Saturday, 18 July 2015
04 August 2021

«پیشنهاد مناصب دولتی به شبه نظامیان طالبان»

2009 November 29

مقام‏های دولتی در برخی از ولایات کشور افغانستان با هدف نشاندن طالبان بر سر میز مذاکره پیشنهاد مشاغل دولتی را به شبه نظامیان داده‌اند.
به گزارش خبرگزاری آوا بنا بر نوشته‏ی روزنامه نیویورک تایمز، «گل آغا شیرزوی» والی  ننگرهار در نشست با حضور 25 رهبر قبیله‌ای طالبان از آن‌ها خواست است که در مناطق تحت نفوذ خود، شبه نظامیان را به صلح با دولت مرکزی دعوت کنند.
وی خطاب به حضار از آنان خواست با دادن پیشنهاد اشتغال در مناصب دولتی و حمایت از سوی کابل، طالبان را پای میز مذاکره بکشانند.
پس از گفتگوی دو ساعته شیرزوی و سرای قبایل  آن‌ها نشست را به مقصد مناطق خود ترک کردند و قول دادند که مذاکرات با مخالفان دولت را شروع کننند.
این روزنامه امریکایی در شماره روز جمعه خود نوشت: «این نشست، قسمتی از تلاش‌های  دولت کرزی و ارتش آمریکا برای به کار گیری سرکردگان طالبان در روند بازسازی کشور می‏باشد.»
مقامات کابل و واشنگتن امیدوارند که این طرح منجر به صلح با آن‌دسته از شبه نظامیان طالبان گردد که امریکا قصد دارد از آنان برای مبارزه به علیه نیروهای مخالف دولت استفاده کند.
یک افسر امریکایی که در زمینه آشتی و مصالحه با شبه نظامیان فعالیت می کند گفته است که آن‌ها قصد دارند همزمان با فشار به سران طالبان، اقداماتی را روی دست بگیرند که به جدا شدن جنگجویان جوان و محلی از این گروه شود.
این به معنای تطمیع شبه نظامیان با پول نخواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: