Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
درارتباط با بمباران افغانستان

«استعفای رییس ستاد ارتش آلمان »

2009 November 27

رییس ستاد ارتش آلمان و یک مقام بلندپایه وزارت دفاع این کشور در ارتباط با بمباران چهارم سپتامبر در افغانستان که به مرگ دها غیر نظامی در این کشور منجر شد، از سمت خود استعفا کرده‌اند.

این درحالی است که احزاب مخالف دولت آلمان خواهان استعفای «فرانس جوزف یانگ»، وزیر دفاع در زمان بمباران که هم اکنون وزیر کار است، شده‌اند.
به گزارش رادیو فردا، درحالی که دولت آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، درحال بررسی موضوع تمدید ماموریت و اعزام نیروهای تازه نفس این کشور به افغانستان است، مسئله بمباران چهارم سپتامبر می‌تواند دولت وی را با چالش تازه‌ای مواجه کند.

کارل تئودور زو گوتنبرگ، وزیر جدید دفاع آلمان به همراه ژنرال مک کریستال

کارل تئودور زو گوتنبرگ، وزیر جدید دفاع آلمان به همراه ژنرال مک کریستال- عکس از AFP

بمباران چهارم سپتامبر به درخواست یک فرمانده آلمانی نیروهای ناتو در افغانستان و توسط هواپیمای «اف -۱۵» آمریکایی در استان قندوز انجام گرفت.
مقامات افغان می‌گویند که شبه‌نظامیان طالبان دو تانکر سوخت را در نزدیکی روستای عمر خیل در ولایت قندوز ربودند. در پی این حادثه، جنگنده‌های ناتو به این تانکرها و افرادی که پیرامون آن جمع شده بودند، حمله کردند.

تانکرهای سوخت از تاجیکستان ارسال شده و از طریق مرزهای شمالی وارد افغانستان شده بودند.
این مرگ‌بارترین عملیات نظامی است که نیروهای آلمانی از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون در آن نقش داشته‌اند.
به گزارش دولت افغانستان، در این بمباران علاوه بر کشته شدن ۶۹ شورشی وابسته به گروه طالبان ۳۰ غیرنظامی نیز کشته شدند.
این درحالی است که یک روز پس از این بمباران، وزیر دفاع وقت آلمان تلفات غیرنظامیان در این عملیات را رد کرده‌بود.
روزنامه« بیلد» روز پنجشنبه گزارش داد: «ویدئوها و گزارش‌های نظامی نشان‌دهنده تلفات غیر‌نظامیان بود، ولی در همان زمان فرانس یانگ و مقامات ارتش تلفات غیرنظامیان را رد می‌کردند.
کارل تئودور  زو گوتنبرگ، وزیر دفاع جدید آلمان که ماه گذشته جانشین فرانس یانگ شد، روز پنجشنبه به وجود اسناد محرمانه تلفات غیرنظامیان اذعان کرد و گفت: «روز چهارشنبه از وجود چنین مدارکی آگاه شده‌است».
کارل تئودور گوتنبرگ که در پارلمان این کشور صحبت می‌کرد، گفت: «ژنرال وولفگانگ شنایدرهان، بازرس کل ارتش که بالاترین مقام نظامی در آلمان محسوب می‌شود، همراه با پیتر ویچرت، معاون وزیر دفاع، از سمت خود کناره‌گیری کرده‌اند.»

بنا به این گزارش، آلمان هم اکنون چهار هزار و ۲۵۰ نیروی نظامی در شمال افغانستان دارد. انتظار می‌رود که هفته آینده پارلمان این کشور ماموریت حضور نیروهای نظامی این کشور را در افغانستان تمدید کند که مصوبه جدید به خانم مرکل اجازه می‌دهد تا نیروها را به میزان چهار هزار و پانصد سرباز افزایش دهد.
این درحالی است که مقام‌های بلندپایه آلمان می‌گویند که احتمالن تا بازبینی راهبرد این کشور در افغانستان امکان افزایش نیروها وجود نخواهد داشت.
به دنبال گسترش خشونت ها در افغانستان، در کشورهای اروپایی بیش از هر زمان دیگری حضور نیروهای نظامی در افغانستان محبوبیت خود را از دست داده‌است .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: