Saturday, 18 July 2015
08 December 2021

«خبرهای سوم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 03

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی:

«بدون رضایت مردم آینده روشنی نداریم»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با جمعی از استادان حوزه و دانش‌گاه قم،‌ روز ‌شنبه، 2 ژوئیه، اظهار داشت: «اگر نتوانیم رضایت اکثریت مردم را با خود حفظ کنیم، تاریخ نشان داده است که موفق نخواهیم بود و آینده روشنی به هم‌راه نخواهیم داشت.»

به گزارش ایلنا، آیت‌اله هاشمی رفسنجانی با تاکید بر این‌که «اسلام نیازی به تحمیل فکر و عقیده ندارد» اظهار داشت: «فشار مضاعف نتیجه کمتری به هم‌راه دارد.»

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار اخیر خود، در خصوص تحولات اخیر کشورهای منطقه تاکید کرده است: «نقطه مشترک همه این اعتراضات محوریت مردم است و برخوردهای سرکوب‌گرایانه، با توجه به این موج بیداری نتیجه‌بخش نخواهد بود.»

پس از انتخابات ریاست جمهوری، آیت‌اله هاشمی در دیدار با گروه‌های مختلفی که در دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام به ملاقات وی می‌روند، به بیان دیدگاه‌هایی کلی در مورد مسایل ایران می‌پردازد.

این در حالی است که در بسیاری از موارد عده‌ای از اصول‌گرایان این‌گونه اظهار‌نظرها را، اشاراتی انتقادآمیز به برخی سیاست‌های جاری نظام جمهوری اسلامی در ایران تلقی کرده‌اند.

………………………………………………………

برنامه اتمی ایران محور گفت‌وگو‌ها،

«اعلام آمادگی آمریکا برای از سرگیری مذاکره با ایران»

خبر / رادیو کوچه

تام دانیلون، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا، شام‌گاه شنبه، 2 ژوئیه، در مصاحبه‌ای تلویزیونی از اعلام آمادگی دولت این کشور برای از سرگیری گفت‌و‌گوی هسته‌ای با ایران خبر داده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، تام دانیلون در این مصاحبه اظهار داشت: «راه ایرانی‌ها باز است تا به میز مذاکره بیایند و به موضوع‌های هسته‌ای بپردازند.»

این مصاحبه قرار است یک‌شنبه، سوم ژوئیه، پخش شود اما بخشی از متن سخنان مشاور رییس جمهوری آمریکا پیش‌تر در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است.

از سویی دیگر سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران و دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور در نامه‌ای که در ماه اردی‌بهشت برای کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فرستاد، از آمادگی ایران برای از سرگیری گفت‌و‌گوهای به بن‌بست کشیده شده اتمی با گروه 1+5 خبر داده بود.

آمریکا و اتحادیه اروپا در آن زمان پیشنهاد آقای جلیلی را «به دلیل مطرح نشدن نکته جدیدی از سوی ایران» رد کردند.

به گفته خانم اشتون نامه سعید جلیلی به خودی خود فاقد نکات جدیدی بود و نیاز به ملاقات دیگری را توجیه نمی‌کرد.

وزارت خارجه آمریکا نیز آن زمان گفت اگر «دلیلی» نیست، نباید ملاقاتی انجام شود.

………………………………………………………

با صدور بیانیه‌ای اعلام شد،

«مخالفت اتحادیه آفریقا با حکم بازداشت قذافی»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 3 ژوئیه، اتحادیه آفریقا از اعضای خود خواسته است حکم بازداشت بین‌المللی معمر قذافی، رهبر لیبی را به اجرا نگذارند.

رهبران کشورهای عضو اتحادیه آفریقا در پایان نشست خود در گینه استوایی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند حکم بازداشت سرهنگ قذافی که به وسیله دادگاه بین‌المللی کیفری صادر شده است، تلاش برای پیدا کردن راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران در لیبی را پیچیده‌تر می‌کند.

ژان پینگ، رییس کمیسیون اتحادیه آفریقا گفت این اتحادیه مخالف دادگاه بین‌المللی کیفری نیست ولی احساس می‌کند این نهاد بین‌المللی فقط مقام‌های آفریقایی را هدف قرار می‌دهد.

هم‌زمان، مخالفان سرهنگ قذافی از پیشنهاد اتحادیه آفریقا برای گفت‌و‌گو درباره آینده لیبی استقبال کردند.

بر اساس پیشنهاد اتحادیه آفریقا، آقای قذافی در این گفت‌و‌گوها شرکت نخواهد داشت.

………………………………………………………

براثر ابتلا به سرطان خون،

«درگذشت رییس جمهوری سابق برزیل»

خبر / رادیو کوچه

ایتامار فرانکو، رییس جمهوری برزیل بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ میلادی، براثر ابتلا به سرطان خون در بیمارستانی در شهر سائو پائولو درگذشته است.

او هنگام مرگ ۸۱ سال داشت.

آقای فرانکو در اکتبر سال ۱۹۹۲ پس از استیضاح، فرناندو دی ملو، رییس جمهوری وقت برزیل، به ریاست جمهوری رسید. او تا ژانویه ۱۹۹۵، در شرایطی که کشور با تورم بی‌سابقه و مشکلات گسترده اقتصادی روبه‌رو بود، رییس جمهوری برزیل بود.

گفته می‌شود، فرناندو هنریکه کاردوسو، فردی که او به عنوان وزیر دارایی خود برگزید کسی بود که ثبات را به اقتصاد برزیل برگرداند.

………………………………………………………

رهبرحزب‌اله لبنان:

«متهمان ترور حریری را تحویل نمی‌دهیم»

خبر / رادیو کوچه

حسن نصراله رهبرحزب‌اله لبنان، شام‌گاه شنبه 2 ژوئیه، اعلام کرد همه احکام دادگاه بین‌المللی ترور رفیق حریری را قبول ندارد و تاکید کرد اعضای حزب‌اله را که به اتهام دست داشتن در ترور برای آن‌ها حکم بازداشت صادر شده به دادگاه تحویل نخواهد داد.

به گزارش الجزیره، وی در یک پیام تلویزیونی گفت‌: «احکامی که از این دادگاه صادر می‌شود از نظر ما کاملن اسراییلی است و بر همین اساس آن را رد می‌کنیم. همه اتهام‌ها و احکام باطل را رد می‌کنیم و آن را علیه مقاومت وظلم علیه افراد شریف این امت می‌دانیم.»

او افزود‌: «نمی‌توانند متهمان را توقیف کنند چه 30 روز مهلت بدهند چه 60 روز یا 30 سال یال 300 سال.»

دادگاه بین‌المللی تروررفیق حریری به لینان 30 روزمهلت داده است تا متهمان را تحویل دهد و یا این‌که اعلام کند از تحویل آن‌ها عاجز است.

او گفت‌: «اغلب کسانی که برای تحقیق در مسئله ترور حریری برای هم‌کاری با دادگاه فراخوانده شده بودند قاتل‌، توطئه‌گر‌، جاسوس و وابسته به دست‌گاه امنیت اسراییل هستند.»

وی در این پیام هم‌چنین عنوان کرد: «جالب است که در خصوص ترور نخست وزیر سابق لبنان از هیچ اسراییلی سوال نشده و متهم نشده‌اند.»

چهار عضو حزب‌اله که از سوی دادگاه بین‌المللی تحت پی‌گرد قرار گرفته‌اند حسن العنیسی‌، سلیم العیاش‌، اسد صبرا و مصطفی بدرالدین هستند.

………………………………………………………

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

«اینترنت چمدانی سایبر تروریسم است»

خبر / رادیو کوچه

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طرح «اینترنت چمدانی» دولت آمریکا برای رقابت سایبری با ایران را مصداق بارز سایبر تروریسم خواند و تاکید کرد که از نظر فنی مقابله با این پدیده امکان‌پذیر است و کشور ما آمادگی کامل برای مقابله با این موضوع را دارد.

دولت آمریکا چندی پیش اعلام کرد جهت مقابله با محدودیت‌های اینترنتی و سایبری در کشورهای مختلف از جمله ایران در حال راه اندازی پروژه‌ای تحت عناوین «اینترنت چمدانی» است تا با برپایی شبکه‌های مستقل اینترنتی و تلفن هم‌راه در داخل کشورهای دیگر به وجود بیاورد.

به گزارش مهر، رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به طرح «اینترنت چمدانی» دولت آمریکا از توانایی فنی ایران برای مقابله با این پدیده خبر داد و تاکید کرد: «برخی از اقداماتی که توسط دولت آمریکا و کشورهای هم‌پیمان آن صورت می‌گیرد به واقع مصادیق بارز سایبر تروریسم است چرا که این کشورها اظهار می‌کنند این اقدامات برای ایجاد ناهنجاری‌های اجتماعی و دامن زدن به مفاسد اخلاقی و مسایلی از این دست در دیگر کشورها مخالف صورت می‌گیرد.»

تقی پور از برنامه‌های گسترده ایران برای تولید محتوا در بخش ارتباطات به عنوان یکی از راه‌های مقابله با تهاجم سایبری آمریکا خبر داد و گفت: «برنامه‌های گسترده‌ای در کشور برای تولید محتوا وجود دارد که یکی از این برنامه‌های اصلی در حوزه زیرساخت‌های ارتباطی، ایجاد شبکه ملی اطلاعات است.

دولت آمریکا اعلام کرده است که اینترنت چمدانی با ویژگی‌هایی چون غیرقابل قطع بودن و غیرکنترل و نظارت بودن می‌تواند از هر مرزی عبور کرده و در اسرع وقت تبدیل به شبکه بی‌سیمی با پوشش منطقه نسبتن وسیعی شده و سپس به شبکه اینترنت وصل شود. براین اساس این طرح می‌تواند شبکه‌های اینترنتی مستقل و جداگانه‌ای را در کشورهای دیگر برقرار کنند و به صورت پنهانی به این کشورها منتقل می‌شود.

این وب نامحسوس که آمریکا تاکنون دو میلیون دلار برای آن هزینه کرده است متکی بر فناوری شبکه بی سیم مش – mesh – است و دولت اوباما مدعی است این فناوری می‌تواند در وسایلی چون تلفن هم‌راه یا رایانه‌های شخصی تغییراتی ایجاد کرده و بدون یک هاب متمرکز، دست به ایجاد یک وب بی‌سیم نامحسوس بزند.

………………………………………………………

رییس کل دادگستری استان اردبیل اعلام کرد:

«صدور حکم اعدام برای چهل نفر در اردبیل»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 2 ژوئیه، غلامعلی رضایی، رییس کل دادگستری استان اردبیل، از صدور حکم اعدام برای حدود 40 متهم خبر داد که به گفته او از قاچاق‌چیان مواد مخدر در این استان هستند.

به گزارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی، آقای رضایی در یک برنامه زنده تلویزیونی که از شبکه استانی سبلان پخش می‌شد گفت که تعدادی از احکام صادره مراحل قانونی لازم را طی کرده‌اند و به زودی اجرا خواهند شد.

او گفت که در آینده نزدیک مردم استان اردبیل شاهد اعدام «دشمنان دین، اخلاق، هویت و باورهای ملت» خواهند بود.

………………………………………………………

با تایید رییس کل دادگستری استان اصفهان،

«فرار پنج زندانی در اصفهان با حفر تونل»

خبر / رادیو کوچه

در پی اقدام به فرار شش زندانی در اصفهان از طریق حفر تونل، پنج نفر از آنان موفق به فرار شده‌اند.

به گزارش ایسنا، غلامرضا انصاری رییس کل دادگستری استان اصفهان روز یک‌شنبه، 3 ژوئیه، ضمن تایید این خبر گفته است که زندانیان فراری، با حفر تونل به محوطه‌ باز راه پیدا کرده و با تهدید یک سرباز در آن محوطه، از زندان گریخته‌اند.

آقای انصاری اتهام یکی از این شش زندانی را قتل و اتهام پنج نفر دیگر را سرقت مسلحانه ذکر کرده است.

به گفته رییس کل دادگستری استان اصفهان، یکی از شش زندانی درهنگام فرار در تونل گیر کرده که توسط ماموران آتش نشانی به بیرون کشیده شده است.

………………………………………………………

دبیرکل سازمان ملل متحد:

«رهبران سوریه‌، لیبی‌، یمن و بحرین به ملت‌شان توجه کنند»

خبر / رادیو کوچه

بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز شنبه 2 ژوئیه، در مصاحبه با یک شبکه خبری به رهبران سوریه‌، لیبی، یمن و بحرین توصیه کرد قبل از این‌که فرصت را از دست بدهند به خواسته‌های ملت‌های خود توجه کنند.

به گزارش العربیه، او از رهبران این کشورها خواست با گفت‌و‌گو درهمه زمینه‌ها اقدامات جدی و سرنوشت‌ساز برای اجرای اصلاحات انجام دهند.

دبیر کل سازمان ملل متحد در مورد کیفر خواست دادگاه ترور رفیق حریری گفت با میقاتی نخست وزیر دولت لبنان تماس بقرار کرده و وی متعهد شده است تصمیم دادگاه را محترم شمرده و تمام مفاد آن را اجرا کند.

بان‌کی‌مون افزود‌: «کیفر خواست توسط یک دادگاه بین‌المللی مستقل صادر شده و همه باید آن را محترم بشمارند.»

او تاکید کرد کسانی که جنایت ترور حریری را مرتکب شده‌اند باید به سزای اعمالشان برسند.

دبیر کل سازمان ملل هم‌چنین با اشاره به اوضاع سوریه گفت‌: «مردم سوریه خود سرنوشت آینده خود را تعیین خواهند کرد و تنها آرزوی من این است که بشاراسد به وعده‌های خود عمل کند.»

وی گفت با بشار اسد تماس برقرار کرده و امیدوار است واقعیت‌ها و خطر ناشی از این بحران را درک کند.

بان‌کی‌مون در مورد لیبی نیز گفت ما برای لیبی از سازمان ملل یک نماینده ویژه در نظر گرفتیم.

از سوی دیگر اظهار امیدواری کرد تا مردم مصر و تونس برای رسیدن به آرمان‌های خود و دمکراسی موفق شوند.

او در مورد یمن نیز گفت: «امیدوارم رییس جمهوری یمن پیشنهاد کشورهای خلیجی را قبول کند و از قدرت کناره‌گیری کند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,