Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
بیستم تیر- یازدهم ژوئیه

«تقویم تاریخ بیستم تیر»

2011 July 11

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1405 میلادی- «ژنگ هه» (Zheng He) با نام اصلی «حاجی محمود شمس» دریاسالار و مکتشف ایرانی‌تبار چینی و از درباریان چین با چند کشتی برای رسیدن به مناطق دور‌دست غرب چین، خاک این کشور را ترک کرد. وی در این تلاش از راه دریا به مالاکا، جاوه، سوماترا، هند، ایران و مناطق اطرف خلیج پارس و شبه جزیره عربستان در آسیا، و مصر، و سواحل شرقی و موزامبیک در آفریقا رسید.

ژنگ هه مسلمان و در اصل از مردم آسیای میانه بود. پدر وی به دربار امپراتور چین راه یافته و نام پسرش را که «محمود» بود و به کسوت خواجگان دربار درآمده بود به «ژنگ هه» تغییر داد. خاطرات ژنگ هه از سفرهای دریایی‌اش جالب و خواندنی است.

1804 میلادی- دوئل تاریخی معاون رییس جمهوری آمریکا و نخستین وزیر خزانه‌داری این کشور در چنین روزی بود. یکی از ماندنی‌ترین «دوئل» در طول تاریخ، میان «آرن بر» (Aaron Burr) معاون رییس جمهوری وقت آمریکا و «الکساندر هامیلتون» وزیر خزانه‌داری وقت این کشور در ایالت نیوجرزی روی داد که به کشته شدن هامیلتون انجامید.

دوئل (تیراندازی به یک‌دیگر از فاصله نزدیک با حضور شاهد به منظور دفاع از حیثیت) مدت‌ها در غرب مرسوم بود. این دو سیاست‌مدار در عین حال دولت‌مرد ـ عقاید سیاسی مختلف داشتند و «هامیلتون» فدرالیست (هوادار وجود یک قدرت مرکزی در آمریکا‌) و «بر» هوادار توزیع قدرت در ایالات (کنفدراسیون) بود. گفته شده در جریان مبارزات انتخاباتی نیویورک، هامیلتون برضد «بر» سخن گفته بود و به رای دهندگان اخطار کرده بود که اگر بار دیگر آرا‌ خود را به سود «بر» به صندوق‌ها بیاندازند و او فرصت تازه به دست آورد اتحادیه ما (ایالت متحده) فرو خواهد پاشید و این مطلب در روزنامه‌ها به چاپ رسید و «بر» از هامیلتون خواست که در ملا‌ عام حرف خود را پس بگیرد و عذرخواهی کند و چون پاسخ هامیلتون او را قانع نکرد، دوئل کردند و هامیلتون گلوله خورد و روز بعد درگذشت.

1920 میلادی- «یول برینر» (Yul Brynner) بازی‌گر تاتر و سینما در روسیه متولد شد. او برای بازی‌هایش در «سلطان و من»، «ده فرمان» و نقش اصلی فیلم «هفت دلاور» شناخته می‌شود. برینر برای صدای گرم و پخته‌اش مورد توجه قرار داشت و سر تراشیده‌ای که با آن نقش سلطان را در فیلم «سلطان و من» بازی کرد به عنوان یک ویژگی و گزینش شخصی تا آخر عمر با او باقی ماند. او برای بازی در همین فیلم (سلطان و من) جایزه اسکار به‌ترین بازی‌گر نقش اول مرد را به دست آورد. در سال ۱۹۸۵ برای تقدیر از ایفای نقش در نمایش سلطان و من جایزه ویژ‌ی تونی به او اهدا شد. برینر هم‌چنین عکاس و نویسنده دو کتاب بود.

وی در مواجهه با رسانه‌ها داستان‌های اغراق‌آمیزی درباره‌ی گذشته خود می‌گفت که طبق یکی از آن‌ها بخشی از نژاد او از قوم مغول بود. اما واقعیت این است که در شهر «ولادی‌وستوک» به دنیا آمده بود. پدرش مهندس معدن و اهل سویس و مادربزرگ پدری‌اش متولد روسیه بود.

«بندر نیویورک»، «آناستازیا»، «دزد دریایی» برخی دیگر از فیلم‌هایی هستند که او در آن‌ها ایفای نقش کرده است.

1921 میلادی- آن قسمت از مغولستان که به مغولستان خارجی معروف بود چنین روزی از چین جدا شد و به نام جمهوری خلق مغولستان اعلام استقلال کرد و این روز، روز ملی مغولستان است. نظام حکومتی مغولستان تا دهه 1990 کمونیستی بود و از سوی شوروی حمایت می‌شد.

کشور مغولستان در ابتدا جزیی از خاک چین بود، که در سال 1911 به دنبال سقوط دولت «منچو» (Manchu) در چین، اعلام استقلال و نوع حکومت خود را سلطنتی اعلام کرد. ولی چند سال بعد با انعقاد موافقت‏نامه‏ای میان چین و روسیه، مغولستان تحت‏الحمایه چین شد و روسیه، کنترل امور خارجه این کشور را به عهده گرفت. به دنبال وقوع انقلاب کمونیستی در روسیه، چین درصدد ضمیمه کردن خاک مغولستان به خود برآمد که با مداخله نیروهای شوروی، مواجه و مجبور به خروج از خاک این کشور شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1325 خورشیدی- «حبیب سماعی» موسیقی‌دان ایرانی و نوازنده برجسته سنتور بر اثر ابتلا به ذات‌الریه درگذشت.

1899 میلادی- «ای بی وایت»(E. B. White)  نویسنده، شاعر و طنزپرداز آمریکایی زاده شد. او به جز طنز در زمینه‌ی داستان‌نویسی کودکان هم کوشا بود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,