Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
یکم تیر - بیست‌و‌دوم ژوئن

«تقویم تاریخ یکم تیر»

2011 June 22

رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1329 خورشیدی – زادروز «مصطفی رحماندوست» شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودکان و نوجوانان و معروف به شاعر «صد دانه یاقوت» است. او پس از اخذ مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی از دانش‌گاه تهران، به‌عنوان کارشناس کتاب‌های خطی در کتاب‌خانه «مجلس» مشغول به کار شد. مصطفی رحماندوست علاوه بر این، مدرس داستان‌نویسی و ادبیات کودکان و نوجوانان در دانش‌گاه‌ها نیز بوده است. وی پس از بازنشستگی از سمت‌های دولتی، مدیر گروه «شکوفه»، انتشارات «امیرکبیر» و یکی از اعضای اصلی داوران بین‌المللی جشن‌واره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان «اصفهان» و جشن‌واره بین‌المللی «تاتر کودکان و نوجوانان» است. از آثار وی می‌توان به مجموعه شعرهای «قصه پنج انگشت» و «بازی با انگشت‌ها» که ریشه در ادبیات فولکلور ایران دارد، اشاره کرد.

1750 میلادی – «اتودو گریک» (Atodo Gryk) صنعت‌گر بزرگ آلمانی موفق به اختراع یکی از اختراعات بزرگ قرن هجدهم میلادی شد. این اختراع که تحول بی‌سابقه‌ای در علم و صنعت آن روزگار جهان ایجاد کرد، «ماشین تخلیه هوا» است‌. از ماشین تخلیه هوا در صنایع سنگین و امور الکتریسیته استفاده فراوان می‌شود.

1311 خورشیدی – زادروز «ثریا اسفندیاری بختیاری» دومین همسر «محمدرضا شاه» پهلوی و ملکه پیشین ایران است. وی کودکی را در «برلین» گذراند و در پاییز ۱۳۱۶ به اتفاق خانواده‌اش به ایران بازگشـت. عقد و ازدواج  ثریا و محمد‌رضا شاه در ۲۳ بهمن برگزار شد. ولی به علت بچه‌دار‌نشدن ثریا، شاه از وی خواست تا با تشریفات رسمی تهران را ترک کند و او بعد از آن دیگر هیچ‌وقت به ایران باز نگشت. در روز ۲۴ اسفند ۱۳۳۶ از وی جدا و طلاق او از طریق مجلس شورای ملی اعلام شد. وی بعدها با کارگردانی ایتالیایی به‌نام «فرانکو» آشنا و به پیشنهاد او در فیلمی به‌نام «سه چهره یک زن» ایفای نقش کرد و سرانجام آن‌دو با هم ازدواج کردند. ثریا اسفندیاری در ۴ آبان ۱۳۸۰ در سن ۶۹ سالگی بر اثر سکته مغزی در پاریس درگذشت.

1796 میلادی – در چنین روزی جنگ فرانسه و اتریش در جریان جنگ‌های فرانسه با دشمنان خارجی خویش اتفاق افتاد. به این جنگ‌، جنگ «سرنوشت» هم می‌گویند و جنگ دیگر را که در دشت «پو» و دره «آلپ» صورت گرفت باید به آن افزود. هدف فرانسه در آن جنگ‌ها‌‌، از پا درآوردن اتریش بود‌. در اولین جنگ که از این روز شروع شد، سرداران فرانسوی شکست خوردند.

1633 میلادی – روز محاکمه «گالیلو گالیله» (Galileo Galilei) دانش‌مند، منجم، فیزیک‏دان و ستاره‏شناس ایتالیایی در دادگاه «تفتیش عقاید» است. وی ضمن تحصیل در دانش‌گاه، قانون «پاندول» را کشف و پس از فراگیری علوم متعدد به نجوم روی آورد. در سال 1632، در رد عقاید «بطلمیوس» درباره «منظومه شمسی» کتابی تحت‌عنوان «محاوره درباره دو منظومه بزرگ جهان» نوشت و برخلاف جریان غالب فکری مبنی بر ساکن و مرکز بودن زمین، اعلام کرد که زمین به دور خورشید می‏گردد. انتشار عقاید گالیله مخالفت مقامات کلیسا را برانگیخت و اعتراضات شدید را علیه گالیله به وجود آورد. گالیله نمی‏توانست مخالفین خود را به وسیله تجربه و مشاهده محکوم کند، زیرا آنان هیچ‏گونه استدلال غیرمذهبی را نمی‏پذیرفتند. کلیسا اجازه نمی‏داد که یک فرد غیر روحانی، کتاب مقدس را مطابق میل خود تغییر دهد. سرانجام، سال بعد، پاپ، گالیله را به رم احضار کرد و نظرات‌اش را کفرآمیز خواند. گالیله برای حفظ جان خود، به انکار عقیده‏اش پرداخت و سرانجام در 22 ژوئن 1633 در کلیسای «سنت ماری» محاکمه شد. در نتیجه، وی به ظاهر عقاید خود را انکار کرد و از آن پس به علومی غیر از نجوم پرداخت.

—————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

654 میلادی – در چنین روزی شهر «کرمان» به‌ تصرف عرب درآمد. هنگام تصرف کرمان، هنوز «یزدگردسوم» شاه ساسانی، زنده و در شهر «مرو» بود.

1949 میلادی – زادروز «مری استریپ» Mery Streep))  بازی‌گر آمریکایی است که در زمینه تاتر، تلویزیون و سینما فعالیت می‌کند. وی کار سینما را در سال 1977 با فیلم «جولیا» شروع کرد. مری استریپ تاکنون شانزده بار کاندید جایزه اسکار شده است و دو بار آن‌را دریافت کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,