Saturday, 18 July 2015
19 September 2021
بیانیه مطبوعاتی عدالت برای ایران:

«محسنی اژه‌ای برنده جایزه بین‌المللی چماق شد»

2011 June 04

منبع: عدالت برای ایران

آیت‌اله محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور، به عنوان ضد زن‌ترین قاضی دنیا، جایزه بین‌المللی چماق را از آن خود کرد. سازمان ارتباط جهانی زنان (Women’s Link Worldwide) که هر سال بهترین و بدترین قضات جهان را از نظر تاثیر مثبت یا منفی آرایشان درمورد عدالت جنسیتی انتخاب می‌کند، در بیانیه مطبوعاتی خود آورده است: «جایزه چماق به تصمیم دیوان عالی کشور ایران که زن ناشزه را از حق طلاق محروم می‌سازد حتا اگر شوهرش زن دیگری اختیار کرده باشد، تعلق می‌گیرد.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در پی صدور رای دیوان عالی کشور در مورد محدود ساختن حق طلاق زنان، سازمان عدالت برای ایران، در ۱۳ مارس ۲۰۱۱، آیت‌اله محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور را که به این رای، نظر موافق داده بود را به هم‌راه اکثریت قضات دیوان عالی کشور ایران، برای جایزه بین‌المللی چماق نامزد کرد. عدالت برای ایران، در فراخوانی از همگان خواست تا از طریق وب سایت سازمان ارتباط جهانی زنان، به آیت‌اله محسنی اژه‌ای رای بدهند. در این فراخوان آمده بود: «این نامزدی به دلیل رایی است که دیوان عالی کشور در مهرماه ۱۳۸۹ صادر کردکه به موجب آن، اگر زنی ناشزه شود، یعنی از خواسته‌های جنسی شوهرش اطاعت نکند و خانه او را ترک کند، دیگر نمی‌تواند از حق طلاقی که به موجب شروط ضمن عقد به دست آورده استفاده کند، حتا اگر شوهرش همسر دیگری اختیار کرده باشد. به این ترتیب، اگر زنی در اثر اختلاف با همسرش، او را ترک کند و شوهر، بدون کسب اجازه از او، زن دیگری بگیرد، زن اول که ناشزه حساب می‌شود حتا نمی‌تواند به استناد شروط ضمن عقد، طلاق بگیرد. این در حالی است که طبق قوانین ایران، شوهر نه تنها از حق داشتن چند همسر برخوردار است بلکه هرگاه بخواهد، حتا بدون ارایه هیچ دلیلی می‌تواند زن خود را طلاق دهد. براساس متن رای که در روزنامه رسمی منتشر شده است، آیت‌اله محسنی اژه‌ای، پیش از این‌که اکثریت قضات اظهار نظر کنند، موافقت خود را با از میان رفتن حق طلاق زنان براساس شروظ ضمن عقد اعلام کرده است. بی‌عدالتی آشکار در این رای و تاثیر بسیار منفی آن بر زندگی تمام زنان ایرانی که ازدواج کرده‌اند یا حتا قصد ازدواج دارند، سازمان «عدالت برای ایران» را بر آن داشت تا محسنی اژه‌ای و اعضای هیت عمومی دیوان عدالت اداری را برای جایزه بدترین قضات سال نامزد کند.»

اگر زنی ناشزه شود، یعنی از خواسته‌های جنسی شوهرش اطاعت نکند و خانه او را ترک کند، دیگر نمی‌تواند از حق طلاقی که به موجب شروط ضمن عقد به دست آورده استفاده کند، حتا اگر شوهرش همسر دیگری اختیار کرده باشد

غیر از محسنی اژه‌ای، ۲۳ قاضی دیگر از کشورهای مختلف هم‌چون اسپانیا، کلمبیا، انگلیس، آرژانتین، السالوادور، فیلیپین، کنیا، مکزیک، کانادا، اکوادور و کامبوج  برای این جایزه کاندید شده بودند.

سرانجام شب گذشته، ۲ ژوئن ۲۰۱۱ (۱۲ خرداد)، هیت داوران جایزه عدالت جنسیتی بی‌دفاع (Gender Justice Uncovered Awards) طی مراسمی در سالن آتنئوی مادرید، که بیش از ۴۰۰ نفر از نمایندگان جامعه مدنی و مطبوعات اسپانیا و تعدادی مهمان بین‌المللی در آن شرکت داشتند، محسنی اژه‌ای را برنده امسال جایزه بین‌المللی چماق اعلام کرد.

شادی صدر طی سخنان کوتاهی در این مراسم گفت: «بسیار خوش‌حالم که یک بار دیگر، مسئله تبعیض جنسیتی علیه زنان در ایران در سطح بین‌المللی مطرح می‌شود و از سازمان ارتباطات بین‌المللی زنان متشکرم که این فرصت بی‌نظیر را به ما داد تا بتوانیم با کاندید کردن آیت‌اله محسنی اژه‌ای و اکثریت قضات دیوان عالی کشور ایران و جمع آوری چماق برای آن‌ها، ناقضان حقوق بشر در ایران را خجالت‌زده کنیم.»

این سومین سالی است که سازمان ارتباط جهانی زنان جایزه بین‌المللی چماق را به ضد زن‌ترین قضات اهدا می‌کند. امسال این سازمان هم‌چنین جایزه سالانه چکش را به دلیل صدور بهترین احکام در زمینه عدالت جنسیتی به کمیسیون حقوق بشر قاره آمریکا اهدا کرد که دولت هاییتی را ملزم کرده است برای حمایت از زنان و دخترانی که در اردوگاه‌های ایجاد شده پس از زلزله سال ۲۰۱۰ مورد خشونت جنسی قرار گرفته‌اند، قوانینی وضع کند. این تصمیم را لیزا دیویس، استاد دانش‌گاه حقوق کانی و مدیر بخش حقوق بشر سازمان غیر دولتی «مادره» (MADRE) برای جایزه چکش کاندید کرده بود.

ویویان وایزمن، مدیر اجرایی سازمان ارتباطات زنان در این مراسم گفت: «در تمام کشورها، صرف‌نظر از نظام سیاسی، باورهای ملی، فرهنگی و مذهبی، تصمیماتی که به وسیله دادگاه‌ها در سطوح مختلف گرفته می‌شود، اثر قابل ملاحظه‌ای بر احساس عدالت در زندگی روزمره زنان و مردان می‌گذارد. با جایزه عدالت جنسیتی بی‌دفاع، تمام تصمیمات قضایی زیر عینک تیزبین شهروندان در سراسر دنیا قرار می‌گیرد.»

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0Y1Jzb7BmeI&feature=player_embedded[/youtube]

هیت داوران این جایزه، لیدیا کاچو ریبیرو، روزنامه‌نگار و نویسنده مکزیکی که به دلیل تاثیرات کارش بر وضعیت حقوق بشر و علیه خشونت جنسیتی جوایز متعدد برده است، بالتازار گرازون، قاضی دیوان عالی اسپانیا و مشاور دیوان بین‌المللی کیفری، که حکم دستگیری پینوشه، دیکتاتور سابق شیلی را صادر کرده است، و پاتریشیا سلر، دادستان دیوان بین‌المللی یوگسلاوی سابق و مشاور این دیوان در زمینه جنسیت بوده و هم‌چنین معاون دادستان دیوان رسیدگی به جنایات جنگی علیه زنان در ژاپن بوده است، هستند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,