Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
دهم تیر - یکم ژوئیه

«تقویم تاریخ دهم تیر»

2011 July 01

رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1962 میلادی – روز ملی و استقلال کشور آفریقایی «بروندی» (Burundi) از استعمار «بلژیک» است. این سرزمین طی سال‏های اولیه قرن بیستم، جزو مستعمرات «آفریقای شرقی آلمان» بود. پس از جنگ جهانی اول و شکست آلمان، جامعه ملل قیمومیت بروندی را به بلژیک سپرد. در چنین روزی بروندی با نظام پادشاهی به استقلال رسید، ولی چهار سال بعد، جمهوری‏خواهان، پادشاه را عزل و حکومت جمهوری را برقرار کردند. اکثریت مردم این کشور پیرو آیین مسیحیت و عمدتن کاتولیک‏اند.‌

1718 میلادی – روز آغاز حمله «اسپانیا»یی‌ها به جزیره «سیسیل» است. در این حمله بزرگ‌، سی‌هزار نفر افراد سپاه اسپانیا به‌فرمان صدر‌اعظم معروف اسپانیا که ایتالیایی‌تبار بود، شرکت داشتند‌. بعد از یکی دو جنگ کوتاه‌، افراد اتریشی که مامور دفاع از سیسیل بودند شکست خوردند و با تصرف شهرهای مهم سیسیل‌، آن جزیره به‌دست اسپانیایی‌ها تسخیر شد.

2004 میلادی – سال‌روز درگذشت «مارلون براندو» (Marlon Brando) بازی‌گر آمریکایی و برنده جایزه اسکار است. او یکی از تاثیرگزارترین بازی‌گران تاریخ سینما است. بسیاری بهترین نقش او را «پدر خوانده» می‌دانند. او در دوران نوجوانی وارد آکادمی نظامی شد، ولی آن‌را نیمه تمام گذاشت و بعد‌ها به آکادمی بازی‌گری رفت، و سپس به تاتر «برادوی» راه یافت. با نمایش «اتوبوسی به‌نام هوس» که بعد‌ها فیلم آن‌را نیز بازی کرد نام‌اش سر زبان‌ها افتاد. اون بعد از سه‌سال پیایی بازی در این نمایش قراردادهایی با کمپانی‌‌های سازنده فیلم نوشت و در اولین فیلم سینمایی‌اش به‌نام «مردان» که در آن نقش یک سرباز جان‌باز را بازی می‌کرد ظاهر شد. او خیلی زودتر از هر کسی در جهان سینما راه خود را به‌سوی ترقی و شهرت باز کرد. از فیلم‌های مشهوری که وی در آن‌ها ایفای نقش کرده‌ است می‌توان به «پدرخوانده» و «وحشی» اشاره کرد.

1960 میلادی – روز استقلال کشور آفریقایی «سومالی» از استعمار اروپا است. سومالی در شرق قاره «آفریقا» و کناره اقیانوس «هند» و خلیج «عدن» قرار دارد. از جمعیت بیش از 10 میلیونی سومالی اکثریت قریب به اتفاق مسلمان بوده و پیرو آیین اسلام هستند. ملیت مردم سومالی، سومالیایی و از نژاد سیاه و زبان رسمی مردم این کشور عربی و سومالیایی است. این کشور در قرون گذشته کم‌تر مستقل بوده است. در سال 1884‌، «انگلیس» قسمتی از سومالی را تحت‏الحمایه خود کرد و 5 سال بعد، «ایتالیا» نیز قسمت‏های دیگری از آن را به استعمار خود درآورد. سازمان ملل متحد در سال 1950 از ایتالیا خواست تا استقلال سومالی را فراهم کند.

1798 میلادی – روز حمله سپاهیان «فرانسه» به «مصر» به فرمان‌دهی «ناپلئون بناپارت» است. آخرین عملیات بزرگ نظامی ناپلئون قبل از به دست گرفتن قدرت، لشکرکشی به «مصر» بود. وی در سال 1798، به‌طرف مصر حرکت کرد. هدف اصلی او از این لشکرکشی، قطع ارتباط «انگلیس» با مستعمره‏اش یعنی «هندوستان» بود. نیروهای فرانسه در چنین روزی در سواحل مصر پیاده شدند و فردای همان روز «اسکندریه» را به تصرف خود درآوردند. در پی آن، «قاهره» نیز به تصرف فرانسویان درآمد. در حالی که ناپلئون مشغول ایجاد یک ستاد فرمان‌دهی در نزدیکی اهرام مصر بود، با نیروهای انگلیسی درگیر شد که بر اثر غافل‏گیری، قسمت اعظم ناوگان جنگی خود را از دست داد. ناپلئون در باقی‏مانده  این سال و نیمه اول سال بعد یعنی سال 1799، به توسعه متصرفات خود در مصر و سواحل شرقی «مدیترانه» ادامه داد و تا «سوریه» پیش رفت.

——————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1840 میلادی – روز آغاز جنگ «تریاک» در «چین» که یکی از مهم‌ترین و موثرترین جنگ‌های دنیا در قرن نوزدهم محسوب می‌شود، است که بین «انگلیسی‌ها» و «چینی‌ها» رخ داد. نتیجه جنگ شکست چین و پیروزی انگلستان و تصرف بندر معروف «هنگ‌کنگ» به‌دست انگلیسی‌ها بود.

1788 میلادی – زادروز «ژان‌ ویکتور پونسله» (Jean-Victor Poncelet) ریاضی‌دان معروف فرانسوی است. وی به‌عنوان بنیادگذار هندسه تحلیلی شناخته شده است. بنای هندسه تصویری از پونسله است که در ارتش ناپلئون یک افسر مهندس بود و در جریان عقب‌نشینی از روسیه به‌اسارت روس‌ها درآمده بود و در طول اسارت به‌تکمیل علم هندسه پرداخت. تنظیم و فرموله‌کردن اصل تداوم و یافتن قطب و خط میان دو قطب نیز از پونسله است.

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,