Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
دادستان تهران درباره مرگ صابر و سحابی:

«برخی جرم‌های ناکرده را گردن نظام می‌اندازند»

2011 June 15

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، دادستان عمومی و انقلاب تهران در کنفرانس مطبوعاتی در خصوص درگذشت هدی رضا‌زاده صابر، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی و هم‌چنین هاله سحابی، فرزند عزت‌اله سحابی فعال ملی-مذهبی به ارایه توضیحاتی پرداخته است.

به گزارش فارس، عباس جعفری دولت‌آبادی درباره درگذشت هدی رضا‌زاده صابر در زندان اوین گفت: «او روز جمعه اظهار کسالت می‌کند. دو بار به بهداری زندان منتقل می‌شود و بعد به دلیل کسالت بیش از حد از طریق رییس دادسرای زندان به بیمارستان منتقل می‌شود اما در بیمارستان دچار آنفارکتوس (ایست قلبی) می‌شود.»

به گفته دادستان تهران آن‌چه در این پرونده به عنوان ابهام از جانب دادستانی مطرح شده این است که باید گزارش وضعیت زندانی با سرعت بیش‌تری به دادستانی منتقل می‌شد.

آقای جعفری دولت‌آبادی در ادامه افزود: «ما در چنین شرایطی به خانواده زندانی اطلاع می‌دهیم و آن‌ها اجازه دارند در هر بیمارستان و با هر پزشکی که مایل هستند صحبت کنند تا بیمار در آن‌جا تحت درمان قرار گیرد؛ البته این اتفاق با تاخیر رخ داد و امکان انتخاب بیمارستان وجود نداشت.»

او گفت: «ما پس از مرگ به کالبدشکافی تاکید داشتیم تا فوت این فرد مانند فوت هاله سحابی به کشور هزینه وارد نکند. جسد دو روز قبل به پزشکی قانونی منتقل شد و روز گذشته پس از معاینات به خانواده تحویل و دفن شد.»

هدی رضا‌زاده صابر در اعتراض به مرگ هاله سحابی که در حین شرکت در مراسم تشییع پیکر پدرش عزت‌اله سحابی و به‌دنبال درگیری با ماموران امنیتی دچار ایست قلبی شد و در‌گذشت، اعتصاب غذا کرد.

آقای صابر روز جمعه در زندان اوین پس از ده روز اعتصاب غذای تر، دچار عارضه قلبی شد و روز شنبه در بیمارستان مدرس تهران درگذشت.

دادستان تهران با تایید این نکته که جان‌باختن هاله سحابی در خارج از حوزه دادستانی تهران بوده است، گفت: «اما وقتی موضوع مرگ به ما اعلام شد. طبق وظایف کاری خودمان بازپرس را به منزل متوفی فرستادیم و از آن‌ها خواستیم که اجازه کالبدشکافی دهند اما خانواده سحابی اعلام کردند که نسبت به این موضوع شکایتی ندارند و این به صورت مکتوب در پرونده موجود است.»

به گفته عباس جعفری دولت آبادی به دلیل اصرار خانواده سحابی مبنی بر عدم کالبدشکافی، جسد به پزشکی قانونی منتقل شد و پس از بررسی آخرین وضعیت به خانواده وی تحویل داده شد.

او در این باره هم‌چنین گفت: «دادستانی تهران در موضوع زمان و مکان دفن هیچ‌گونه دخالتی نداشته است. ما معتقد بودیم که کالبدشکافی از هاله سحابی نظام را بیمه می‌کرد. دشمنان بدانند که این‌گونه نیست که بتوانند جرم‌های ناکرده را همواره به گردن ما بیندازند.»

پیکر هاله سحابی به وسیله ماموران امنیتی و برخلاف رضایت خانواده او به پزشکی قانونی و منزل پدری در لواسان منتقل و سپس برای دفن شبانه به گورستان بهشت فاطمیه لواسان انتقال یافت.

در حالی‌که اعضای خانواده هاله سحابی معتقدند برخورد فیزیکی ماموران امنیتی عامل جان‌باختن خانم سحابی بوده، دست‌گاه‌های امنیتی در ایران اصرار دارند که مرگ او به شکل طبیعی رخ داده است.

دادستان تهران در رابطه با اخبار منتشر شده درباره اعتصاب غذای برخی از زندانیان از گفت: «بارها گفته‌ایم که ما خود را مکلف به رعایت حقوق متهمان می‌دانیم. در زندان‌ها نیز به مسوولان زندان تاکید کرده‌ایم هرگونه مشکلی زندانیان دارند، به دادستانی اعلام کنند.»

آقای جعفری دولت‌آبادی با تاکید بر این‌که اعتصاب غذا در حقیقت ضربه زدن به خود زندانی است، گفت: «برخی از اعتصاب‌ها صحت ندارد و واقعن بزرگ‌نمایی می‌شود. از سوی دیگر برخی زندانیان تصمیم شخصی می‌گیرند و طبعن این کار مورد تایید ما نیست.»

آقای جعفری دولت آبادی هم‌چنین خبرهای منتشر شده مبنی بر «حصر خانگی برخی از افراد وابسته به دولت» را رد کرده است.

پیش از این برخی گزارش‌های تایید نشده از حصر اسفندیار رحیم‌مشایی رییس دفتر رییس جمهوری اسلامی خبر داده بود.

بیشتر بخوانید:

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,