Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
هجدهم تیر- نهم ژوئیه

«تقویم تاریخ هجدهم تیر»

2011 July 09

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1816 میلادی- «آرژانتین» در چنین روزی از «اسپانیا» مستقل شد. کشف و استعمار آرژانتین در اوایل سده شانزدهم از سوی اسپانیایی‌ها آغاز شد. آنان که در جست‌و‌جوی گنج بودند، این سرزمین را آرژانتین نامیدند که از واژه «argentums» به معنای «نقره» یافته شده در برخی از نقاط آن گرفته شده ‌است. اتحادیه ایالت‌های اسپانیایی «ریودولاپلانتا» (Rio de La planta) به نام جمهوری آرژانتین به وجود آمد. آرژانتین کشوری در آمریکای جنوبی و پایتخت آن «بوئنوس آیرس» است.

1879 میلادی- «اتورینو رسپیگی» (Ottorino Respighi) آهنگ‌ساز ایتالیایی در «بولونیا» به‌دنیا آمد.

از سال 1913 به‌عنوان معلم آهنگ‌سازی در رم مشغول به کار شد و از 1923 تا 1925 ریاست آکادمی را عهده‌دار بود. وی را آهنگ‌ساز مدرن ایتالیایی می‌نامند که تبحر خاصی در فرم دادن و قالب بخشیدن به آن‌چه می‌نوشت داشت.

سمفونی شعر «چشمه‌های رم» و «جشن‌های رمی» در بین شاه‌کارهای رسپیگی معروف است.

در موسیقی آوازی چند اپرا از رسپیگی به یادگار مانده که بین آن‌ها «بلفاگور» (Belfagor) شهرت دارد.

1359 خورشیدی- طرح نظامی موسوم به «کودتای نوژه» که در آن تنی چند از افسران ارتش با تمرکز افسران نیروی هوایی برای بازگردانی «شاپور بختیار» به ایران و نابودی «سید روح‌اله خمینی» طرح‌ریزی کرده بودند، با شکست مواجه شد. مطابق این طرح در صورت عدم موفقیت کودتا، قرار بر حمله ارتش عراق و اعلام دولت آزاد خوزستان بود که با کشف کودتا در چنین روزی و محاکمه عوامل و دست‌اندرکاران آن این اقدام شکست خورد.

پس از کشف و خنثا‌سازی عملیات، جمهوری اسلامی با مشارکت‌کنندگان در آن برخورد کرد. ۱۲۱ نفر از افراد را به اتهام شرکت در این عملیات در دادگاه‌های انقلاب در سال ۱۳۵۹ به حکم «محمد ری‌شهری» به اعدام محکوم و تیرباران کردند.

2004 میلادی- «پل جرج کلبنیکوف» (Paul George Klebnikov) یک روزنامه‌نگار آمریکایی روسی‌تبار در نیمه‌شب در یک خیابان مسکو هدف چند گلوله که از داخل یک اتومبیل شلیک شده بود قرار گرفت و چند ساعت بعد در بیمارستان و در 41 سالگی درگذشت.

کلمنیکوف با این‌که دکترای اقتصاد داشت ترجیح داده بود که روزنامه‌نگار شود. او در روزنامه‌نگاری تا به آن‌جا پیش‌رفت کرد که در مجله معروف «فوربس» (Forbes)، دبیر گزارش شد.

در میان مجموعه آثار او، چند اثر تحقیقی و مقاله‌های «آخوندهای میلیونر ایران» (۷ ژوئیه ۲۰۰۳)، «جنگ قدرت» (۳ مارس ۲۰۰۳)، «سرمایه‌داری بدون تبهکاری» (۲۶ نوامبر ۲۰۰۱)، «رولت روسی» (۲۱ آوریل ۱۹۹۸)، «نیروگاه اتمی روسی برای حراج» (۱۲ ژانویه ۱۹۹۷) به عنوان برترین آثار وی شناخته شده‌اند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1378 خورشیدی- آغاز وقایع منسوب به 18 تیر که در پی تحصن اعتراض‌آمیز دانش‌جویان کوی دانش‌گاه تهران در اعتراض به توقیف روزنامه «سلام»، با ورود نیروی انتظامی به این کوی، این تحصن به خشونت کشیده شد.

1388 خورشیدی- «مهدی آذر‌یزدی» نویسنده کودک و نوجوان ایرانی‌ در گذشت. معروف‌ترین اثر او مجموعه «قصه‌های خوب، برای بچه‌های خوب» نام دارد.

1384 خورشیدی- «کریم امامی» مترجم، ویراستار، نویسنده، روزنامه‌نگار و کارشناس کتاب و نشر ایرانی درگذشت. ترجمه «گتسبی بزرگ»، اثر «اف. اسکات فیتزجرالد» معروف‌ترین اثر اوست و هم‌چنین ترجمه 24 داستان «شرلوک هولمز» در ایران او را به عنوان مترجم سنتی ماجراهای این کارآگاه مشهور کرد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

موسیقی بیان

ایران صدا

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd44591 medrol sildenafil with no prescription cialis best price