Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
دوازدهم تیر- سوم ژوئیه

«تقویم تاریخ دوازدهم تیر»

2011 July 03

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1608 میلادی- «ساموئل دو شامپلین» (Samuel de Champlain) جغرافی‌دان فرانسوى در چهل و یکمین زادروز خود بناى شهر «کبک» (Quebec) را در کانادا آغاز کرد که این منطقه بعدن به «فرانسه نو» معروف شد. این شهر اینک مرکز ایالت فرانسوی زبان کبک کنفدراسیون کانادا است. ساکنان این ایالت از زمانی که «شارل دو گل» (Charles de Gaulle) خطاب به آنان فریاد کشید «زنده باد کبک مستقل» تاکنون دو بار به طریق دمکراتیک تلاش کرده‌اند تا از کنفدراسیون کانادا جدا شوند.

یک سال پیش از آغاز ایجاد شهر کبک (کوبک)، انگلیسى‌ها وارد آمریکاى شمالى (ایالات متحده امروز) شده و ایجاد «جیمز تاون» را در ویرجینیا آغاز کرده بودند.

با این‌که بعدن، دولت انگلستان مهاجرنشین فرانسوى «کبک» را متصرف شد، هنوز فرانسوى زبانان «کبک» زبان و فرهنگ فرانسوی خود را حفظ کرده و در آرزوى کسب استقلال هستند. گفته شده پیش از شامپلین، «ژاک کارتیه» فرانسوی در سال 1534 در سفر به قاره غربی به کانادا رسیده بود.

1863 میلادی- در میان جنگ‌های داخلی آمریکا، نبرد «گتیزبورگ» (Gettysburg) پایان یافت. مردان ژنرال لی که قصد فتح واشنگتن را داشتند، از دو رشته کوه عبور کردند اما ده‌ها هزار سرباز شمالی با نصب صدها توپ مانع ورود جنوبی‌ها شدند. ۴۸ ساعت نبرد سبب مرگ هزاران سرباز در پای کوه‌ها شد اما در ابتدای روز سوم، جنگ برنده‌ای نداشت. در نهایت جنوبی‌ها مجبور به عقب‌نشینی شدند. سپاه لی مجبور شد شبانه به سمت «ویرجینیا» عقب بنشیند.

جنگ داخلی آمریکا بین ایالت‌های شمالی به رهبری «آبراهام لینکلن» از حزب جمهوری‌خواه و یازده ایالت جنوبی تحت فرمان‌روایی رییس‌ جمهوری «جفرسون دیویس» (Jefferson Finis Davis) بود که در ایالات متحده آمریکا رخ داد.

1866 میلادی- در جریان جنگ بر سر رهبری ژرمن‌ها، در نبرد «کونیگراس» (Koniggratz) ارتش پروس ( آلمان شمالی- برلین) که به تفنگ «ته پر» و استفاده از فشنگ مجهز شده بود ارتش اتریش را که هنوز از تفنگ «سرپر» استفاده می‌کرد شکست داد.

در این نبرد، فرماندهی نیروهای آلمان را «مارشال مولتکه» (marshal moltke) برعهده داشت. تفنگ فشنگی، توسط مهندس «یوهان نیکلاس فون دریسه» (Dreyse) اختراع و برای ارتش آلمان (پروس) ساخته شده بود.

1962 میلادی- الجزایر پس از 132 سال به‌طور کامل از استعمار فرانسه استقلال یافت. میان سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۶۲، جنگ‌هایی موسوم به «جنگ الجزایر» یا «انقلاب الجزایر» بین فرانسه و الجزایر رخ داد و به استقلال الجزایر انجامید. اثرهای این جنگ سرنگونی جمهوری چهارم فرانسه و پایه‌ریزی جمهوری پنجم به ریاست «شارل دو گل» بود.

همه ساله چین روزی به عنوان روز استقلال الجزایر نامیده می‌شود‌. «احمد بن بلا» (Ahmed Ben Bella) را باید بنیان‌گذار استقلال الجزایربه شمار آورد‌. او به یاری «جمال عبد‌الناصر» شورای انقلابی وحدت عمل الجزایر را بنیان نهاد سپس جبهه آزادی‌بخش الجزایر را تاسیس کرد‌. پس از به ثمر رسیدن انقلاب الجزایر به نخست وزیری رسید و در سال 1963 میلادی به ریاست شورای انقلاب آن کشور دست یافت‌.

الجزایر کشوری در شمال قاره آفریقا، میان مراکش و تونس است.

1963 میلادی- «ناظم حکمت ران» (Nazım Hikmet Ran) از برجسته‌ترین شاعران و نمایش‌نامه‌نویسان کمونیست ترکیه درگذشت. او از سن ۱۴ سالگی به سرودن شعر پرداخت. در سن ۱۹ سالگی در سفری که به شوروی داشت از نزدیک با نسل جدید هنرمندان انقلابی آشنا شد و جسارتی بیش‌تر را در ایجاد تحول در شکل و محتوای شعر ترکیه یافت.

او از استعمار و استبداد، سلطه فاشیسم‌، دیکتاتوری و فضای خفقان کشورش نوشت و بعد بارها او را به دلایل مختلف دستگیر کردند. ناظم حکمت به ۳۵ سال زندان محکوم شد و ماه‌ها را در یک سلول کوچک و ممنوع‌الملاقات سپری کرد. بعدن باوجود این‌که در زندان به‌سر می‌برد در محاکمه دیگری به جرم عصیان علیه حکومت مرکزی به ۲۰ سال زندان محکوم شد و آخرین حکم محاکمه به ۲۸ سال و چند ماه رسید.

از سال ۱۹۴۶ به بعد‌، اشعار او با وسایل مختلف از زندان خارج می‌شد و پس از ترجمه در مطبوعات فرانسه به چاپ می‌رسید. یکی از ریشه‌های مردمی شعر «حکمت» ترانه‌هایی بود که «عاشیق»های ترک می‌خواندند، این عاشیق‌ها که بخشی از فرهنگ فولکلور ترکیه محسوب می‌شوند تاثیر بسزایی در شعر «حکمت» داشتند.

«برادر زندگی زیباست»‌، «خون سخن نمی‌گوید»، «جمجمه»‌، «خون خاموشی می‌گیرد»‌، «چشم‌اندازهای انسانی کشور من»‌، برخی از آثار او هستند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1367 خورشیدی- یک فروند هواپیمای مسافربری ایران بر فراز آب‌های خلیج‌فارس مورد هجوم ناوگان آمریکا قرار گرفت و سقوط کرد.

1303 خورشیدی- «میرزاده عشقی» شاعر و روزنامه‏نگار آزادی‏خواه درگذشت.

1883 میلادی- «فرانتس کافکا» نویسنده معروف چک، در «پراگ» به‌دنیا آمد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,