Saturday, 18 July 2015
08 December 2021

«خبرهای پانزدهم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 14

تشدید سرکوب معترضان در سوریه،

«زمین‌سوزی استراتژی جدید ارتش و حکومت سوریه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

با استقرار تانک‌های سوریه در اطراف شهرها و روستاهای نزدیک مرز ترکیه، سرکوب تظاهرات ۱۲ هفته‌ای مخالفان حکومت گسترش می‌یابد. مقام‌های این کشور می‌گویند نیروهایش پس از تثبیت کنترل خود بر جسرالشغور، به‌دنبال شورشیان در اطراف این شهر هستند.

شاهدان عینی می‌گویند که ارتش استراتژی «زمین‌سوزی» را در پیش گرفته و خانه‌ها و زمین‌های شهروندانی که فرار می‌کنند را آتش می‌زند.

در همین حال آمریکا این سرکوب‌ها را «سبعانه» خوانده و بار دیگر از دولت سوریه خواسته است تا از خشونت علیه معترضان خودداری کند.

دمشق تاکید دارد که با گروه‌های مسلح که به نیروهای امنیتی حمله و روستاها را غارت می‌کنند مبارزه می‌کند.

اما هزاران شهروند سوریه که به ترکیه گریخته‌اند می‌گویند که «اوباش» ارتش و مزدوران طرف‌دار حکومت خانه‌هایشان را آتش زده و هر چه داشته‌اند به سرقت برده‌اند.

ارتش روز یک‌شنبه کنترل این شهر را که صحنه ناآرامی‌های ضد دولتی بود، در دست گرفت.

لازم به اشاره است جی کارنی، سخن‌گوی کاخ سفید با محکوم کردن این سرکوب‌ها گفت: «پرزیدنت اسد باید وارد یک گفت‌وگوی سیاسی شود. گذار باید انجام شود. او اگر گذار را رهبری نمی‌کند، باید کناره‌گیری کند.»

یادآوری می‌شود تعداد پناهندگان سوری که از بیم سرکوب نیروهای امنیتی به ترکیه و لبنان پناهنده شدند به 13 هزار تن رسید. بر اساس گزارش منابع خبری تاکنون 8 هزار و 538 تن وارد ترکیه شدند و 5 هزار تن نیز به لبنان پناه بردند.

……………………………………………………….

کانادا شورای ملی انتقالی لیبی را به رسمیت شناخت،

«پیش‌روی مخالفان قذافی به‌سوی غرب لیبی»

خبر / رادیو کوچه

مخالفان مسلح سرهنگ معمر قذافی از غرب شهر مصراته به سوی طرابلس در حال پیش‌روی هستند و ناتو به حملات خود به ادامه می‌دهد. در همین حال کانادا نیز شورای ملی انتقالی لیبی را به‌عنوان نماینده این کشور به رسمیت شناخته است.

در زلیتن که در غرب مصراته است، ناتو اعلامیه‌هایی برای نیروهای حامی سرهنگ قذافی پخش کرده که بر روی آن‌ها به عربی نوشته شده است: «جایی برای اختفا نیست. اگر به تهدید غیرنظامیان ادامه دهید، نابود می‌شوید.»

زلیتن در ۱۳۵ کیلومتری طرابلس واقع است.

مخالفان سرهنگ قذافی می‌گویند ناتو از آن‌ها خواست پیش از پیش‌روی از مصراته به سوی زلیتن، به جنگنده‌های این سازمان اجازه دهند مواضع نیروهای حکومت لیبی را بمباران کند.

به گزارش رویترز، حملات موشکی به ژنراتورهای پالایش‌گاه نفتی در نزدیکی بندر مصراته صدمه زده و مسیر انتقال سوخت را قطع کرده است.

اواخر روز سه‌شنبه در طرابلس نیز دو انفجار شدید رخ داد.

پیش از آن نیز دود در آسمان منطقه ای نزدیک باب العزییه، مقر سرهنگ قذافی که بارها مورد حمله ناتو قرار گرفته است، مشاهده شد.

ناتو می‌گوید به یک سایت موشک‌انداز و یک خودروی زرهی حامل ضدهوایی حمله کرده است.

در سایر نقاط کشور نیز درگیری‌هایی گزارش شده است.

……………………………………………………….

اظهارات دادستان تهران درباره مرگ صابر و سحابی:

«برخی جرم‌های ناکرده را گردن نظام می‌اندازند»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، دادستان عمومی و انقلاب تهران در کنفرانس مطبوعاتی در خصوص درگذشت هدی رضا‌زاده صابر، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی و هم‌چنین هاله سحابی، فرزند عزت‌اله سحابی فعال ملی-مذهبی به ارایه توضیحاتی پرداخته است.

به گزارش فارس، عباس جعفری دولت‌آبادی درباره درگذشت هدی رضا‌زاده صابر در زندان اوین گفت: «او روز جمعه اظهار کسالت می‌کند. دو بار به بهداری زندان منتقل می‌شود و بعد به دلیل کسالت بیش از حد از طریق رییس دادسرای زندان به بیمارستان منتقل می‌شود اما در بیمارستان دچار آنفارکتوس (ایست قلبی) می‌شود.»

به گفته دادستان تهران آن‌چه در این پرونده به عنوان ابهام از جانب دادستانی مطرح شده این است که باید گزارش وضعیت زندانی با سرعت بیش‌تری به دادستانی منتقل می‌شد.

آقای جعفری دولت‌آبادی در ادامه افزود: «ما در چنین شرایطی به خانواده زندانی اطلاع می‌دهیم و آن‌ها اجازه دارند در هر بیمارستان و با هر پزشکی که مایل هستند صحبت کنند تا بیمار در آن‌جا تحت درمان قرار گیرد؛ البته این اتفاق با تاخیر رخ داد و امکان انتخاب بیمارستان وجود نداشت.»

او گفت: «ما پس از مرگ به کالبدشکافی تاکید داشتیم تا فوت این فرد مانند فوت هاله سحابی به کشور هزینه وارد نکند. جسد دو روز قبل به پزشکی قانونی منتقل شد و روز گذشته پس از معاینات به خانواده تحویل و دفن شد.»

هدی رضا‌زاده صابر در اعتراض به مرگ هاله سحابی که در حین شرکت در مراسم تشییع پیکر پدرش عزت‌اله سحابی و به‌دنبال درگیری با ماموران امنیتی دچار ایست قلبی شد و در‌گذشت، اعتصاب غذا کرد.

آقای صابر روز جمعه در زندان اوین پس از ده روز اعتصاب غذای تر، دچار عارضه قلبی شد و روز شنبه در بیمارستان مدرس تهران درگذشت.

دادستان تهران با تایید این نکته که جان‌باختن هاله سحابی در خارج از حوزه دادستانی تهران بوده است، گفت: «اما وقتی موضوع مرگ به ما اعلام شد. طبق وظایف کاری خودمان بازپرس را به منزل متوفی فرستادیم و از آن‌ها خواستیم که اجازه کالبدشکافی دهند اما خانواده سحابی اعلام کردند که نسبت به این موضوع شکایتی ندارند و این به صورت مکتوب در پرونده موجود است.»

به گفته عباس جعفری دولت آبادی به دلیل اصرار خانواده سحابی مبنی بر عدم کالبدشکافی، جسد به پزشکی قانونی منتقل شد و پس از بررسی آخرین وضعیت به خانواده وی تحویل داده شد.

او در این باره هم‌چنین گفت: «دادستانی تهران در موضوع زمان و مکان دفن هیچ‌گونه دخالتی نداشته است. ما معتقد بودیم که کالبدشکافی از هاله سحابی نظام را بیمه می‌کرد. دشمنان بدانند که این‌گونه نیست که بتوانند جرم‌های ناکرده را همواره به گردن ما بیندازند.»

پیکر هاله سحابی به وسیله ماموران امنیتی و برخلاف رضایت خانواده او به پزشکی قانونی و منزل پدری در لواسان منتقل و سپس برای دفن شبانه به گورستان بهشت فاطمیه لواسان انتقال یافت.

در حالی‌که اعضای خانواده هاله سحابی معتقدند برخورد فیزیکی ماموران امنیتی عامل جان‌باختن خانم سحابی بوده، دست‌گاه‌های امنیتی در ایران اصرار دارند که مرگ او به شکل طبیعی رخ داده است.

دادستان تهران در رابطه با اخبار منتشر شده درباره اعتصاب غذای برخی از زندانیان از گفت: «بارها گفته‌ایم که ما خود را مکلف به رعایت حقوق متهمان می‌دانیم. در زندان‌ها نیز به مسوولان زندان تاکید کرده‌ایم هرگونه مشکلی زندانیان دارند، به دادستانی اعلام کنند.»

آقای جعفری دولت‌آبادی با تاکید بر این‌که اعتصاب غذا در حقیقت ضربه زدن به خود زندانی است، گفت: «برخی از اعتصاب‌ها صحت ندارد و واقعن بزرگ‌نمایی می‌شود. از سوی دیگر برخی زندانیان تصمیم شخصی می‌گیرند و طبعن این کار مورد تایید ما نیست.»

آقای جعفری دولت آبادی هم‌چنین خبرهای منتشر شده مبنی بر «حصر خانگی برخی از افراد وابسته به دولت» را رد کرده است.

پیش از این برخی گزارش‌های تایید نشده از حصر اسفندیار رحیم‌مشایی رییس دفتر جمهوری اسلامی خبر داده بود.

……………………………………………………….

بدون ارایه دلیل بازداشت،

«بازداشت ریاض سبحانی، شهروند بهایی ساکن تهران»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، ریاض سبحانی، شهروند بهایی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شده است.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، نیروهای امنیتی، ساعت شش و سی دقیقه بامداد روز ۲۴ خرداد‌ماه بدون ارایه حکم، به منزل مسکونی آقای سبحانی، وارد شده و اقدام به بازداشت این شهروند بهایی کردند. این در حالی است که از علت بازداشت گزارشی ارایه نشده است.

گفتنی است، ریاض سبحانی پدر ژینوس سبحانی، منشی پیشین دفتر کانون مدافعان حقوق بشر است که دو بار در طی سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ بازداشت شده بود.

آرتین غضنفری همسر ژینوس سبحانی نیز که در دی‌ماه سال ۸۸ و پس از وقایع ششم دی ماه (عاشورا) به هم‌راه همسرش و تعدادی دیگر از شهروندان بهایی بازداشت شده بود، در حال سپری کردن دوران محکومیت یک ساله خود در زندان اوین است.

……………………………………………………….

در دادگاه انقلاب برگزار شد،

«برگزاری جلسه دادگاه ۱۲ تن از فعالان کارگری سنندج»

خبر / رادیو کوچه

شنبه بیست‌و‌یکم ‌خردادماه، ۱۲ تن از فعالان کارگری و شرکت‌کنندگان «گلگشت حمایت از فعالین کارگری زندانی» طبق قرار قبلی به دادگاه انقلاب شهر سنندج مراجعه کرده و دادگاهی شده‌اند.

بر اساس گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، وفا قادری، صدیق سبحانی‏، یداله صمدی، کیومرث قادری، حبیب‌اله کله‌کانی، عرفان نادری‏، ‏‌کاوه بهرامی‏، جمال گویلی، واحد خانی، فایق سبحانی، کیوان سبحانی و ظهیر رضوی، ساعت ۸ صبح جهت برگزاری جلسه دادگاه در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج، حضور یافتند. این خبر حاکی است که نتیجه جلسه دادگاه، در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است که نام‌بردگان در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۸۸ در جریان برگزاری گلگشتی که در حمایت از کارگران زندانی در شهر سنندج برگزار شد، دستگیر و سپس با قرار وثیقه آزاد شدند.

……………………………………………………….

توسط ماموران اطلاعات صورت گرفت،

«بازداشت واهبی‌وش فعال دانش‌جویی در تبریز»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه ۲۰ خرداد ماه، ساسان واهبی‌وش از فعالان دانش‌جویی دانش‌گاه آزاد تبریز، در تبریز بازداشت شده است.

به گزارش هرانا، وی در تماس تلفنی با خانواده‌اش خبر بازداشتش را تایید کرده است، این دانش‌جوی رشته پزشکی دانش‌گاه آزاد تبریز هم اکنون به هم‌راه نیما‌پور یعقوب دیگر دانش‌جوی این دانش‌گاه در اداره اطلاعات تبریز نگه‌داری می‌شود.

شایان ذکر است، نیما‌پور یعقوب در تاریخ ۱۹ خرداد ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود.

……………………………………………………….

روز دوشنبه روی داد،

«آزادی مصطفی بادکوبه‌ای فعال فرهنگی»

خبر / رادیو کوچه

مصطفی بادکوبه‌ای هزاوه‌ای شاعر معاصر که بیش از ۳ ماه در بازداشت نیروهای امنیتی بود، روز دوشنبه به صورت موقت از زندان آزاد شده است.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، ماموران امنیتی اواخر سال ۸۹، مصطفی بادکوبه‌ای را در منزلش بازداشت و وسایل شخصی وی ضبط کرده‌اند.

مصطفی بادکوبه‌ای هزاوه‌ای متخلص به «امید»، در سروده‌های اخیر خود، از جنبش مردمی ایران موسوم به جنبش سبز حمایت کرده بود.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,