Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
سی‌و‌یکم خرداد- بیست‌و‌یکم ژوئن

«تقویم تاریخ سی‌و‌یکم خرداد»

2011 June 21

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1303 خورشیدی- «عزت‌اله انتظامی» بازی‌گر پر‌سابقه‌ی تاتر و سینمای ایران زاده شد.

«داریوش مهرجویی» کارگردان فیلم «گاو» (۱۳۴۸) استعداد انتظامی را کشف کرد. بازی‌های او در دیگر آثار مهرجویی هم‌چون «آقای هالو»، «دایره مینا»، «پستچی»، «اجاره نشین‌ها»، «هامون» و «بانو باعث» بروز توانایی‌های بسیار او شد. انتظامی علاوه بر نقش‌آفرینی در آثار مهرجویی، در فیلم‌های کارگردانان دیگری چون «علی حاتمی» و «محسن مخملباف» نیز بازی کرده است.

او در فیلم مستند «عشق پرداز» (به کارگردانی محمد هادی (حمید) کاویانی) در کنار «محمود فرشچیان» حضور داشته است.

«مسعود کیمیایی» از حضور انتظامی در فیلم «حکم» به عنوان افتخاری بزرگ یاد کرد. او هم‌چنین پدر «مجید انتظامی» آهنگ‌ساز و نوازنده معروف است.

217 قبل از میلاد- «هانیبال» سردار کارتاژ ارتش رم را در ساحل دریاچه «تراسیمن» (Trasimene)، در ایتالیای مرکزی امروزی شکست داد. در تاریخ نظامی جهان‌، حمله هانیبال به قلب قلمرو رم جزو شاهکارهای نظامی محسوب می شود.

رم و کارتاژ دو شهر بزرگ دو سوی مدیترانه باستان بیش از یک قرن با یک‌دیگر می‌جنگیدند. جنگ‌های رم و کارتاژ از سال 264 قبل میلاد آغاز و سرانجام در سال 146 قبل از میلاد با اضمحلال کارتاژ خاتمه یافت. سلسله جنگ‌های رم و کارتاژ به جنگ‌های «پونیک» موسوم شده است. شهر کارتاژ توسط فنیقی‌ها در نزدیکی شهر تونس امروزی بنیان نهاده شده بود. شهر رم نیز با گسترش قلمرو خود به یک قدرت جهانی رسیده بود. کارتاژ یک قدرت دریایی آن زمان بود و رم بیش‌تر در جنگ‌های زمینی قدرت‌مند بود.

هانیبال چهره شاخص جنگ دوم پونیک و فرمانده نظامی کارتاژ بود. که حرکت بزرگ ارتشش از اسپانیا به رم، پس از رد شدن از کوه‌های آلپ، بعد از گذشت بیش از دو هزار سال هنوز از بزرگ‌ترین دست‌آوردهای نظامی تاریخ شمرده می‌شود.

1898 میلادی- جزیره «گوام» (Guam) در خاور دور که 321 سال در دست اسپانیا بود به تصرف آمریکا درآمد. درجریان جنگ آمریکا و اسپانیا بر سر کوبا، چند واحد تفنگ‌دار آمریکایی با سه کشتی حمل و نقل نظامی که نام یکی از آن‌ها «شهر پکن» بود به سوی جزیره گوام به حرکت درآمدند. رزم‌ناو سنگین چارلستون آن کشتی‌ها را بدرقه می‌کرد. این کشتی‌ها که در کالیفرنیا مستقر بودند دهم ماه می آن سال دستور حرکت به سوی گوام را دریافت کرده بودند. چارلستون پس از رسیدن به گوام تنها پادگان اسپانیایی این جزیره را گلوله‌باران کرد. «خوان مارینا» فرمانده پادگان چون انتظار دریافت کمک از اسپانیا را نداشت تسلیم شد و نظامیان اسپانیایی را به اسارت درآوردند.

در جریان جنگ آمریکا و اسپانیا، پورتوریکو، گوام و فیلیپین به تصرف آمریکا درآمدند.

1945 میلادی- نبرد «اوکیناوا» (Okinawa) پایان یافت و این جزیره جنوبی ژاپن به تصرف آمریکا درآمد. ورود به اوکیناوا یکم آپریل با پیاده شدن 170 هزار تن از افراد ارتش دهم آمریکا به فرماندهی ژنرال «بوچنر» آغاز شده بود. از این جزیره نزدیک به صدهزار نظامی ژاپنی به فرماندهی سرلشکر «میتسورو» دفاع می‌کردند.

در طول نبرد که 82 روز طول کشید خلبانان ژاپنی 36 ناو آمریکایی را غرق کردند. در جریان نبرد زمینی حدود 95 هزار ژاپنی کشته شدند.

نبرد ساعتی پس از خودکشی سرلشکر ژاپنی میتسورو به پایان رسید در پی خودکشی سرلشکر میتسورو، ده‌ها افسر و درجه‌دار ژاپنی نیز با غرق کردن خود در دریا و یا فروافکندن از کوه خودکشی کردند.

دولت آمریکا که دو ماه پس از نبرد اوکیناوا و به‌کاربردن دو بمب اتمی ژاپن را اشغال نظامی کرد، به‌رغم امضای یک قرارداد دفاع مشترک با دولت توکیو در دهه 1950، جزیره اوکیناوا را تا سال 1972 در کنترل داشت و در این سال با این شرط که پای‌گاه نظامی (تفنگ‌داران دریایی) خود را در این جزیره حفظ کند اداره آن را به دولت ژاپن واگذار کرد.

1982 میلادی- جشن موسیقی در جهان برپا می‌شود. ایده اولیه این جشن توسط «کوئل کوهن» موسیقی‌دان آمریکایی در سال 1976 شکل گرفت و سپس رادیو ملی فرانسه آن را به کار گرفت. در نهایت هم توسط «ژاک لانگ» وزیر فرهنگ وقت فرانسه در سال ۱۹۸۲ پایه‌گذاری شد که هر ساله در چنین روزی برگزار می‌شود.

1388 خورشیدی- «نوراله تالقانی» (Noorullah Taloqani) از تاریخ‌نگاران، نویسندگان، روزنامه‌نگاران و یکی از برجسته‌ترین چهره‌های سیاسی معاصر افغانستان درگذشت. وی هم‌چنین رییس کمیته طبع و نشر بیهقی بود. او در تالقان ولایت تخار در شمال افغانستان زاده شد. با بسیاری از کتاب‌های علمی، تاریخی، سیاسی، اجتماعی و ادبی خدمات بزرگی برای مردم افغانستان به‌خصوص اهل فرهنگ را انجام داده است.

از مهم‌ترین کتاب‌های او «کتاب افغانستان ماقبل آریایی‌ها» و «فرهنگ اصطلاحات نوین» است. در سال 2010 کتاب «تخاری‌ها» نیز در کابل نشر شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1360 خورشیدی- «مصطفی چمران» سیاست‌مدار و از برجسته‌ترین چهره‌های پس از انقلاب اسلامی ایران درگذشت. وی در جریان جنگ ایران و عراق در منطقه «دهلاویه» خوزستان کشته شد.

1905 میلادی- «ژان‌پل سارتر» نویسنده معروف فرانسوی در شهر «پاریس» به‌دنیا آمد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی انگلیسی

Iranian history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,