Saturday, 18 July 2015
08 December 2021

«خبرهای بیست و ششم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 26

در پی وخامت وضعیت جسمانی،

«انتقال امین‌زاده اعتصاب‌کننده اوین به بیمارستان مدرس»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، محسن امین‌زاده از زندانیان سیاسی اعتصاب غذاکننده زندان اوین به دلیل وخامت وضعیت جسمانی‌اش صبح روز شنبه 25 ژوئن، از زندان اوین به بیمارستان مدرس تهران منتقل شده است.

به گزارش کلمه، وی پس از انتقال به بیمارستان در بخش مراقبت‌های ویژه این بیمارستان بستری شده است. آقای امین‌زاده، معاون وزارت خارجه در دوران ریاست جمهوری سید‌محمد خاتمی به هم‌راه یازده نفر دیگر در بند ۳۵۰ اوین در اعتراض به جان‌باختن هاله سحابی و درگذشت هدی صابر از زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زده است.

گفته می‌شود ماموران امنیتی که در اطراف محل بستری شدن امین‌زاده حضور دارند اجازه نداده‌اند که خانواده‌اش به وی نزدیک شوند.

عبداله مومنی، ابوالفضل قدیانی و بهمن احمدی‌امویی نیز در هفتمین روز اعتصاب غذای خود در بند ۳۵۰ با مشکلات جسمی مواجه و برای دریافت کمک‌های پزشکی به بهداری زندان اوین منتقل شده‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، پیش از محسن امین‌زاده، مهدی کریمیان اقبال، یکی از اعضای جبهه مشارکت نیز به دلیل اوضاع نامساعد جسمی‌اش به بیمارستان مدرس منتقل شده بود.

………………………………………………………………

توسط مجتمع قضایی کارمندان دولت صورت گرفت،

«بازداشت یکی از نزدیکان رحیم‌مشایی‌»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌‌های داخلی ایران، علیرضا مقیمی مدیر عامل منطقه آزاد ارس که از نزدیکان اسفندیار رحیم مشایی رییس دفتر محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی، معاون اجرایی ریاست جمهوری به شمار می‌آید، بازداشت شده است.

به گزارش فارس مالک اژدر رییس دادگستری آذربایجان شرقی گفته که آقای مقیمی توسط مجتمع قضایی کارمندان دولت بازداشت شده است.

به گفته رییس دادگستری آذربایجان شرقی، اتهام آقای مقیمی مالی بوده است.

در چند روز گذشته محمد‌شریف ملک‌زاده، دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور و علی‌اصغر پرهیزکار، مدیر عامل منطقه آزاد اروند نیز دستگیر شدند که آن‌ها نیز از نزدیکان اسفندیار رحیم مشایی هستند.

اتهامات این افراد نیز مالی و ارتباط با آن‌چه مسوولان جمهوری اسلامی «جریان انحرافی» می‌خوانند، اعلام شده است.

………………………………………………………………

نامه سرگشاده ۱۱۸ روزنامه‌نگار داخل ایران

«امنیت جانی زندانیان اعتصاب‌کننده برعهده مسوولان قضایی است»

خبر / رادیو کوچه

جمعی از روزنامه‌نگاران داخل ایران با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به اعتصاب‌کنندگان در اوین و رجایی‌شهر ضمن تاکید بر رسیدگی به مطالبات آنان، خواستار پایان اعتصاب غذای ۱۹ زندانی سیاسی شد‌ه‌اند.

به گزارش سحام نیوز، آنان در این بیانیه با اشاره به بازتاب گسترده اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در میان اقشار مختلف جامعه، از آنان خواسته‌اند برای جلوگیری از تداوم تاثیرات منفی این اقدام بر سلامتی‌شان به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

روزنامه‌نگاران امضاکننده این نامه هم‌چنین از مسوولان مربوطه از جمله رییس دست‌گاه قضایی، نمایندگان و رییس مجلس و هم‌چنین رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام خواسته‌اند با تلاش برای بررسی علل جان‌باختن هاله سحابی و درگذشت هدی صابر که منجر به شکل‌گیری این اعتصاب‌ها شده است، از تکرار چنین «اتفاقات دردناکی» جلوگیری کنند.

………………………………………………………………

به دلیل اعتصاب غذا در زندان،

«احضار ۱۲ زندانی اعتصاب غذا‌کننده به دادسرای اوین»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، پس از آغاز اعتصاب غذا توسط 12 زندانی سیاسی در این هفته گذشته این زندانیان به دادسرای اوین احضار شده اما حاضر به پاسخ‌گویی به سوالات بازجویان و بازپرسان و استفاده از چشم‌بند نشده‌اند.

به گزارش کلمه، این واکنش اعتراضی چهارشنبه و پنج‌شنبه گذشته 22 و 23 ژوئن، و پس از آن صورت گرفته که مسوولان زندان، تمام ۱۲ زندانی اعتصابی را برای بازجویی به دادسرای اوین برده‌اند.

در ادامه این گزارش که روز شنبه 25 ژوئن منتشر شده، آمده است مسوولان دادسرای اوین، اعتصاب‌کنندگان را تهدید کرده‌اند که به خاطر اعتصاب غذا پرونده‌های جدیدی برای آن‌ها گشوده شده و بر احکام زندان آن‌ها افزوده خواهد شد.

از سویی دیگر محمدجواد مظفر اعلام کرده که در خارج از زندان اوین هم به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهد و برخی گزارش‌ها از وخامت وضعیت جسمانی و بستری شدن چند نفر دیگر از اعتصاب‌کنندگان حکایت دارد.

………………………………………………………………

را رای دادگاه تجدیدنظر،

«کاهش مجازات حبس سیف‌زاده، وکیل دادگستری»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس رای دادگاه تجدیدنظر، مجازات حبس محمد سیف‌زاده، وکیل دادگستری و از موسسان کانون مدافعان حقوق بشر ایران از ۹ سال به ۲ سال کاهش یافته است.

به گزارش بی‌بی‌سی، شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و از هم‌کاران آقای سیف‌زاده در گفت‌و‌گویی از تخفیف در مجازات او در دادگاه تجدید‌نظر خبر داد.

دادگاه بدوی محمد سیف‌زاده را آبان گذشته به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت محکوم کرده بود.

آقای سیف‌زاده اواخر فروردین امسال پس از دو هفته بی‌خبری، در اوایل اردی‌بهشت به خانواده او اطلاع داده شد که او در ارومیه بازداشت شده است.

او در آن زمان از سوی مقام‌های امنیتی به «تلاش برای خروج غیرقانونی از کشور» متهم شد.

محمد سیف‌زاده که به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده است و از جمله ۶۴ زندان سیاسی است که در نامه‌ای بر بدرفتاری ماموران با هدی صابر، فعال ملی مذهبی پیش از مرگش در زندان شهادت داده بودند.

به گفته خانم عبادی، حکم دو سال زندان آقای سیف‌زاده مربوط به اتهام شرکت در تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر است و پرونده مربوط به اتهام خروج غیرقانونی از کشور هم‌چنان باز است.

………………………………………………………………

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی:

«کلیه فعالیت‌های این شرکت قانونی است»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 25 ژوئن، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، ایران ایر، با رد تحریم‌های جدید آمریکا علیه این شرکت بر قانونی بودن کلیه فعالیت‌های خود تاکید کرده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر جمهوری اسلامی، فرهاد پرورش مدیرعامل این شرکت گفت که شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران جزو اتحادیه شرکت‌های بین‌المللی هواپیمایی «یاتا» است و خود را به تعهدات و مقررات این اتحادیه پای‌بند می‌داند.

دولت آمریکا روز پنج‌شنبه شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، دو شرکت عمده و یک شهروند ایران را به اتهام نقض تحریم‌های بین‌المللی، ارتباط با سپاه پاسداران و کمک به انتقال تسلیحات به حزب‌اله لبنان تحریم کرد.

اما آقای پرورش ضمن تاکید بر قانونی بودن فعالیت‌های ایران ایر، افزوده است که هما در زمینه ایمنی هواپیمایی و پروازها هم بر اساس مقررات و استاندارد‌های بین‌المللی که از طرف سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی، «ایکائو» ابلاغ می‌شود عمل می‌کند.

پیش‌تر محمد خزاعی نماینده ایران در سازمان ملل هم در نامه‌ای به بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران به شدت انتقاد کرده بود.

………………………………………………………………

در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت،

«راه‌پیمایی معترضان اسپانیایی در پایتخت»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 26 ژوئن، صدها نفر از مخالفان سیاست‌های اقتصادی دولت اسپانیا از شهرهای مختلف به سوی مادرید، پایتخت این کشور راه‌پیمایی می‌کنند.

معترضان قصد دارند در ماه ژوئیه در مادرید جمع شوند تا نسبت به سیاست ریاضت اقتصادی و رقم بالای بی‌کاری تظاهرات کنند.

این افراد راه‌پیمایی خود را از بارسلون، بیلبائو و والنسیا آغاز کرده‌اند.

مخالفان بیش‌تری قرار است در روزهای آینده از شهرهای دیگر اسپانیا راه‌پیمایی مشابهی را آغاز کنند.

معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت اسپانیا در ماه‌های گذشته بارها تظاهرات کرده‌اند.

دو سال رکود اقتصادی در اسپانیایی منجر به افزایش رقم بی‌کاری در این کشور به ۲۱ درصد شده است.

این رقم در بین جوانان زیر ۳۰ سال، ۳۵ درصد است.

………………………………………………………………

مقام‌های دولتی لیبی:

«بمباران ناتو منجر به کشته‌شدن 15 لیبیایی غیرنظامی شد»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های دولتی لیبی ناتو را متهم کرده‌اند که در یکی از حملات هوایی خود به یکی از شهرهای این کشور در روز شنبه، 25 ژوئن، 15 غیر‌نظامی را کشته‌اند، این در حالی است که مقام‌های ناتو این گزارش‌ها را رد می‌کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، شبکه تلویزیونی دولتی لیبی روز شنبه به نقل از مقام‌های نظامی این کشور اعلام کرد، هواپیماهای ناتو در روز شنبه به چند مرکز غیرنظامی از جمله یک رستوران در شهر نفتی برگا حمله کردند.

مقام‌های لیبی هم‌چنین اعلام کردند در این حملات 15 غیرنظامی کشته و 20 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این در حالی است که مقام‌های ناتو اعلام کرده‌اند، هواپیماهای ناتو در روز شنبه هیچ‌گونه عملیاتی در این منطقه انجام نداده‌اند.

خبرگزاری رسمی لیبی نیز در گزارش دیگری از مرگ پنج غیرنظامی دیگر در جریان بمباران‌های روز جمعه هواپیماهای ناتو در شهر برگا خبر داده‌ است.

در این میان یک مقام عالی‌رتبه ناتو گفته است، هر چند هواپیماهای ناتو در روز جمعه به اهدافی در نزدیکی شهر بریقه حمله کرده‌اند، اما هیچ‌گونه مدرکی دال بر کشته‌ یا زخمی‌شدن غیرنظامیان در این حملات در دست نیست.

به گفته این مقام ناتو ساختمان‌هایی که مورد حمله قرار گرفته بودند، از سوی نیروهای حامی سرهنگ قذافی اشغال شده و برای حمله به غیرنظامیان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این در حالی است که پیش‌تر در عملیات‌های ناتو در لیبی چندین مورد اشتباه در بمباران صورت گرفته است که منجر به کشته شدن غیرنظامیان شده و در یک مورد هم بمباران مواضع معترضان مسلح لیبیایی صورت گرفته است.

………………………………………………………………

پس از 48 ساعت بازداشت،

«آزادی یوسف پورسیفی فعال حقوق بشر و کودکان»

خبر / رادیو کوچه

دکتر محمدحسن یوسف‌پورسیفی، فعال حقوق بشر و کودکان که بیست و نهم خردادماه و در پی مراجعه به دادسرای اوین، بازداشت شده بود، چهل و هشت ساعت پس از آن و با دادن تعهد کتبی مبنی بر عدم انجام هرگونه فعالیت رسانه‌ای آزاد شد.

به گزارش هرانا، محمد حسن یوسف پورسیفی، اواخر خردادماه و طی تماسی تلفنی از سوی مقامات امنیتی جهت ادای پاره‌ای توضیحات به دادسرای مستقر در اوین فرا خوانده شده بود.

مسوولان این فعال حقوق بشر و عضو جمعیت مبارزه با کودکان کار و خیابان، را پس از بازداشت به زندان اوین منتقل کرده بودند.

گفتنی است پورسیفی که به تهیه و کارگردانی برنامه‌های رادیو و تلوزیونی نیز می‌پردازد، پیش‌تر و در اردی‌بهشت ماه سال گذشته نیز به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری، از کار در صدا و سیما منع شده بود.

………………………………………………………………

سخن‌گوی قوه قضاییه:

«ممکن است افراد دیگری هم در دولت بازداشت شوند»

خبر / رادیو کوچه

سخن‌گوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه، 26 ژوئن، در حاشیه همایش سراسری قوه قضاییه درباره دستگیری‌های اخیر مقامات دولتی توضیح داده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره دستگیری محمد‌شریف ملک‌زاده، معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه گفت: «ایشان فعلن در بازداشت به سر می‌برد و پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است.» وی هم‌چنین تصریح کرد دستگیری افراد دیگری در پرونده ملک‌زاده و مدیران سازمان مناطق آزاد امکان دارد.

دادستان کل کشور درباره بازداشت دو تن از روسای مناطق آزاد ایران گفت: «این دو مدیر، به لحاظ سازمانی با بخشی از دولت مرتبط بودند، ولی دستگیری آن‌ها از لحاظ قضایی، مربوط به پرونده آقای ملک‌زاده نیست.»

محسنی اژه‌ای افزود: «ممکن است در این پرونده، اشخاص دیگری نیز دستگیر شوند. اجازه بدهید تحقیقات قضایی را در اینباره تکمیل کنیم تا نتیجه به مردم منعکس شود.»

در روزهای پایانی هفته گذشته، ملک‌زاده، دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور و معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه، به حکم دادستانی تهران دستگیر شد. هر چند ملک‌زاده در واپسین ساعات آزادی، از مسوولیت خود در وزارت امور خارجه استعفا داده بود، ولی بسیاری از کارشناسان، این استعفا را نتیجه فشارهای سیاسی و قضایی برای محدود کردن نزدیکان رییس جمهوری که به گفته بخشی از اصول‌گرایان، جریان انحرافی خوانده می‌شوند، می‌دانند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,