Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
بیست‌وپنجم خرداد - پانزدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌و‌پنجم خرداد»

2011 June 15

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1667 میلادی – با حمله 60 هزار مرد جنگی فرانسوی به منطقه «فلاندر» (Flanders) سلسله جنگ‌هایی که در تاریخ از آن به‌نام جنگ‌های «وراثت اسپانیا» یاد شده است‌، در اروپا آغاز شد‌. در این ماجرا‌، فلاندر که امروزه در بلژیک واقع شده است‌‌، به‌سرعت به‌تصرف فرانسویان درآمد و در آخر همه قلعه‌های آن سرزمین تسخیر شد‌.

1341 میلادی – سال‌روز درگذشت «آندرونیکوس سوم» (Andronikos) امپراتور روم است. امپراتور روم‌شرقی به‌طور مشترک با آندرونیکوس دوم از ۱۳۲۵ تا ۱۳۲۸ و پس از برکناری او به‌تنهایی از ۱۳۲۸ تا هنگام مرگش، پادشاه روم بود. او که از حمایت نجیب‌زادگان قدرت‌مند «بیزانس» برخوردار بود، توانست در ۱۳۲۵ آندرونیکوس سال‌خورده را مجبور نماید تا او را به‌عنوان امپراتور مشترک باخود به‌رسمیت شناخته و اداره استان‌های «ترکیه» و «مقدونیه» را به او بسپارد. وی سپس در ۱۳۲۸ پدربزرگ‌اش را مجبور به کناره‌گیری از قدرت و رفتن به یک صومعه کرد و خود به‌تنهایی قدرت را در دست گرفت.

1288 خورشیدی – روز تشکیل «مجلس عالی» در تهران و عزل «محمد‌علی شاه قاجار» از سلطنت است. پس از فتح تهران به دست مجاهدان و پناهنده‌شدن محمد‌علی شاه قاجار به سفارت روسیه، در چنین روزی همه گروه‏های مردم تهران برای دیدار و عرض تبریک به سرداران فاتح تهران، به جانب آنان رفتند. سپس اجتماعی باشکوه با حضور پانصد تن از نمایندگان مجلس، مجاهدان و شخصیت‏های برجسته تشکیل شد که نام «مجلس عالی» گرفت و در همان جا تصمیمات مهمی اتخاذ شد. براین اساس، محمد‌علی شاه از سلطنت خلع و فرزند خردسالش به‌نام «احمد‌شاه» به سلطنت انتخاب شد.

1843 میلادی – زادروز «ادوارد گریک» Edvard Grieg)) موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز بزرگ نروژی است. مادرش پیانیست ماهری بود و او در مکتب مادر، اولین درس‌های موسیقی را فرا گرفت‌. وی که در تشکیل مکتب موسیقی ملی نروژ سهم بزرگی داشت‌، روز چهارم سپتامبر سال 1907 میلادی در 64 سالگی درگذشت.

1827 میلادی – در چنین روزی «آتن» پایتخت «یونان» در جریان دوره اول جنگ‌های استقلال‌طلبی یونان‌، به تصرف نیروهای امپراتوری عثمانی درآمد‌. فاتح آتن «ابراهیم پاشا» فرزند «امیر محمدعلی پاشا» سردار بزرگ عثمانی بود که بعدها در مصر سلطنت یافت‌. برای فتح یونان 17 هزار سپاه با ابراهیم پاشا بودند‌. وی ابتدا شبه‌جزیره «موره» (mureh)  را گرفت و بعد از 11 ماه جنگ و محاصره‌، در این روز نیز شهر آتن را تصرف کرد.

————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

2001 میلادی – رهبران «جمهوری خلق چین»، فدراسیون «روسیه»، «قزاقستان»، «قرقیزستان»، «تاجیکستان» و «ازبکستان» سازمان هم‌کاری «شانگ‌های» را تاسیس کردند.

1994 میلادی – «واتیکان» کشور اسراییل را برای نخستین‌بار به‌رسمیت شناخت و با اسراییل روابط کامل دیپلماتیک برقرار کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,