Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
سی‌ام خرداد - بیستم ژوئن

«تقویم تاریخ سی‌ام خرداد»

2011 June 20

رادیوکوچه

1789 میلادی – روز آغاز انقلاب کبیر فرانسه است. از این تاریخ، انقلاب فرانسه وارد اولین مرحله خود شد و مجلس موسسان شروع به نوشتن قانون اساسی کرد. در این میان ظلم و ستم «لویی شانزدهم» باعث خشم مردم شد که در نهایت سر به شورش برداشتند. آنان به مخازن اسلحه دولت حمله‏ور شده و مقداری توپ و تفنگ به دست آوردند و به طرف زندانی که محل زندانیان سیاسی بود رفته و آن‌جا را فتح کردند. این فتح که آغاز اصلی انقلاب کبیر فرانسه محسوب می‏شود، ضربه مستقیمی بود که توسط ملت بر حکومت وارد آمد. این حوادث، تاثیرات متعددی در فرانسه و حتا دیگر کشورهای مجاور ایجاد کرد به‌طوری که این انقلاب به‌عنوان مبدا تاریخ معاصر این کشور به‌شمار می‏آید.

1875 میلادی – جزیره معروف «اوکیناوا» Okinawa)) که یکی از مهم‌ترین جزایر خاور دور محسوب می‌شود‌، توسط نیروهای امپراتوری «ژاپن» اشغال شد و از آن پس جز مدت کوتاهی در جنگ دوم جهانی‌، اوکیناوا همیشه متعلق به ژاپن بوده است‌. جزیره اوکیناوا که 1251 کیلومتر مربع مساحت دارد‌، در جنوب ژاپن قرار داشته و از لحاظ پای‌گاه‌های نظامی مهم است‌.

1900 میلادی – روز آغاز قیام مردم چین معروف به «بوکسورها» ( (boxersعلیه استعمار انگلستان است. در سال 1894، چین، شبه جزیره «کره» را در برابر جنگ با «ژاپن» از دست داده بود و کشورهای قدرت‏مند آن روز اروپا هم‏چون «انگلیس»، «آلمان» و «روسیه» قسمت‏هایی از سرزمین چین را اشغال کرده بودند. در چنین دورانی بود که تعدادی از نظامیان چینی یک جنبش ناسیونالیستی ضدغربی به نام بوکسورها یا «جامعه مشت‏های موزون و هماهنگ» علیه خارجیان پدید آوردند. بوکسورها، سفارت‌خانه‏های دولت‏های غربی در «پکن» را تصرف کردند و به مبارزه با مبلغان اروپایی در چین پرداختند. این حوادث که می‏توانست به قطع کامل نفوذ بیگانگان از خاک چین منتهی شود، به مذاق هیچ‌یک از کشورهای استعماری آن‌روز سازگار نبود. بنابراین آنان ارتشی از شش کشور «ژاپن»، «انگلیس»، «روسیه»، «فرانسه»، «آلمان» و به بهانه حفظ جان اتباع خویش تشکیل داده و به سرکوب قیام پرداختند. پس از سرکوب جنبش بوکسورها دولت وقت چین مجبور به پرداخت غرامت سنگینی به استعمارگران شد. این روی‌داد و وقایع بعدی باعث استقرار نظام جمهوری در سال 1912 شد.

1285 خورشیدی – زادروز «امین‌اله آندره حسین» آهنگ‌ساز ایرانی‌تبار است. خانواده وی به‌علت شرایط نابسامان سیاسی و اجتماعی آن زمان در ایران، به شهر «عشق‌آباد» که یکی از شهرهای ترکستان بود، کوچ کردند. در سال ۱۹۱۷ پدرش او را برای ادامه تحصیل به آلمان فرستاد. او توانست نخستین ایرانی یا ایرانی‌تبار شود که به کنسرواتوار پاریس قدم می‌نهاد. موسیقی حسین آکنده است از نغمه‌های ایرانی و عشق به ایران‌زمین در آن موج می‌زند. او تار را در حد استادی می‌نواخت. دو سمفونی نفیس حسین، «آریا» و «پرسپولیس»، هستند. تصنیفات امین‌اله حسین برای دیگر سازها غیر از تار منحصر است به آثاری برای پیانو که ساز اصلی او محسوب می‌شد. از دیگر آثار او می‌توان به قطعه «تو را دوست دارم وطنم» و قطعه «عبادت زردشت» اشاره کرد.

1837 میلادی – روز آغاز سلطنت «ملکه ویکتوریا» بر انگلستان است. وی در 18 سالگی به پادشاهی انگلستان رسید. با ادامه دوران سلطنت ویکتوریا، امپراتوری بریتانیا به سوی شرق پیش رفت و به اوج عظمت خود نزدیک شد. فتح کامل «هندوستانم نیز در روزگار او صورت گرفت و پیروزی‏های فراوانی نصیب انگلیسی‏ها شد. در سال 1900 ملکه ویکتوریا به بیماری دچار شد و سرانجام در 22 ژانویه 1901 پس از 63 سال سلطنت در 82 سالگی درگذشت.

———————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1372 خورشیدی – در چنین روزی در سال 1372 خورشیدی که در آن سال برابر با عاشورای سال 1415 قمری می‌شد، درحالی‌که مردم عزادار، در برگزاری مراسم بزرگ‌داشت «حسین‌ابن علی» امام سوم شیعیان بودند، بمبی داخل حرم «علی‌ابن موسا‌الرضا» امام هشتم شیعیان در مشهد توسط عده‌ای منفجر شد. در پی این انفجار، ده‏ها تن از افراد حاضر در این مراسم کشته یا مجروح شدند و خسارت زیادی به‌آن مکان وارد شد.

1967 میلادی – زادروز «نیکول ماری کیدمن» بازی‌گرآمریکایی،استرالیایی‌ است. او موفق به دریافت اسکار به‌ترین بازی‌گر نقش اول زن برای فیلم «ساعت‌ها» شد. از دیگر آثار وی می‌توان به «زندگی من»، «تصویر یک بانو» و … اشاره کرد.

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,