Saturday, 18 July 2015
05 August 2021

«تشخیص بیماری پارکینسون با استفاده از نور»

2009 November 26

پژوهش گران بریتانیایی می‌گویند نوری که قدرت آن به اندازه یک لامپ یک میلیون واتی است، می‌تواند به تشخیص بیماری پارکینسون در مراحل اولیه این بیماری کمک کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، تیم پژوهش گران بریتانیایی دانشگاه «کیل» که در کنفرانس انجمن آمریکایی برای پیشبرد علوم شرکت کرده بودند، اظهار می دارند که یک سوپر میکروسکوپ، می تواند تغییراتی را که در سلول‌های مغز پیش می آید قبل از این که بیماری پارکینسون این سلول ها را از بین ببرد، ردیابی کند.

نوری که قدرت آن به اندازه یک لامپ یک میلیون واتی است، می‌تواند به تشخیص بیماری پارکینسون در مراحل اولیه این بیماری کمک کند

دکتر جوآن کالینگوود، از دانشگاه کیل به شرکت کنندگان در کنفرانس گفت این تکنیک هنوز در مراحل اولیه است ولی در نهایت با استفاده از آن می توان بیمار را زودتر معالجه کرد.

دکتر کالینگوود گفت که پژوهش گران دانشگاه کیل در پروژه خود از یک شتاب دهنده سینکروتون که در هارتول در ناحیه آکسفوردشایر بریتانیا راه اندازی شده، استفاده کرده بودند.

دستگاهی که از آن استفاده می‌شود دایره شکل و به اندازه وسعت 5 زمین بازی فوتبال است.

20091126-news-brain

این دستگاه به ذره‌ها با سرعتی که اندکی کم تر از سرعت نور است حمله کرده و آن ها را یک جا گرد آورده و به صورت پرتو یا نوری که قطرش کم تر از یک سلول واحد است، در می‌آورد.

با این تکنیک پژوهش گران می توانند میزان آهن را در هر یک از سلول های مغز که در اثر پارکینسون آسیب دیده‌اند شناسایی کنند.

دکتر کالینگوود می گوید با استفاده از این روش آن ها توانسته اند نسوج انسان را با چنان دقتی بررسی کنند که در نتیجه آن تعیین میزان آهن در داخل و اطراف هر سلول واحد امکان پذیر شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که این یافته ها بتواند به پزشکان در تشخیص علایم اولیه بیماری پارکینسون با استفاده از MRI کمک کند.

دکتر کالینگوود می‌گوید: «تشخیص بیماری درمراحل اولیه مهم است زیرا می دانیم هنگامی که عوارض شناخته شده بیماری ظاهر می‌شود، زمانی است که تغییرات شیمیایی باعث مرگ عصب های حرکتی آسیب پذیر شده است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: