Saturday, 18 July 2015
08 December 2021

«خبرهای بیستم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 20

سومین گزارش آزار و اذیت جنسی در هفته‌های اخیر،

«رسیدگی به پرونده تعرض به دو زن در استان گلستان»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

مسوولان دادگستری استان گلستان از رسیدگی به دو پرونده آزار و اذیت دو دختر که یکی از آن‌ها به قتل رسیده، خبر داده‌اند.

به گزارش مهر، مسوولان قضایی گلستان در نشست مطبوعاتی به مناسبت هفته قوه قضاییه اعلام کردند که در یکی از این پرونده‌ها پزشک جوانی که در یکی از روستای استان گلستان کار می‌کرد، به بهانه دریافت خدمات درمانی، از سوی چهار مرد مورد تعرض قرار گرفته است.

در پرونده دیگری نیز دختری جوان در یکی از شهرهای استان گلستان ربوده شده و پس از آزار و اذیت در جنگل‌های منطقه به قتل رسیده است.

عباس پوریانی، دادستان مرکز گلستان با اشاره به رسیدگی به این پرونده‌ها اعلام کرد: «پرونده نخست در شعبه سوم کیفری این استان در حال رسیدگی است و پس از قطعیت اتهام و تکمیل مستندات احکام اعدام اجرا می‌شود.»

آقای پوریانی در خصوص پرونده تجاوز و قتل دختر جوان نیز اعلام کرد متهمان پرونده شناسایی و دستگیری شده‌اند.

این در حالی است که در هفته‌های اخیر دو مورد از آزار و اذیت جنسی در ایران به طور گسترده در رسانه‌های خبری داخلی و خارجی بازتاب داشته است از سویی دیگر فرمانده پلیس اصفهان در روزهای اخیر در واکنش به این خبرها عنوان کرد که این گزارش‌ها از میام ده‌ها گزارش آزار و اذیت جنسی در ایران رسانه‌‌ای شده و تنها موارد هفته‌ها و ماه‌های اخیر نبوده است.

…………………………………………………..

به دلیل اختلال در سیستم‌های تسلیحاتی،

«ناتو حمله اشتباهی در طرابلس را تایید کرد»

خبر / رادیو کوچه

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد ‌که «اختلال در سیستم‌های تسلیحاتی» موجب کشته شدن غیرنظامیان در جریان حمله صبح روز یک‌شنبه به طرابلس، پایتخت لیبی، شده است.

دولت لیبی با ارایه گزارشی عنوان کرد ناتو با بمباران یک منطقه غیرنظامی نه نفر از جمله دو کودک را کشته است.

ناتو قطع‌نامه سازمان ملل متحد برای دفاع از غیرنظامیان لیبیایی در مقابل نیروهای حامی سرهنگ معمر قذافی، رهبر این کشور، را اجرا می‌کند.

ژنرال چارلز بوکارد، فرمانده عملیات سازمان پیمان آتلانتیک شمالی طی بیانیه‌ای تاکید کرد هدف این حمله یک سایت موشکی بوده، اما راکت شلیک شده به سمت دیگری رفته است.

وی از کشته شدن غیرنظامیان بی‌گناه ابراز تاسف کرد.

ناتو افزوده هم‌چنان در حال تحقیق درباره جزییات این حادثه است.

ژنرال بوکارد گفت تاکنون بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ سورتی پرواز بر فراز لیبی انجام شده و «در برنامه‌ریزی و اجرای هر یک از این ماموریت‌ها توجه فراوانی برای پیش‌گیری از تلفات غیرنظامیان می‌شود.»

مقام‌های لیبی می‌گویند حمله روز یک‌شنبه دقایقی پس از نیمه‌شب در یکی از مناطق فقیر طرابلس رخ داد.

…………………………………………………..

روز یک‌شنبه روی داد،

«مخالفان بشار اسد، شورای ملی تشکیل دادند»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه فعالان مخالف دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه اعلام کردند که به منظور سرنگون کردن حکومت بشار اسد، یک شورای ملی تشکیل داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هدف از تشکیل این شورای ملی، رهبری انقلاب مردم سوریه و هماهنگ کردن تمامی جوامع و نمایندگان نیروهای سیاسی ملی در داخل و خارج از آن کشور اعلام شده است.

این گروه از فعالان مخالف حکومت، تشکیل این شورای ملی را در نقطه مرزی ترکیه با سوریه اعلام کرده‌اند.

…………………………………………………..

وزیر دفاع آمریکا:

«ایران سلاح‌های قدرت‌مند به گروه‌های شیعه عراقی داده است»

خبر / رادیو کوچه

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران را مسوول تلفات اخیر نیروهای آمریکایی در عراق دانسته است.

به گزارش سی‌ان‌ان، آقای گیتس اظهار داشت گروه‌های تندروی شیعه عراقی، و نه القاعده، مسوول کشته شدن سربازان آمریکایی در عراق طی هفته‌های اخیر بوده‌اند.

وزیر دفاع آمریکا افزود که ایران سلاح‌های به‌نسبت پیش‌رفته و قدرت‌مندی را در اختیار این گروه‌های تندرو قرار می‌دهد که طی هفته‌های اخیر منجر به کشته‌شدن سربازان آمریکایی در عراق شده است.

مقامات آمریکایی و بعضی از مقامات عراقی پیش از این چندین بار ایران را به حمایت تسلیحاتی از گروه‌های تندروی عراقی از جمله سپاه مهدی تحت رهبری مقتدی صدر، روحانی شیعه متهم کرده‌اند.

این در حالی است که ایران همواره این اتهامات را بی‌اساس دانسته و آن‌ها را رد کرده است.

رابرت گیتس در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی اخیر خود افزوده که اکنون نوری المالکی، نخست وزیر عراق، با جدیت بیش‌تری خطر گروه‌های تندروی شیعه در کشورش را بررسی خواهد کرد.

آقای گیتس می‌گوید آمریکا و عراق برای محدود کردن تهدید این گروه‌ها اقدامات مشترکی را به اجرا گذاشته‌اند.

…………………………………………………..

مشاورعالی رییس جمهوری ترکیه:

«دمشق یک هفته تا پایان دادن به خشونت وقت دارد»

خبر / رادیو کوچه

ارشاد هرمزلو مشاورعالی رییس جمهوری ترکیه در گفت‌وگویی با یک شبکه تلویزیونی اعلام کرد دمشق یک هفته وقت دارد تا خون‌ریزی در کشور را متوقف کند و پس از آن آنکارا هیچ پوششی در اختیار رهبران این کشور قرار نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه هم‌زمان بشار اسد رییس جمهوری این کشور روز دوشنبه در مورد اوضاع جاری در سوریه سخن‌رانی می‌کند.

این سومین سخن‌رانی بشار اسد پس از آغاز اعتراض‌های گسترده در شهرهای مختلف سوریه است.

بر اساس تحلیل‌ها تصمیم‌گیری‌های بزرگ در مورد چگونگی مقابله با اعتراض‌ها توسط گروه کوچکی از مقامات این کشور به کارگرفته می‌شود و تاکنون در همه این تصمیم‌گیری‌ها بر ضرورت به‌کارگیری قدرت برای توقف اعتراض‌ها تاکید شده است.

…………………………………………………..

پس از یک هفته بازداشت،

«آزادی فرید صلواتی روزنامه‌نگار اصفهانی»

خبر / رادیو کوچه

فرید صلواتی روزنامه‌نگار اصفهانی و افشا کننده حادثه آزار و اذیت جنسی در خمینی‌شهر اصفهان از زندان آزاد شده است.

به گزارش ندای سبز آزادی، فرید صلواتی از فعالین و روزنامه‌نگاران اصفهان پس از یک هفته بازداشت از زندان آزاد شد. وی که از نوادگان علامه جعفری است در ۲۲ خرداد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و تا کنون نیز تحت بازجویی بوده است.

پس از وقوع حادثه خمینی‌شهر اصفهان فرید صلواتی باعث شد این خبر در رسانه‌ها منعکس و منتشر شود. او پس از انتشار این خبر در ۲۲ ‌خرداد ماه توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

…………………………………………………..

پس از جشن‌واره برلین،

«فیلم جدایی نادر از سیمین برنده جایزه بهترین فیلم سیدنی»

خبر / رادیو کوچه

فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی، جایزه بهترین فیلم را در جشن‌واره سینمایی سیدنی از آن خود ساخت.

جدایی نادر از سیمین‌، پیش از این، از جمله جایزه خرس طلای بهترین فیلم در جشن‌واره بین‌المللی فیلم برلین در سال ۲۰۱۱ و جوایز خرس نقره‌ای بهترین گروه بازی‌گران‌ زن و بهترین گروه بازی‌گران  مرد را  نیز در این جشن‌واره به‌دست آورده بود.

لازم به اشاره است این فیلم در فرانسه با استقبال مخاطبان روبه‌رو شده و تعداد سالن‌های نمایش این فیلم به بیش از 150 سالن در فرانسه رسیده است.

«جدایی نادر از سیمین» توانست با 2 میلیون و 300 هزار دلار فروش جای‌گاه هفتم از گیشه سینماهای جهان را به خود اختصاص دهد.

…………………………………………………..

معاون قوه قضاییه جمهوری اسلامی:

«بررسی ورود گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل به ایران»

خبر / رادیو کوچه

معاون اول قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه، در مصاحبه‌ای و در واکنش به انتخاب گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای ایران گفته است که ورود گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر به این کشور «بررسی» خواهد شد.

به گزارش ایرنا، ابراهیم رییسی، معاون اول قوه قضاییه با ابراز این نظر که گزارش‌گر ویژه از سوی کشورهای غربی تعیین شده، افزوده است که جمهوری اسلامی «ورود این گزارش‌گر را بررسی می‌کند.»

روز ۱۸ ژوئن، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در پی ایراز نگرانی شورا از نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی، احمد شهید، وزیر خارجه پیشین مالدیو را به عنوان گزارش‌گر ویژه حقوق بشر ایران معرفی کرد.

آقای رییسی در عین حال هر‌گونه نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی را رد کرد و گفت: «اگر با نگاه منصفانه به تمامی ابعاد عمل‌کرد جمهوری اسلامی نگاه کنند، خواهند دید که امروز ایران مدعی حقوق بشر است و توجه خاصی به حقوق بشری دارد.»

این مقام جمهوری اسلامی علت انتقاد از شرایط حقوق بشر در ایران را گزارش‌های نادرست رادیو و تلویزیون‌های خارج از کشور دانست و اظهار داشت که «هیچ‌یک از این گزارشات مورد قبول ما نیست و معتقدیم که این کارها از روی غرض‌ورزی است.»

اظهارات آقای رییسی یک روز پس از آن انتشار می‌یابد که، به نقل از کریم عابدی، معاون کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی، گزارش شد که این کمیته تصمیم گرفته است که به احمد شهید اجازه ورود به ایران داده نشود.

…………………………………………………..

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران:

«ایران و کوبا دارای بیش‌ترین روزنامه‌نگار تبعیدی»

خبر / رادیو کوچه

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران در تازه‌ترین گزارش خود درباره روزنامه‌نگاران تبعیدی در سراسر دنیا، روز دوشنبه اعلام کرده است که ایران و کوبا در یک سال گذشته بیش‌ترین تعداد روزنامه‌نگاران تبعیدی را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی آلمان، کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران که مقر آن در آمریکاست در این گزارش گفته است: «در دوره زمانی ۱۱ خرداد ۱۳۸۹ تا ۱۰ خرداد ۱۳۹۰، ایران و کوبا هریک با ثبت ۱۸ مورد روزنامه‌نگار خارج شده از کشور، در صدر فهرست کشورهایی قرار دارند که با دشوار کردن شرایط، روزنامه‌نگاران را مجبور به تبعید کرده‌اند.»

این در حالی است که بر اساس آمار ارایه شده از سوی سازمان گزارش‌گران بدون مرز، ایران در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۰۹ نیز بزرگ‌ترین خاست‌گاه روزنامه‌نگاران تبعیدی در جهان بوده است.

به نوشته سازمان گزارش‌گران بدون مرز، در سال ۲۰۱۰، ۳۰ روزنامه‌نگار ایرانی مجبور به تبعید و یا فرار از کشور شده‌اند که این رقم در سال ۲۰۰۹ «بیش از ۵۰» نفر بوده است.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران در آخرین گزارش خود خاطرنشان کرده است که در یک‌سال گذشته در مجموع ۶۷ روزنامه‌نگار کشور خود را ترک کرده‌اند که ۲۲ تن از آنان از خاورمیانه و شمال آفریقا، ۱۹ تن از قاره آمریکا، ۱۹ تن از آفریقا، شش تن از آسیا و یک نفر از آسیای میانه بوده است.

این گزارش با اشاره به این‌که این رقم بر اساس موارد گزارش شده و ثبت شده به دست آمده، تاکید کرده است که رقم حقیقی روزنامه‌نگاران در تبعید می‌تواند بالاتر از این باشد.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران می‌گوید: «برخی از این روزنامه‌نگاران پس از آزادی از زندان وطن خود را ترک کرده‌اند و برخی دیگر برای فرار از بازداشت و یا به دنبال تهدیدهای متفاوت مجبور شده‌اند کشور خود را ترک کنند.»

بر اساس این گزارش، در یک دهه گذشته دست‌کم ۶۴۹ روزنامه‌نگار ترک وطن کرده‌اند که بیش‌ترین آن‌ها شهروند ایران، عراق، اتیوپی، سومالی و زیمبابوه بوده‌اند.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران سال گذشته نیز با ارایه آماری از روزنامه‌نگاران زندانی در دنیا اعلام کرده بود که ایران در کنار چین، هم‌چنان بزرگ‌ترین زندان برای روزنامه‌نگاران به شمار می‌رود.

…………………………………………………..

محاکمه غیابی برای 93 اتهام،

«برگزاری دادگاه بن‌علی رییس جمهوری سابق تونس»

خبر / رادیو کوچه

پس از گذشت 6 ماه از خروج زین‌العابدین بن‌علی، رییس جمهوری پیشین تونس و سفر به عربستان سعودی محاکمه غیابی وی و همسرش برای بررسی 93 اتهام صبح روز دوشنبه آغاز شد.

به گزارش الجزیره، دادگاه تونس صبح امروز جلسه رسیدگی به اتهامات بن‌علی و لیلی الطرابلسی همسر وی را آغاز کرد.

بن‌علی با 93 اتهام از جمله قتل، شکنجه، پول‌شویی، قاچاق مواد‌مخدر، حمل غیرقانونی سلاح، کسب درآمدهای نامشروع، سو‌استفاده ملی و کشف میلیون‌ها دلار پول نقد و جواهرات در کاخ ریاست جمهوری تونس مواجه است.

علاوه بر اتهامات فوق، بن‌علی هم‌چنین به دخالت در کشتار 300 نفر از معترضان در جریان قیام مردمی تونس متهم است.

مقامات جدید تونس بن‌علی و همسرش را به طور غیابی محاکمه می‌کنند. بنا بر اعلام برخی منابع قضایی تونس، بن‌علی در صورت اثبات برخی اتهاماتش به 5 تا 20 سال زندان محکوم خواهد شد.

زین‌العابدین بن‌علی در حال حاضر در ویلایی در شهر جده با همسر خود زندگی می‌کند. علی‌رغم این‌که مقامات تونس بارها از عربستان سعودی خواسته‌اند وی را تحویل دهد مسوولان سعودی درخواست‌های تونس برای استرداد رییس جمهوری پیشین این کشور را رد کرده‌اند.

…………………………………………………..

به دلیل ارتباط با طب مکمل ایرانی فرادرمانی،

«بازداشت حجت‌نجفی نوه آیت‌اله حجت کوه‌کمری»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر سید‌مرتضی حجت‌نجفی، فرزند آیت‌اله حجت کوه‌کمری از مراجع تقلید شیعه، به دلیل ارتباط با فعالان طب مکمل ایرانی فرادرمانی و مربیان عرفان حلقه در ایران، توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است.

براساس گزارش رسیده به رادیو کوچه، سید‌مرتضی حجت‌نجفی که مجتهد بوده و تولیت مدرسه علمیه حجتیه قم را نیز بر عهده دارد، به بررسی تطابق آموزه‌های عرفان حلقه با متون اسلامی- شیعی مشغول بود و روز 24 خرداد ماه توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

لازم به ذکر است روز 22 خرداد نیز 3 تن از پزشکان عضو گروه تحقیقات فرادرمانی به هم‌راه یک مستندساز عضو این گروه بازداشت شدند.

هم‌چنین در سال جاری بنیان‌گذار این روش طب مکمل، محمد‌علی طاهری در 14 اردی‌بهشت بازداشت شد. محمد‌علی طاهری از آن تاریخ تا‌کنون در بازداشت به سر می‌برد و گزارش‌ها حاکی از اعتصاب غذا و رفتار نامناسب ماموران با وی است. در این مدت هیچ‌گونه ملاقاتی با وی توسط خانواده یا وکیل صورت نگرفته و وضع سلامت وی در هاله‌ای از ابهام است.

…………………………………………………..

رییس جمهوری سوریه:

«توطئه سوریه، میکروبی است که باید نابود شود»

خبر / رادیو کوچه

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه روز دوشنبه و در سومین سخن‌رانی عمومی از زمان آغاز ناآرامی‌ها در این کشور در دانش‌گاه دمشق اظهار داشت کشورش در برهه‌ای سرنوشت‌ساز به سر می‌برد و توطئه‌ای در سوریه شکل گرفته است.

آقای اسد در اولین سخن‌رانی خود طی دو ماه گذشته افزود این توطئه‌، «میکروبی است که باید آن را نابود کرد.»

او گفت آن‌چه در کشور اتفاق افتاده، ربطی به اصلاحات ندارد و توسعه بدون ثبات به دست نمی‌آید، همان‌گونه که اصلاحات با خراب‌کاری میسر نیست.

او گفت مردم کشورش متحمل رنج فراوان شده‌اند. او به خانواده قربانیان کشته شده در این نا آرامی‌ها تسلیت گفت.

آقای اسد گفت باید میان مطالبات مشروع مردم و خراب‌کاران فرق قائل شد.

او افزود طرح مطالبات مشروع از دولت نباید عامل هرج و مرج شود.

آقای اسد، «روشن‌فکران با افکار کفر‌آمیز» و افراطی‌ها را متهم کرد که درصدد نفوذ به سوریه هستند اما گفت این افراد در اقلیت هستند.

رییس جمهوری سوریه گفت این افراد به وجهه سوریه در خارج از این کشور آسیب رسانده و خواهان دخالت نظامی خارجی در کشور شده‌اند.

او افزود استفاده از زور تنها گزینه موجود برای مقابله با آن‌ها بود، چون این افراد از تظاهرات مسالمت‌آمیز به عنوان پوششی برای اقدامات خود استفاده می‌کردند.

بشار اسد تاکید کرد سوریه در پی روزهای دشوار اینک با نقطه عطفی مواجه است و افزود سوریه قوی‌تر خواهد شد.

رئیس جمهوری سوریه گفت تظاهرات اخیر باعث شده تا نسلی به وجود بیاید که به حکومت قانون و نهادهای دولتی احترام نمی‌گذارد.

او گفت نفوذی‌های مسلح در جسر‌الشغور دست به کشتار زده‌اند و گفت این افراد از نفرت و بداندیشی آکنده هستند.

رییس جمهوری سوریه افزود ۶۴ هزار نفر تحت تعقیب هستند و برخی از آن‌ها خود را تسلیم مقامات کرده‌اند.

آقای اسد گفت گفت‌و‌گوی ملی، آینده سوریه را شکل می‌دهد و از تشکیل نهادی برای این امر خبر داده و گفته کمیته ویژه‌ای هم برای بررسی قانون اساسی تشکیل خواهد شد.

او هم‌چنین او از مردمی که طی روزهای گذشته به ترکیه فرار کرده‌اند، خواست به کشور بازگردند.

آقای اسد در مورد مبارزه با فساد که معترضان سوری در تظاهرات خود به آن اشاره کرده‌اند، گفت مردم باید در همه سطوح در مبارزه با فساد مشارکت داشته باشند.

آقای اسد پیش از این هم ناآرامی‌های کشورش را به توطئه کشورهای خارجی نسبت داده و گفته بود کسانی را که در پشت «توطئه» اخیر علیه کشورش هستند، شکست خواهد داد.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,