیس بولیوی به تصویر می‌کشد. در چنین شرایطی پوچ‌کسیدی به آمریکا برمی‌گردد و تصمیم می‌گیرد خودش را بازنشسته کند.

نوریه‌گا در قصه فیلم نقش یک گاوچران بی‌خیال را بازی می‌کند که به راحتی اسلحه می‌کشد و شلیک می‌کند. او کسیدی را ترغیب می‌کند که دست به آخرین اقدام جنجالی خود بزند و از یک معدن قدیم، دست به سرقت بزند. استفن ریا هم یک کارمند خط آهن است که در اصل در جست‌وجوی کسیدی است و هدف اصلی‌اش دستگیری و یا از پا انداخت این شورشی سرشناس است.

«بلک تورن» در کنار اسپانیا، از لوکیشن‌های بولیوی هم بهره خواهد گرفت. فیلم با هزینه‌ای 7.5 میلیون دلاری تهیه می‌شود.

شرکت فیلم‌سازی آرکادیا یکی از سه شرکت فعال سینمای اسپانیایی است که به صورت منظم از معافیت‌های مالی دولتی استفاده می‌کند.

این شرکت برای هر فیلمی که می‌سازد، از یک معافیت‌ مالی 15 تا 20 درصدی بهره می‌گیرد.

تاریخ‌نویسان آمریکایی از پوچ کسیدی به عنوان یک جوان شورشی یاد می‌کنند که با اقدامات خود مشکلات زیادی برای پلیس و دولت فدرال به وجود می‌آورد.

تخصص وی سرقت از بانک‌های بزرگ بود و اقداماتی که انجام داد، باعث شد تا در بین مردم عادی آمریکا به صورت یک افسانه کلاسیک درآید.

در دهه هفتاد میلادی فیلم سینمایی «پوچ کسیدی و ساندس کید» بخشی از قصه زندگی کسیدی را به تصویر کشید.

پل نیومن و رابرت ردفورد نقش‌های اصلی این فیلم را بازی کردند

  • مهرجویی فیلم سرگذشت شمس و مولانا را به زبان انگلیسی می‌سازد

«داریوش مهرجویی» براساس کتاب کیمیا خاتون، فیلم سینمایی «کیمیای رومی» را به زبان انگلیسی و با عوامل خارجی می‌سازد.

«داریوش مهرجویی» درباره ساخت این پروژه بین‌المللی گفت: «این فیلم‌نامه را با هم‌کاری «سعیده قدس»، براساس یکی از کتاب‌های ایشان با عنوان «کیمیا خاتون» نوشته‌ایم که به سرگذشت مولانا و شمس تبریزی از دید یک دختر 15 ساله می‌پردازد.

وی افزود: «این فیلم‌نامه باعنوان «کیمیای رومی»، اقتباسی از کتاب خانم قدس است که به زبان انگلیسی ساخته می‌شود و قرار است با عوامل و بازیگران بین‌المللی ساخته شود که به دلیل انگلیسی زبان بودن فیلم، احتمالن از بازیگران داخلی مسلط به این زبان استفاده خواهیم کرد.»

به گزارش فارس، مهرجویی گفته است: «فیلم‌نامه این اثر را سال گذشته نوشتیم و حدود 8 ماه ترجمه‌اش به انگلیسی طول کشید که از دو ماه پیش نیز برای تولید آماده است.»

وی گفت: «کیمیای رومی» را در درنا فیلم و به تهیه‌کنندگی «مرجان مقیمی» کارگردانی می‌کنم و از آنجایی که وقایع فیلم در قونیه می‌گذرد، فیلم‌برداری آن در ترکیه و بخش‌هایی نیز در هندوستان انجام می‌شود.

داریوش مهرجویی با بیان این مطلب که پیشنهاد ساخت این فیلم را از سوی تهیه‌کننده، دریافت کرده،گفت:«خانم مقیمی کتاب «کیمیا خاتون» را خوانده بودند و پیشنهاد ساخت آن را به من دادند و از آنجایی که همیشه ادبیات کهن ایران برایم جذاب است و به آن علاقمندم، برای ساخت آن ترغیب شدم.»

وی افزود:«پیش از این نیز قرار بود در حیطه ادبیات کهن فیلم‌ بسازم، مثلن می‌خواستم فیلمی درباره عطار بسازم، یا فیلمی درباره زکریای رازی که کماکان در مرحله نگارش فیلم‌نامه است و در «سیمافیلم» ساخته می‌شود.این‌گونه مضامین در حیطه فلسفی-ادبی افکار من قرار گرفته‌است.»

مهرجویی با اشاره به جزئیات فیلم‌نامه فوق گفت:«در نگارش فیلم‌نامه فقط به کتاب بسنده نکردیم و پژوهش و تحقیقاتی نیز در این زمینه در منابع انگلیسی و فارسی صورت گرفت تا به فرمت فیلم‌نامه برسیم.»

وی افزود: «در این فیلم‌نامه به مقطعی از زندگی مولانا پرداخته می‌شود که همسرش را از دست داده و شخصیت عالی‌قدر شهر است. در این مقطع او می‌خواهد با کیمیا خاتون ازدواج کند و اتفاقاتی که طی این دوسال برایش می‌افتد، به تصویر کشیده می‌شود.»

این کارگردان سینما ادامه داد: «در فیلم‌نامه چندین شعر از اشعار مولانا آورده شده و به بهترین شکل ترجمه شده، ضمن این که در فیلم‌نامه صحنه‌های سماع هم داریم.»

وی با اشاره به این‌که تهیه‌کننده به دنبال سرمایه‌گذار و حمایت‌کننده تولید است گفت که با کسب حمایت لازم وارد مرحله تولید شده است.

مهرجویی هم‌چنین درباره اپیزود«تهران،تهران»گفت که در اواسط مرحله فیلم برداری است و کار به خوبی پیش می‌رود.

بازیگر فیلم حضرت موسی

بازیگر فیلم «ناسپاس»

حسن هدایت پروژه حضرت موسی‌ را کلید زد

فیلم‌برداری پروژه سینمایی حضرت موسی با نام «ناسپاس» به کارگردانی «حسن هدایت» صبح امروز با بازی «الناز شاکردوست» و «نیما شاهرخ‌شاهی»  کلید خورد.

به نقل از روابط عمومی این پروژه ؛ «سید محسن جاهد» تهیه‌کننده «ناسپاس» با اعلام این خبر گفت: «بخش‌های اصلی تولید در لوکیشن‌های شهرک سینمایی دفاع مقدس و شهرک غزالی ادامه خواهد داشت.»

وی که خود مدیریت فیلم‌برداری پروژه را عهده دار است تصریح کرد: «این قصه مضمونی مذهبی تاریخی دارد که عشق پایه اصلی قصه را شکل می‌دهد. عامیل وآشل 2 پسرعمو هستند که خواهان ازدواج با آنائل هستند. وقوع یک رخداد غیرمنتظره آرامش و آسایش قبایل و طوایف قوم یهود را بر هم می‌زند.اما با ورود حضرت موسی روایت سمت وسویی دیگر به خود می‌گیرد.

جاهد افزود: «تدوین هم‌زمان و ویژوال افکت‌های فیلم برای نمایش در جشنواره فیلم فجر آماده به صورت هم‌زمان آعاز می‌شود.»

الناز شاکردوست، پوریا پورسرخ، نیما شاهرخ شاهی،محمدعلی ساربان، مجید عبدالعظمی، مجید واشقانی،خسرو دستگیر،بابک والی،زویا خلیل آذر،علی فرود،آویشن بیکایی،مونا بیگی،سیروس صابر و لاله کریمی بازیگران جدیدترین فیلم سینمایی «حسن هدایت» هستند.

سایر عوامل تولید «ناسپاس» عبارتند از: نویسندگان: حسین اکبرزاده، اصغر هاشمی، مدیر فیلم‌برداری: سیدمحسن جاهد، مدیر تولید:بهمن گودرزی، صدابرداری:محمد شاهوردی،طراح صحنه و لباس:حسن هدایت،طراح گریم : محسن بابایی، تدوین: حسن ایوبی،صداگذاری و میکس:محمود موسوی‌نژاد،فیلمبردار:حسن سلیمان میگونی،طراح جلوه های بصری :هدیش بیگدلی شاملو،برنامه ریز:علیرضا سلمان نصر،دستیار کارگردان: ولی اویسی،منشی صحنه:آزاده زارعی،مدیر تدارکات:یدالله زبردست،دستیار اول فیلم‌بردار:جلال عالی فکر،عکاس:لیلا خوش کنار، دستیار تهیه و هماهنگی:علی احسانی،خیاط: داود کیا،مدیر روابط عمومی :محسن سلیمانی فاخر،تهیه کننده: سید محسن جاهد،

  • ساخت موسیقی «بی‌ستاره» آغاز شد

ساخت موسیقی فیلم سینمایی «بی‌ستاره» به کارگردانی «بهمن گودرزی » و تهیه کنندگی «محمد شایسته» آغاز شد.

محمد شایسته از ساخت موسیقی فیلم «بی‌ستاره» توسط شاهین اقبال خبر داد و گفت: «تصویربرداری این فیلم که درون مایه‌ای طنز دارد، ماه گذشته در چالوس به پایان رسید.»

وی تصریح کرد: «بی‌ستاره، نگاهی موشکافانه به رابطه افراد در جامعه دارد و روایت احمدرضا است که پس از سال‌ها اشتغال در ژاپن به ایران باز می‌گردد و در ادامه با چالش‌هایی مواجه می‌شود که او را از مسیر اصلی تصمیماتش جدا می‌کند.»

بهاره رهنما در فیلم سینمایی بی‌ستاره‌ها

بهاره رهنما در فیلم سینمایی بی‌ستاره‌ها

این فیلم محصول دیگری از هدایت فیلم است و هم اکنون در مراحل صدا گذاری و ساخت موسیقی به سر می‌برد.

اقبال تاکنون موسیقی فیلم‌های «پوست موز» و «دموکراسی» را ساخته‌است.

عوامل این فیلم به این شرح است: نویسنده‌وکارگردان: بهمن گودرزی، مدیر تصویربرداری:فریبرز سیگارودی، صدابردار: بابک اردلان، طراح چهره پردازی: بابک شعاعی، تدوین:سیاوش کردجان،‌ طراح صحنه‌ولباس: سیاوش دیداری، جانشین تولید: مجید امانی‌زاده، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریزی: ماهان دریایی، عکاس:پریسا شایسته، منشی صحنه:آزاده زارعی، دستیار دوم کارگردان: سحر جزایری، دستیار اول تصویربردار: رضا کارآگاه، تصویربردار پشت صحنه:سید علی ساداتیان، مدیر تدارکات:علی بهرمند، مدیر روابط عمومی:محسن سلیمانی‌فاخر، بازیگران: سروش صحت، بهاره رهنما، مریم امیرجلالی، مهران غفوریان، کیانوش گرامی، نیکی نصیریان، لیلا جهاندیده، منوچهر یکتا وثوقی، غلامرضا بنفشه‌خواه و …، مدیر تولید و تهیه کننده: محمد شایسته و محصول: هدایت فیلم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,