Saturday, 18 July 2015
08 December 2021

«خبرهای شانزدهم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 16

اداره امنیت ملی افغانستان:

«بازداشت یک ایرانی به ظن تلاش برای حمله انتحاری در افغانستان»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

اداره امنیت ملی افغانستان شام‌گاه چهارشنبه، یک شهروند ایرانی را به ظن برنامه‌ریزی برای حمله انتحاری در جنوب افغانستان بازداشت کرده است.

لطف‌اله مشعل، سخن‌گوی امنیت ملی افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت این فرد از ساکنان شهر زاهدان ایران است و برای اجرای عملیات انتحاری به شهر قندهار آمده بود.

آقای مشعل گفت که یک شخص ساکن ایالت بلوچستان پاکستان نیز با این شهروند ایرانی هم‌کار بود که او نیز بازداشت شده است.

سخن‌گوی امنیت ملی گفت که این افراد قصد داشتند «یک عملیات بزرگ انتحاری» را در شهر قندهار اجرا کنند.

این نخستین‌بار است که مقامات افغان از بازداشت یک شهروند ایران در ارتباط با حملات انتحاری در افغانستان خبر می‌دهند.

پیش از این، گزارش‌هایی در مورد حمایت «حلقات» ایرانی از گروه‌های شورشی در افغانستان منتشر شده بود.

سخن‌گوی اداره امنیت ملی افغانستان در کنفرانس خبری خود تکرار کرد که عناصری از داخل ایران در نا‌امن کردن افغانستان دخیل هستند.

…………………………………………………………….

سخن‌گوی وزارت امور خارجه در واکنش به نشست خلیج‌پارس:

«اتهام‌ها علیه ایران تکراری و کذب است»

خبر / رادیو کوچه

بعدازظهر چهارشنبه، سخن‌گوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به بیانیه صد و نوزدهمین نشست وزیران خارجه شورای هم‌کاری خلیج پارس، اتهامات علیه ایران را «تکراری و کذب» خوانده بود.

به گزارش ایرنا، رامین مهمانپرست‌ این ادعاها را اقدامی در جهت انحراف افکار عمومی جامعه بین‌المللی از اقدامات نظامی‌گرایانه و بحران‌ساز برخی کشورهای منطقه در مواجهه با مطالبات مشروع و حقوق ملت‌های خود و مداخله در امور کشورهای همسایه توصیف کرد.

کشورهای شورای هم‌کاری خلیج پارس، روز سه‌شنبه، با انتشار بیانیه‌ای مداخله آشکار جمهوری اسلامی را در کشورهای منطقه را محکوم کرده، ایران را متهم به توطئه علیه امنیت ملی این کشورها کرده بودند.

در این بیانیه جمهوری اسلامی هم‌چنین متهم به دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای در میان شهروندان کشورهای منطقه شده است.

شورای هم‌کاری خلیج پارس از ایران خواسته است تا کمپین خصمانه رسانه‌ای خود را متوقف کند.

…………………………………………………………….

بی‌خبری از وضعیت دلیرثانی، زندانی سیاسی،

«اعتصاب غذای سه زندانی سیاسی در اعتراض به درگذشت صابر»

خبر / رادیو کوچه

‌مهدی خدایی، آرش صادقی و احمد شاهرضایی از زندانیان سیاسی از روز 15 خرداد در اعتراض به جان‌باختن هاله سحابی  در اعتصاب غذا به سر می‌برند. ‌قرار بود این سه نفر در‌ روز 22 خرداد اعتصاب  خود را  بشکنند اما این اعتصاب در  اعتراض به فوت هدی صابر ادامه دارد.

گفتنی است مهدی خدایی دبیر اسبق انجمن اسلامی دانش‌گاه آزاد شهر ری و فعال حقوق بشر، از تاریخ ۱۲ اسفند ماه سال ۸۸ توسط ماموران سپاه پاسداران بازداشت و به سلول‌های انفرادی بند ۲ الف زندان اوین منتقل شد. وی که ماه‌ها در سلول‌های انفرادی این بند تحت بیش‌ترین فشار‌ها برای تن دادن به اعترافات واهی و ساختگی قرار داشته، در مهر ماه سال ۸۹ از طرف شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به سه سال زندان محکوم گردید که این حکم در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

خدایی در اسفند ماه سال ۸۸ نیز بابت پرونده قبلی خود از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق برپایی تجمعات و تبلیغ علیه نظام» به چهار سال زندان محکوم شده بود که این حکم نیز به تایید دادگاه تجدیدنظر رسیده است. این فعال دانش‌جویی در مجموع به ۷ سال زندان محکوم شد.

آرش صادقی، عضو ستاد ۸۸ میرحسین موسوی در زمان انتخابات و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی، پس از چندین‌بار بازداشت و انتقال به سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹، به ۵ سال حبس قطعی محکوم شد.

احمد شاهرضایی در دادگاه بدوی به سه سال حبس محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر به یک‌سال و نیم کاهش پیدا کرد.

گفتنی‌ است خسرو دلیرثانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، از جمله زندانیانی است که هم‌راه هدی صابر در اعتصاب غذا بوده و پس از پایان اعتصاب غذایش از وضعیت وی نیز هیچ خبری در دسترس نیست.

…………………………………………………………….

با رای دادگاه تجدید‌نظر،

«نقض حبس فاطمه نصیرپور دانش‌جوی دانش‌گاه تبریز»

خبر / رادیو کوچه

فاطمه نصیرپور فعال دانش‌جویی در دادگاه انقلاب مرند به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و بدون حق داشتن وکیل به شش ماه حبس محکوم شده بود. اعتراض به این حکم با نتیجه تایید آن در شعبه ششم دادگاه تجدید‌نظر آذربایجان شرقی مواجه شد.

پس از صدور حکم نقی محمودی وکیل وی به دیوان عالی کشور از حکم قطعی شکایت کرد که دیوان عالی کشور، شکایت اعاده دادرسی این وکیل را پذیرفت و با نقض حکم حبس‌، رسیدگی مجدد به شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر آذربایجان شرقی واگذار شد.

شعبه مذکور پس از رسیدگی لازم‌، اعتراض خانم نصیرپور و وکیلش آقای محمودی را پذیرفته و حکم به برائت وی صادر کرده است. لازم به ذکر است که در دادگاه تجدید‌نظر دوم علاوه بر آقای نقی محمودی‌، آقای موسی برزین نیز از خانم نصیرپور دفاع کرده‌اند. اساس اتهام وارده به خانم نصیرپور تهیه و تدوین مقاله دانش‌جویی «آذربایجان قادینی» برای روز جهای زن بود.

…………………………………………………………….

با ابلاغ مصوبه‌ هیت دولت،

«تایید حذف وزیر اطلاعات از شورای پول و اعتبار»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه و به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، حذف وزیر اطلاعات از شورای پول و اعتبار با ابلاغ مصوبه‌ هیت دولت توسط معاون اول رییس جمهوری اسلامی کلید خورده است.

به گزارش مهر، در اردی‌بهشت ماه امسال محمد‌رضا رحیمی معاون اول رییس جمهوری اسلامی، مصوبه‌ای از هیت دولت را ابلاغ کرده است که در نهایت به حذف وزیر اطلاعات از شورای پول و اعتبار منجر می‌شود.

هیت وزیران در جلسه مورخ 18 اردی‌بهشت به استناد ماده (89) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران‌ـ مصوب1389ـ تصویب کرده است که وزیران کار و امور اجتماعی و تعاون، به عنوان وزیران عضو شورای پول و اعتبار تعیین می‌شوند.

این در حالی است که پیش از آن، وزرای اطلاعات و صنایع و معادن به انتخاب هیت وزیران در شورای پول و اعتبار عضویت داشتند.

…………………………………………………………….

در آستانه ورود فرستاده روسیه به لیبی،

«حمله نیروهای ناتو به مقر رهبر لیبی»

خبر / رادیو کوچه

باب‌العزیزیه مقر اصلی سرهنگ معمر قذافی رهبر لیبی که در مرکز طرابلس قرار دارد بامداد روز پنج‌شنبه ‏‏مورد هجوم پی‌درپی هوایی ناتو قرار گرفته است.‏

براساس گزارش العربیه، جنگنده‌های ناتو بامداد امروز پنج‌شنبه مقر ‏سرهنگ قذافی رهبر لیبی در مرکز شهر طرابلس را مورد هجوم قرار دادند.‏

بر اساس این گزارش پس از بمباران دود غلیظی بر فراز آسمان طرابلس ‏مشاهده شده است اما تاکنون گزارشی از تلفات جانی ناشی از این بمباران مخابره نشده است.‏

حملات هوایی امروز ناتو چند ساعت پیش از رسیدن میخائل مارگیلوف فرستاده ویژه روسیه به طرابلس انجام گرفته است.‏

آقای مارگیلوف پس از دیدار با «شورای ملی لیبی» در شهر بنغازی، جهت گفت‌وگو با مقامات ‏لیبی و یافتن راه‌حلی مناسب برای خاتمه جنگ و نیز ‏برکناری معمر قذافی به طرابلس سفر کرده است.‏

…………………………………………………………….

گزارش‌گران بدون مرز:

«مقام‌های جمهوری اسلامی مسوول مرگ هدی صابر هستند»

خبر / رادیو کوچه

گزارش‌گران بدون مرز، یک سازمان بین‌المللی حمایت از روزنامه‌نگاران، مقامات جمهوری اسلامی را مسوول درگذشت هدی صابر دانسته است.

این سازمان با صدور بیانیه‌ای، ضمن تشریح نحوه درگذشت هدی صابر، فعال ملی مذهبی، گفته است که گزارش‌گران بدون مرز «چگونگی مرگ هدی صابر، روزنامه‌نگار و نویسده زندانی ایرانی را به شدت تقبیح و رژیم ایران را متهم می‌کند که مسوول این واقعه است.»

در این بیانیه آمده است که هدی صابر روز ۱۰ ژوئن به خاطر درد در ناحیه سینه به بیمارستان انتقال یافت و ساعاتی بعد، در اثر حمله قلبی درگذشت.

به گفته سازمان گزارش‌گران بدون مرز، مقامات زندان اوین خانواده صابر را از واقعه مرگ او مطلع نکردند و تنها دو روز بعد بود که اعضای خانواده از طریق اینترنت، از درگذشت هدی صابر آگاه شدند.

دبیرکل این سازمان ضمن ابراز «هم‌دردی عمیق با خانواده صابر و تمامی روزنامه‌نگاران ایرانی» گفته است که مقامات جمهوری اسلامی آقای صابر را بدون توجیه قانونی بازداشت کردند و مانع از دست‌رسی او به مراقبت‌های پزشکی لازم شدند.

…………………………………………………………….

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی:

«تاسیسات هسته‌ای ایران به روی همه کشورها باز است»

خبر / رادیو کوچه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه ۲۶ خرداد در جمع خبرنگاران اظهار داشت که این کشور بر دعوت از تمامی کشورها و به ویژه کشورهای عضو گروه‌ 1+5 برای بازدید از تاسیسسات اتمی خود تاکید دارد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه اظهار داشت: «هم‌کاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره خوب بوده و از نظر شفاف‌سازی، شاید از نادر کشورهایی باشد که فعالیت هسته‌ای آن تا به این میزان زیر نظر آژانس است.»

او گفت که ایران از صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های اتمی خود مطمئن است.

این در حالی است که قطع‌نامه های شورای امنیت در مورد برنامه‌های اتمی ایران از این کشور می‌خواهد که بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود به خصوص در زمینه غنی‌سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد و در مورد این فعالیت‌ها، اطلاعات جامع و شفافی را در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دهد.

…………………………………………………………….

با رای دادگاه انقلاب تهران،

«حکم حبس برای یک دانش‌جو به اتهام عضویت در فیس‌بوک»

خبر / رادیو کوچه

مصطفی اخوان، دانش‌جوی خلبانی دانش‌کده صنعت هوانوردی تهران، از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش هرانا، این عضو حزب اعتماد ملی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سر دادن شعار در شبکه اجتماعی فیس‌بوک، نشر اخبار جنبش مردمی موسوم به جنبش سبز، عضویت در فیس‌بوک، دادن فراخوان برای تجمع غیر‌قانونی، مصاحبه با رسانه‌های برون مرزی، ارسال ایمیل و مقاله برای سایت‌ها و شبکه‌های معاند نظام به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

حکم مذکور که در ۲۵ خرداد ماه به وی ابلاغ شده است به دلیل عدم سو‌سابقه وی به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمده است.

…………………………………………………………….

به اتهام هم‌کاری با گروه‌های مذهبی،

«دوازده سال حبس برای دو شهروند بوکانی»

خبر / رادیو کوچه

حسین جوادی و عثمان احسنی، دو شهروند بوکانی از سوی یکی از شعبه‌های دادگاه انقلاب، در مجموع به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

به گزارش موکریان نیوز، دادگاه انقلاب این دو شهروند را که بیش از یک سال است در زندان به سر می‌برند به اتهام هم‌کاری با گروه‌های مذهبی، هر کدام را  به شش سال حبس محکوم کرده است.

گفتنی است این دو شهروند هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج محبوس هستند.

…………………………………………………………….

با انتشار بیانیه‌ای اعلام شد،

«رهبر جدید شبکه القاعده منصوب شد»

خبر / رادیو کوچه

شبکه شبه‌نظامی القاعده با انتشار بیانیه‌ای در روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ایمن الظواهری، از دست‌یاران قدیمی اسامه بن‌لادن، به عنوان رهبر جدید این شبکه منصوب شده و تعهد کرده است که تحت رهبری او، «جهاد» علیه ایالات متحده ادامه خواهد یافت.

ماه گذشته، اسامه بن‌لادن در جریان حمله نظامی ایالات متحده به ساختمان مخفی‌گاه او در پاکستان کشته شد و از آن زمان، انتظار می‌رفت شبکه القاعده جانشینی برای او تعیین کند.

ایمن الظواهری، شصت ساله، متولد مصر است و به عنوان یکی از افراد نزدیک به اسامه بن‌لادن و موثر در طراحی و سازماندهی حملات انتحاری یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا شناخته شده است.

…………………………………………………………….

شام‌گاه چهارشنبه روی داد،

«ارسال یک ماهواره تصویر‌برداری ایرانی به فضا»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه، ایران یک ماهواره تصویربرداری ساخت داخل را به فضا پرتاب کرده و در مدار زمین قرار داده است.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، نخستین ماهواره تصویربرداری ساخت ایران به نام «رصد» با ماموریت برقراری ارتباط با ایست‌گاه‌های زمینی، تصویربرداری از زمین و ارسال تصاویر به ایست‌گاه‌های گیرنده در مدار زمین قرار گرفت.

براساس این گزارش ها، ماهواره رصد هم مانند ماهواره ملی امید، به طور کامل در داخل کشور طراحی و ساخته شده است.

این ماهواره با موشک ماهواره بر سفیر به فضا پرتاب شده و بخشی از برنامه سازمان هوافضای جمهوری اسلامی برای پژوهش در مورد پدیده‌های طبیعی مانند زلزله و بهبود سیستم مخابراتی این کشور توصیف شده است.

به گزارش تلویزیون دولتی ایران، این ماهواره می تواند تصاویری را با شفافیت قابل توجه از سطح زمین تهیه و به ایستگاه های زمینی مخابره کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,