Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
ششم تیر - بیست‌و‌هفتم ژوئن

«تقویم تاریخ ششم تیر»

2011 June 27

رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1462 میلادی – زادروز «لوئی» دوازدهم (Louis) پادشاه و ملقب به پدر ملت فرانسه است. او تا پیش از رسیدن به پادشاهی مقام دوک اورلئان (Orleans) را داشت. «شارل» هشتم در آوریل ۱۴۹۸ درگذشت و چون فرزندی نداشت، لوئی دوازدهم بر تخت پادشاهی فرانسه نشست. وی که علاوه بر به ارث بردن ادعای شارل هشتم بر پادشاهی «ناپل» خودش نیز به واسطه مادربزرگش مدعی «میلان» بود پس از رسیدن به قدرت توجهش را متوجه «ایتالیا» ساخت. او در ۱۴۹۹ دور دوم حملات فرانسه به «ایتالیا» را آغاز کرد. لوئی سپس در سال ۱۵۰۰ عهدنامه‌ای را با نام عهدنامه «گرانادا» به‌طور مخفیانه با «فردیناند آراگون» (Ferdinand Aragon) به امضا رساند که به موجب آن هر دو پادشاه بر سر هم‌کاری با یک‌دیگر برای تصرف پادشاهی ناپل و تقسیم آن به توافق رسیدند. لوئی دوازدهم در سال ۱۵۱۵ درگذشت و پس از او «فرانسوای یکم» که با دختر لوئی ازدواج کرده بود،   جانشین او شد.

1772 میلادی – در چنین روزی قرار‌داد تقسیم «لهستان» میان سه قدرت بزرگ اروپای قرن هجدهم میلادی به امضا رسید‌. این سرزمین که امروز از کشورهای مستقل اروپای شرقی است با امضای قرار‌داد مزبور از سوی نمایندگان «روسیه»‌، «اتریش» و نمایندگان شاه «پروس» تقسیم شد‌. سردمداران این امپراتوری‌ها به‌نام حفظ مملکت لهستان از فساد و اضمحلال‌، هر یک بخش‌هایی از خاک این کشور را تصرف کردند و بدین ترتیب نقشه لهستان عملن از قاره اروپا محو شد‌.

1760 میلادی – برای اولین‌بار «لینه» طبیعی‌دان معروف فرانسوی موفق به طبقه‌بندی نباتات و گیاهان مختلفی شد که تا آن زمان شناخته‌شده و به‌کار تدریس و تحقیقات طبیعی‌دان‌های جهان می‌آمد‌. ‌وی برای سهولت کار تحقیق درباره گیاهان و خواص طبیعی هر یک، از سال 1752 میلادی به کار پرداخته و برای طبقه‌بندی آن‌ها 8 سال زحمت کشیده بود.

1880 میلادی – زادروز «هلن آدامز کلر» نویسنده نابینا و ناشنوا و فعال سوسیالیست آمریکایی است. او هنگامی‌که ۱۹ ماه بیش‌تر از زندگی‌اش نمی‌گذشت، در اثر ابتلا به‌یک نوع بیماری، بینایی و شنوایی خود را از دست داد و ارتباط‌اش با دنیای بیرون قطع شد. هنگامی‌که کلر شش سال داشت، او را به «الکساندر گراهام‌بل» نشان دادند و گراهام‌بل یک معلم را که در موسسه آموزش نابینایان در بوستون فعالیت می‌کرد، برای آموزش او فرستاد. چنان‌که کلر بعدها درباره خود می‌نویسد، زندگی واقعی او در یک روز از ماه مارس سال 1887 وقتی که تقریبن ۷ ساله بود، با ورود معلم‌اش به‌زندگی او آغاز شد. هلن‌کلر از زمانی‌که در دانش‌گاه «رادکلیف» دانش‌جو بود، نگارش را آغاز کرد و این حرفه را ۵۰ سال ادامه داد. او علاوه بر «زندگی من»، ۱۱ کتاب و مقالات بی‌شماری در زمینه نابینایی، ناشنوایی، مسایل اجتماعی و حقوق زنان به‌رشته تحریر در آورده است.

871 میلادی – در چنین روزی سلطنت «آلفرد کبیر» یکی از پادشاهان انگلستان در قرن نهم میلادی‌، بعد از این که 23 سال از عمرش سپری شده بود‌، آغاز شد‌. آلفرد کبیر که به سبب خصال نیکویش‌، به او لقب «نجیب‌ترین پادشاه انگلستان» داده شده بود‌، روز 4 فوریه 848 میلادی در«مونتاترا» متولد شده بود‌. وی در سال ۸۷۱ میلادی موفق شد جلوی حمله دانمارکی‌ها را بگیرد و سرانجام در سال ۸۹۹ میلادی به کشتی‌های دانمارکی حمله و آن‌ها را شکست داد. دوران سلطنت وی 29 سال طول کشید و روز 5 می 900 میلادی درگذشت‌.‌

—————————————————

برخی از روی‌دادهای دیگر

1214 خورشیدی – روز به قتل رسیدن «قائم‌مقام فراهانی» از مردان نام‌دار دوره قاجار و صدراعظم «محمدشاه قاجار» است. دشمنان قائم‌مقام، با کمک «حاج میرزا آقاسی» فرمان قتل قائم‌مقام را از محمدشاه گرفتند.

1693 میلادی – در چنین روزی انتشار نخستین مجله بانوان جهان به‌نام (Ladies’ Mercury) و با مدیریت «جان دانتون» در لندن صورت گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,