Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
بیست‌و‌‌ششم خرداد- شانزدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌و‌‌ششم خرداد»

2011 June 16

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


30 عام‌الفیل- «علی‌بن‌ابی‌طالب» ملقب به «امیرالمومنین» در بین مسلمانان و «امام علی» در بین شیعیان در 13 رجب مطابق با ۵۹۹ میلادی در مکه و بنابر روایات در «مسجدالحرام» و درون «کعبه» به‌دنیا آمد. امام اول مسلمانان شیعه و چهارمین خلیفه مسلمانان سنی مذهب است. وی پسرعمو، داماد و از نزدیک‌ترین صحابی محمد (پیامبر اسلام) و از اهل بیت وی و همسر فاطمه زهرا بود. هم‌چنین اولین فردی است که فرمان‌بردار آیین محمد شد و به اسلام گروید.

چنین روزی در ایران «روز پدر» نام‌گذاری شده و همه ساله جشن گرفته می‌شود.

1816 میلادی- شخصیت «فرانکنشتین» (Frankenstein) خلق شد. معروف‌ترین اثر نویسنده انگلیسی «مری شلی» است. ایده اولیه نوشتن این کتاب را «لرد بایرون» (۱۸۲۴-۱۷۸۸) شاعر رمانتیک انگلیسی پیشنهاد کرد. فرانکنشتاین دانش‌مند جوان و جاه‌طلبی است که با استفاده از کنار هم قرار دادن تکه‌های بدن مردگان و اعمال نیروی الکتریکی جانوری زنده به شکل یک انسان و با ابعادی اندکی بزرگ‌تر از یک انسان معمولی می‌سازد. موجودی با صورتی مخوف و ترس‌ناک که بر همه جای بدنش رد بخیه‌های ناشی از دوختن به چشم می‌خورد.

«لرد بایرون» (Lord Byron) و «پرسی شیلی» (Percy Shelley) شاعران مشهور به هم‌راه «مری شیلی» ( Mary Shelley) همسر پرسی‌، «کلر کلرمونت» (Claire Clairmont) و یک دوست به نام دکتر «جان پولیداری» (John Polidori) در ویلایی در سوییس نشسته بودند. آن‌ها یک مسابقه عجیب را برگزار کردند. «روایت ترس‌ناک‌ترین داستان که بدن شنونده را به لرزه درآورد.»

«جان پولیداری» داستان «خون آشام»، «لرد بایرون» شعری با نام «تاریکی» و «مری شیلی» داستان دکتر «فرانکنشتین» را حکایت می‌کنند. این داستان چند روز بعد پس از این‌که زن جوان شب‌های زیادی را با کابوس سپری کرد‌، اندک اندک در ذهن او شکل گرفت که یکی از بزرگ‌ترین افسانه‌های معاصر غرب و یک منبع برای سناریو‌نویس‌های هنر هفتم است.

مری شیلی خالق فرانکنشتین با خلق این شخصیت افسانه‌ای در اروپای آن روزگار به موفقیت بسیاری دست یافت. او زندگی خود را وقف نویسندگی کرد و توانست با مهارت خود به ادبیات داستان‌های ترس‌ناک جذابیت تازه‌ای ببخشد.

1903 میلادی- شرکت خودروسازی «فورد» (Ford Motor Company) سومین تولید‌کننده بزرگ خودرو در سراسر جهان، در دیترویت میشیگان توسط «هنری فورد» و شرکای اقتصادی دیگر او تاسیس شد. این شرکت علاوه بر خودروهای فورد تولیدکننده خودروهای پرطرف‌دار لینکلن و صاحب یک سوم امتیاز خودروهای مزدا است. کمپانی فورد در طول دهه اخیر از پیشتازان صنعت خودرو سازی در جهان بوده است.

1976 میلادی- در «سووتو» (Soweto) در آفریقای جنوبی، هزاران دانش‌آموز دبیرستانی، در مخالفت با طرح دولت این کشور برای اعلام زبان «آفریکانس» به عنوان زبان تدریس در مدارس سیاه‌پوستان، دست به اعتراض زدند. با شلیک پلیس به سمت معترضان، قیامی سراسری در آفریقای جنوبی، شعله‌ور شد.

در آن زمان دولت اقلیت سفیدپوست آفریقای جنوبی ضمن بخش‌نامه‌ای دستور داده بود که تدریس در مدارس باید به سه زبان باشد: ریاضیات و علوم اجتماعی به زبان افریکانر (هلندی، زبان سفیدپوستان مهاجر)، علوم و ادبیات به زبان انگلیسی و ورزش، هنر و موسیقی به زبان زولو (بومی). معلمان سیاه‌پوست و دانش آموزان با این بخش‌نامه که کار آنان را مشکل و تبعیض نژادی را شدت می‌داد مخالف بودند در «سووتو» دانش آموزان دوره تعلیمات عمومی و دانش‌جویان مدارس تعلیمات عالی با هم‌فکری مدرسان کمیته تشکیل دادند و تصمیم به اعتراض علنی گرفتند که پلیس مداخله کرد و دست به تیراندازی زد و صدها نفر کشته و زخمی شدند.

با این حال، گروه‏های ضدنژادپرستی، در سال‏های پایانی عمر آپارتاید، هر سال در ماه ژوئن، یاد کشته شدگان سووتو را که بیش‌تر دانش‏آموز بودند، گرامی می‏دارند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1963 میلادی- «والنتینا ترشکوا» (valentin Treshkova) اولین زن فضانورد جهان از شوروی، پرواز فضایى خود را با سفینه‏ای به نام «وستوک 6» آغاز کرد.

1890 میلادی- «استن لورل» بازی‌گر و کمدین انگلیسی سینمای آمریکا زاده شد. وی هم‌راه «اولیور هاردی» گروه دو نفره تشکیل دادند که به‌مدت سی سال فیلم‌های کمدی بسیاری را تولید کردند.

1360 خورشیدی- در بین جنگ ایران و عراق، منطقه «دهلاویه» از وجود نیروهای عراق آزاد شد.

منبع‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی انگلیسی

راسخون

جام جم

Iranian history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,