Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
دوم تیر- بیست‌و‌سوم ژوئن

«تقویم تاریخ دوم تیر»

2011 June 23

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1757 میلادی- در اولین جنگ میان نیروهای انگلیس و هندی که در روزی چون امروز به وقوع پیوست و به جنگ «پلاسی» (Plassey) مشهور شد، انگلیس به پیروزی رسید. انگلیس از اوایل قرن هجدهم از طریق شرکت هند شرقی، وارد هند شد و در جنگ‏های بعدی، علاوه بر شکست دادن ارتش هند، رقیب اروپایی خود، فرانسه را نیز از هند بیرون کرد. از آن زمان تا نزدیک به دویست سال، هند مستعمره انگلیس بود.

1823 میلادی- «کارل راینکه» (Carl Reinecke) آهنگ‌ساز آلمانی دوره رمانتیک زاده شد. کارل نخستین درس‌های موسیقی خود را از پدرش که یک آموزگار موسیقی بود فرا گرفت، آهنگ‌های نخستین خود را در هفت سالگی ساخت و در دوازده سالگی به اجرای پیانو در تالار‌های گوناگون پرداخت. در ۱۸۴۳ با دریافت یک بورس تحصیلی از طرف پادشاه دانمارک امکان این را یافت که در هنرستان موسیقی (کنسرواتوار) نامی شهر لا«یپزیگ» به فراگیری پیانو ادامه دهد.

او در ۱۸۴۶ به سمت نوازنده پیانو دربار دانمارک برگزیده شد ولی یک سال بعد به دلیل تحولات سیاسی منجر به انقلاب ماه می ۱۸۴۸ ناچار به بازگشت به لایپزیگ شد در این دوران با «روبرت شومان» (Schumann Robert) و «فلیکس مندلسون» (Felix Mendelssohn) دوست شد و از پشتیبانی آن‌ها سود برد. در ۱۸۴۹ در شهر «برمن» (Bremen) به عنوان رهبر ارکستر و آهنگ‌ساز مشغول به کار و در ۱۸۶۰ راینکه در شهر لایپزیگ به عنوان رهبر ارکستر و استاد هنرستان موسیقی شهر برگزیده شد. سال ۱۸۸۴ سمت استادی در دانش‌گاه شهر لایپزیگ را پذیرفت.

1956 میلادی- مصریان «جمال عبدالناصر» را به ریاست جمهوری این کشور انتخاب کردند. قیام افسران آزاد مصر که با ماهیت ناسیونالیستی در سال 1952 در این کشور به وقوع پیوست‌، یک سلسله تغییرات را در این کشور باعث شد که از آن جمله می‌توان به اخراج «ملک فاروق» از صحنه سیاست و روی کار آمدن «جمال عبدالناصر» اشاره کرد‌. ناصر پس از آن‌که در چنین روزی قدرت را در مصر به دست گرفت، اجرای اصلاحات ارضی و پی‌گیری بر نامه صنعتی شدن این کشور را در د‌ستور کار خود قرار داد‌. وی در صدد بر آمد که برای سازمان‌دهی سیاسی مردم و بسیج آن‌ها به عنوان حامیان بر نامه‌ها و سیاست‌های خود سازمان سیاسی سرتاسری‌ای ایجاد کند، به این جهت اتحادیه سوسیالیستی عرب به وجود آمد .

در صحنه بین‌المللی‌، ناصر در سال 1955 میلادی سیاست «‌بی‌طرفی مثبت» در مقابل بلوک شرق و غرب را مطرح کرد که این سیاست در آوریل سال 1955 میلادی در کنفرانس باندونگ در اندونزی تایید و موجب تشکیل جنبش غیرمتعهدها شد. در ماجرای ملی شدن کانال «سوئز»‌، ناصر به اوج محبوبیت رسید.

جمال عبدالناصر در سال 1958 میلادی طرح وحدت اعراب را پیش کشید و در همان سال دو کشور مصر و سوریه متحد شده و جمهوری متحده عربی را ایجاد کردند، اما مدتی بعد، سوری‌ها از این اتحادیه خارج شده و جمهوری متحده عربی منحل شد.

جمال عبدالناصر، در 28 سپتامبر سال 1970 میلادی درگذشت.

1287 خورشیدی- سرهنگ «ولادیمیر لیاخوف» (Vladimir Liakhov) فرمانده روس واحد مرکزی قزاق دستور داد که ساختمان مجلس در میدان تاریخی بهارستان را با توپ گلوله باران کنند.

«محمدعلی شاه قاجار» روز پیش از این، ضمن صدور اعلامیه‌ای که برای مقامات دولتی در تهران و شهرهای دیگر ارسال شده بود چگونگی انتخاب نمایندگان مجلس و رفتار این نمایندگان را مغایر اصول دمکراسی خوانده و دستور داده بود که مجلس تا اصلاح این نقص‌ها به مدت سه ماه تعطیل شود. چون بسیاری از نمایندگان حاضر به ترک ساختمان مجلس نشده بودند، در اجرای دستور محمدعلی شاه، یک واحد قزاق به بهارستان فرستاده شد تا مجلس را محاصره و نمایندگان را از آن‌جا بیرون کند که این نیرو با مقاومت هواداران مسلح مجلس رو‌به‌رو شد و عقب‌نشینی کرد. لیاخوف پس از اطلاع از این مقاومت مسلحانه بود که تصمیم گرفت ساختمان مجلس را با توپ گلوله باران کنند.

قزاق‌ها پس از تصرف مجلس به پارک «امین‌الدوله» حمله بردند و نمایندگان را مضروب و دستگیر و به پادگان «حر» منتقل کردند. روز بعد (سوم تیرماه) خبر مربوط به اعدام «میرزا جهانگیرخان شیرازی» ناشر «صور اسرافیل»، و «ملک المتکلمین» و «سلطان العلمای خراسانی» از دست اندرکاران نشریات دیگر به گوش رسید که در میان بازداشت شدگان بودند و در باغ شاه اعدام شدند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1318 خورشیدی- «صمد بهرنگی» معروف به «بهرنگ» داستان‌نویس، محقق، مترجم و شاعر ایرانی زاده شد.

1334 خورشیدی- «پرویز پرستویی» بازی‌گر و هنرپیشه سینما و تلویزیون ایران متولد شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

جام جم

راسخون

Iranian history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,