Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
پانزدهم تیر- ششم ژوئیه

«تقویم تاریخ پانزدهم تیر»

2011 July 06

رادیو کوچه

1893 میلادی- «گی دو موپاسان» (Guy de Maupassant) یکی از بزرگ‌ترین داستان‌نویسان قرن نوزدهم فرانسه درگذشت. او داستان‌های کوتاه و بلند، رمان، سفرنامه، یک مجموعه شعر و چند نمایش‌نامه خلق کرد. اما نقطه اوج کارهای موپاسان داستان‌های کوتاه اوست که برخی از آن‌ها از شاه‌کارهای ادبیات داستانی جهان شمرده می‌شوند.

وی پس از طی تحصیلات ابتدایى، به خدمات دولت پرداخت و در همین زمان اولین مجموعه شعریش را با نام «خداوند متعال» منتشر کرد. موپاسان در سال‏های بعد با انتشار داستان‏های کوتاه، خود را در ردیف استادان ادب فرانسه قرار داد.

ذکر نکات ضروری در مورد اشخاص، موقعیت‏ها و بسط و تکامل داستان و درآمیختگی منطق با منتهای سادگی، از ویژگی‏های برجسته آثار اوست. داستان‏های وی همانند آثار بیش‌تر، از بدبینی و تلخی سرشار است.

رمان‌هایی نظیر «یک زندگی»، «قوی هم‌چون مرگ» و داستان «انتقام» برخی از آثار او هستند.

1907 میلادی- امروز زادروز «فریدا کالو» (Frida Kahlo) نقاش مکزیکی است. پدرش یک نقاش و عکاس یهودی-آلمانی با اصلیت رومانیایی بود.

نقاشی‌های فریدا بازتابی از تجارب و زندگی شخصی او هستند. وی در نقاشی‌هایش تاکید زیادی بر رنج و هم‌چنین زندگی خشن زنان دارد. بیش‌تر نقاشی‌هایش خودنگاره هستند. چهره‌نگاری‌های کالو از خودش آمیخته با مفاهیم و نمادهای شخصی‌اند. با سررشته‌ای که فریدا از علم پزشکی داشت، بعضی نقاشی‌هایش با دقت بسیار در کالبدشناسی بدن انسان کشیده شده‌اند. فرهنگ مکزیکی تاثیر زیادی بر کالو داشت و این موضوع به وضوح در نقاشی‌هایش نیز مشهود است.

کالو هرگز خود را سورئالیست نمی‌خواند، هرچند که کارهایش گاهی به عنوان هنر سورئالیستی در نظر گرفته می‌شوند و او نمایش‌گاه‌های متعددی به هم‌راه سورئالیست‌های اروپایی برپا کرده‌بود. شیفتگی و کشش او به مسایل زنانه و روش صریح و صادقانه‌ای که به وسیله‌ی آن، این شیفتگی را در نقاشی‌هایش نشان می‌داد، باعث شده‌ است بعضی صاحب‌نظران او را به عنوان یکی از فمینیست‌های قرن بیستم برشمردند.

فیلم مستند «فریدا کالو»، ساخته شده در سال ۱۹۸۲ در آلمان، فیلم داستانی‌ای با عنوان «فریدا، طبیعت زنده» در سال ۱۹۸۴و «فریدا» در سال ۲۰۰۲ در هالیوود براساس زندگی او ساخته شداند.

کالو در ۱۳ ژوئیه، ۱۹۵۴ به خاطر انسداد جریان خون درگذشت.

1923 میلادی- «اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» به ابتکار «لنین»، در چنین روزی برپایه ملیت‌های امپراتوری روسیه تاسیس شد.

اتحاد جماهیر شوروی، کشوری بود متشکل از روسیه و چندین جمهوری متحد که از زمان تاسیس در سال 1923 تا زمان انحلال در 1991 بخش بزرگی از شرق اروپا و شمال آسیا را در برمی‌گرفت و پهناورترین کشور جهان شناخته می‌شد. اتحاد جماهیر شوروی حاصل انقلاب ۱۹۱۷ روسیه بود و روسیه بخش بزرگ‌تر آن را تشکیل می‌داد. در این کشور تمام قدرت سیاسی و اداری در دست تنها حزب مجاز، حزب کمونیست اتحاد شوروی بود.

1967 میلادی- جنگ داخلی فدراسیون نیجریه معروف به جنگ بر سر استقلال ناحیه «بیافرا» (Biafra) که نفت و کمپانی‌های نفتی عامل آن قلمداد شده‌اند، آغاز شد. تا سال 1970 طول کشید.

سرهنگ «اوجوکوو» که متوجه شده بود منطقه او بر روی اقیانوسی از نفت قرار گرفته، به تشویق یک کمپانی نفتی اروپایی در می 1967 این منطقه را از فدراسیون نیجریه جدا کرد، آن را کشور بیافرا نامید و اعلام استقلال کرد و با کمپانی نفتی مورد نظر وارد مذاکره شد.

ژنرال «گوون» رییس دولت وقت نیجریه به محاصره بیافرا دست زد و با آن وارد جنگ شد. سرانجام با فرار سرهنگ اجوکوو از کشور جنگ بیافرا  بعد از سه سال پایان یافت و موضوع استقلال منتفی شد.

1975 میلادی- مجمع‌الجزایر «کومور» (Union des Comores) مجمع‌الجزایری است در جنوب شرقی آفریقا در آب‌های اقیانوس هند و در شرق سواحل موزامبیک و شمال غربی ماداگاسکار قرار دارد.

از سال ۱۸۴۳ فرانسه این کشور را مستعمره خود کرد و در سال ۱۹۱۲ با ماداگاسکار که یکی شد اما پس از چندی جدا و در سال ۱۹۷۱ به لحاظ اقتصادی خودمختار شد.

در چنین روزی در سال ۱۹۷۵ مجلس نمایندگان کومور به‌طور یک‌جانبه استقلال کومور را اعلام کرد. کشورهای اروپای غربی، عربستان، عراق و کویت از سال ۱۹۷۹ با دولت آن روابط سیاسی و بازرگانی برقرار کردند و کومور که پس از کودتایی، از سازمان وحدت آفریقا خارج شده بود، به عضویت آن درآمد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1535 میلادی- «توماس مور» فیلسوف و شخصیت انگلیسی که حاضر نشده بود پادشاه را به‌عنوان رییس کل کلیساهای این کشور به‌رسمیت بشناسد، به جرم خیانت گردن زده شد.

1885 میلادی- «لویی پاستور» شیمی‌دان فرانسوی در این روز واکسن ضدهاری را که ساخته بود با موفقیت روی نوجوانی به‌نام «ژوزف میستر» (Joseph Meister) آزمایش کرد و راه برای پیش‌گیری از بیماری‌ها هموار شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,