Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
در آستانه روز دانشجو

«دستگیری گسترده دانشجویان در شهرهای مختلف»

2009 November 25

در آستانه 16 آذر روز دانشجو نزدیک به 100 نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد اهواز به کمیته انظباطی این دانشگاه احضار شدند.
به گزارش راه سبز این احضارها به دنبال اعتراضات دانشجویی دانشگاه آزاد اهواز و به خصوص تجمع دانشجویان این دانشگاه در روز 13 آبان که منجر به تعطیلی دانشگاه شد و هم زمان با تشدید فشار و تهدید دانشجویان صورت گرفته است.
سایت رویداد خبر داده که در همین حال بیش از ۵۰ نفراز دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد نیز به دلیل آنچه که از سوی مسوولین حضور در تجمع ۱۳ آبان خوانده شده، به کمیته انظباطی فراخوانده شدند.
هم‌چنین یسیاری از فعالان دانشجویی در شهرهای مختلف نیز احضار یا بازداشت شده‌اند.
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نیز اعلام کرد: «بازداشت خودسرانه  و محاکمه تعداد زیادی از دانشجویان در روزهای اخیر به طور مشخص سرکوب  زودهنگام اعتراضاتی است که  برای روز 16 آذر تدارک دیده شده‌اند.»
دانشجویان در سراسر کشور دربابل، چهارمحال و بختیاری، شیراز، ایلام، کرمانشاه، قزوین، و تهران در دانشگاه آزاد، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر و علم وصنعت بازداشت شده‌اند.
هادی قائمی؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در این مورد گفت: «سرکوب گسترده دانشجویان برای ساکت کردن جنبش دانشجویی در پیش است که  این سرکوب نه تنها حقوق آن ها را نقض می کند بلکه تحصیل و زندگی خانوادگی آن ها را هم مختل می‌کند»
در ادامه‌ی فشارها بر دانشجویان دانشگاه مازندران در آستانه‌ی 16 آذر، تاکنون هفت نفر از دانشجویان دانشگاه مازندران به اداره‌ی اطلاعات شهرستان بابلسر احضار شده‌اند.
پس از صدور 48 ماه زندان تعزیری و مجازات شلاق برای هشت نفر از دانشجویان دانشگاه مازندران، هفت دانشجوی دیگر این دانشگاه در ارتباط با تجمع 12 آبان این دانشگاه به اداره ی اطلاعات احضار شدند.
نعمت الله رمضانی یکی از این دانشجویان که صبح یکشنبه به اداره‌ی اطلاعات بابلسر احضار شده بود، پس از چندین ساعت بازجویی به اداره‌ی آگاهی این شهر منتقل و بازداشت شد. این دانشجو پس از دو روز بازداشت، به قید وثیقه آزاد شد. اتهام وی آن چه که «برگزاری تجمع غیرقانونی» خوانده شده، بوده است.
در ادامه‌  سیاوش رضائیان، بهنام فرازمند و سودابه سعیدی نیز به کمیته ی انضباطی احضار شدند. دلیل احضار این دانشجویان نیز تجمع 12 آبان در این دانشگاه بوده است. تاکنون برای بهنام فرازمند دانشجوی رشته‌ی حسابداری این دانشگاه «یک ترم محرومیت از تحصیل با احتساب در سنوات» صادر شده است.
در خبری دیگر مهدی داودیان دانشجوی دانشگاه مازندران که به اتهام «ارتباط با بیگانگان» مدت دو هفته را در اطلاعات ساری بازداشت بود، به قید وثیقه آزاد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,